15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Północna opisuje nieudane wystrzelenie satelity szpiegowskiego jako „najpoważniejsze niedociągnięcie” i obiecuje wystrzelić go po raz drugi

Korea Północna opisuje nieudane wystrzelenie satelity szpiegowskiego jako „najpoważniejsze niedociągnięcie” i obiecuje wystrzelić go po raz drugi

Wysocy rangą urzędnicy z Korei Północnej obiecali, że będą naciskać na drugą próbę wystrzelenia satelity szpiegowskiego, kiedy nazwali pierwszą w swoim kraju i nieudaną, wystrzelenie w zeszłym miesiącu „najpoważniejszej wady” roku i zaatakowali urzędników. — poinformowały w poniedziałek państwowe media.

Pod koniec maja rozbił się północnokoreański pocisk z wojskowym satelitą rozpoznawczym Wkrótce po tym, jak wystartował, co oznaczało porażkę w wysiłkach przywódcy Kim Dzong Una, zmierzających do zdobycia systemu obserwacji kosmosu, aby lepiej monitorować Stany Zjednoczone i Koreę Południową.

Nieudany start i wysiłki Korei Północnej na rzecz modernizacji arsenału były szeroko dyskutowane na trzydniowym spotkaniu partii rządzącej, które zakończyło się w niedzielę z udziałem Kima i innych wyższych urzędników.

Długa wiadomość KCNA o spotkaniu nie mówiła jasno, kto przemawiał, ale raport ze spotkania powiedział, że „ostro skrytykował urzędników, którzy nieodpowiedzialnie przygotowywali się do wystrzelenia satelity”.

Agencja stwierdziła, że ​​raport wyznacza zadania dla urzędników i naukowców, aby wyciągnąć wnioski z nieudanego startu, znaleźć przyczynę katastrofy rakiety i pomyślnie wystrzelić w krótkim czasie.

Nie powiedział dokładnie, kiedy Korea Północna może spróbować wystrzelić drugą rakietę. Ale południowokoreańska agencja szpiegowska powiedziała wcześniej ustawodawcom, że Korea Północna prawdopodobnie zajmie „więcej niż kilka tygodni” ustalenie, co poszło nie tak z nieudanym startem.

Grupy monitorujące w Korei Północnej nie zgłosiły żadnych czystek ani wypędzeń naukowców ani innych osób zaangażowanych w nieudany start.

Satelita szpiegowski jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie aktywów wojskowych, które Kim publicznie obiecał zdobyć, aby przeciwdziałać temu, co nazywa wrogością kierowaną przez Stany Zjednoczone. Inne systemy uzbrojenia, które Kim chce posiadać, to pocisk wielolufowy, atomowy okręt podwodny, międzykontynentalny pocisk balistyczny na paliwo stałe i pocisk hipersoniczny.

Od początku 2022 roku Korea Północna przeprowadziła ponad 100 testów rakietowych, z których część dotyczyła prac nad satelitą szpiegowskim i inną potężną bronią znajdującą się na liście życzeń Kima.

READ  Palestyński rolnik podczas pracy na swojej ziemi znajduje 4500-letni posąg bogini

Podczas spotkania członkowie Biura Politycznego przeanalizowali również „niezwykle pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa” w regionie spowodowaną „lekkomyślnymi posunięciami wojennymi” przeciwników Korei Północnej. .

Stany Zjednoczone i Korea Południowa rozszerzyły swoje ćwiczenia wojskowe w odpowiedzi na zaawansowany arsenał nuklearny Korei Północnej i ostrzegają, że jakakolwiek próba użycia broni nuklearnej oznacza koniec rządu Kima.

Agencja stwierdziła, że ​​członkowie Biura Politycznego wyznaczyli nieokreślone „ważne zadania”, aby wzmocnić solidarność z krajami, które „przeciwstawiają się bandyckiej strategii USA na rzecz globalnej supremacji”.

Korea Północna dąży do zacieśnienia stosunków z Rosją, W tym w obronie swojej akcji wojskowej na Ukrainie. Mówi się, że Rosja broni się przed „polityką hegemonii” prowadzoną przez Zachód.

Korea Północna starała się również budować na swoich powiązaniach z Chinami, głównym sojusznikiem i gospodarczą linią życia, w intensywnej strategicznej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie handlu, technologii i wpływów regionalnych.

Rosja i Chiny, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ z prawem weta, wielokrotnie blokowali podejmowane przez USA i inne kraje próby zaostrzenia sankcji ONZ nałożonych na Koreę Północną w związku z jej testami rakietowymi.

Na spotkaniu partyjnym omówiono również wysiłki na rzecz poprawy schorowanej gospodarki Korei Północnej, która zdaniem ekspertów została dodatkowo nadwyrężona przez zamknięcie granic związane z pandemią.

Agencja stwierdziła, że ​​poczyniono pewne postępy w wysiłkach na rzecz zwiększenia produkcji rolnej i ożywienia produkcji w przemyśle metalurgicznym i chemicznym, choć przyznała się do nieokreślonych niedociągnięć. Koreańska Centralna Agencja Informacyjna ogłosiła postępy w budowie, powołując się na projekt budowy dziesiątek tysięcy nowych domów w stolicy kraju, Pjongjangu.

Prawie niemożliwe jest zweryfikowanie twierdzeń Korei Północnej, która jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów na świecie. Eksperci twierdzą, że pomimo trudności spowodowanych pandemią w Korei Północnej nie ma oznak niepokojów społecznych ani głodu.

KCNA nie powiedziała, czy Kim przemawiał na posiedzeniu plenarnym Komitetu Centralnego Partii Robotniczej.

READ  Chiny twierdzą, że Xi Jinping zadał cios krajowemu Covidowi, próbując złagodzić obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionek | Korona wirus

Ko Pyongsam, rzecznik Ministerstwa Zjednoczenia Korei Południowej, powiedział, że byłoby czymś niezwykłym, gdyby Kim uczestniczył w spotkaniu partii wysokiego szczebla bez wygłaszania publicznego przemówienia. Ko powiedział, że widoczne niedociągnięcia w przemówieniu Kima mogą wynikać z nieudanego wystrzelenia satelity i braku osiągnięć gospodarczych Korei Północnej.