15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ratownicy używają materiałów wybuchowych do rozbudowy jaskini Türkiye, aby wydostać sejf amerykańskiego badacza – najnowszy

Ratownicy używają materiałów wybuchowych do rozbudowy jaskini Türkiye, aby wydostać sejf amerykańskiego badacza – najnowszy

Uwięziony amerykański odkrywca wysyła wiadomość wideo z wnętrza tureckiej jaskini

Zespoły ratownicze używają materiałów wybuchowych do wysadzania przejść w jaskini w Turcji, aby bezpiecznie wyciągnąć na noszach amerykańskiego odkrywcę Marka Dickeya.

Diki został uwięziony w jaskini Murca w południowej Turcji w zeszłą sobotę, kiedy 40-letni mężczyzna zaczął cierpieć na krwawienie z przewodu pokarmowego podczas eksploracji jaskini znajdującej się 900 metrów pod powierzchnią.

Według brytyjskiego Daily Mail obecnie trwa akcja ratunkowa, w której bierze udział ponad 180 osób z ośmiu krajów, które pomagają Dickiemu wydostać się z jaskini. New York Times.

Gazeta doniosła również, że ratownicy używają materiałów wybuchowych do poszerzania bardzo wąskich części jaskini, w których znajduje się wiele zakrętów i zakrętów, które utrudniają nawigację. Wypisanie zdrowej osoby do domu zajmuje zwykle około 15 godzin.

Podczas gdy międzynarodowy zespół ratowników jaskiniowych i pracowników medycznych pracował nad ustabilizowaniem eksperta jaskiniowego przed rozpoczęciem akcji ratunkowej, która rozpoczęła się w sobotę, urzędnicy stwierdzili, że do wydostania się może nadal potrzebować noszy.

Urzędnicy powiedzieli, że „trudna” operacja ratowania Dickeya potrwa „co najmniej trzy do czterech dni”.

1694266540

Zespoły ratownicze używają materiałów wybuchowych, aby powiększyć jaskinię i bezpiecznie wydobyć Dickiego

Według brytyjskiego Daily Mail obecnie trwa akcja ratunkowa, w której uczestniczy ponad 180 osób z ośmiu krajów, aby pomóc Markowi Dickiemu wydostać się z jaskini w Turcji. New York Times.

Amerykański odkrywca badał w zeszłym tygodniu jaskinię Murka, ale został uwięziony, gdy zaczął cierpieć na krwawienie z przewodu pokarmowego.

Wypisanie zdrowej osoby do domu zajmuje zwykle około 15 godzin.

Chociaż stan pana Dickeya ustabilizował się, urzędnicy stwierdzili, że do wydostania się może nadal potrzebować noszy.

Manya Sachdeva9 września 2023 o godzinie 14:35

1694261803

Akcja ratunkowa potrwa „co najmniej trzy–cztery dni”.

Urzędnicy podają, że operacja ratowania uwięzionego amerykańskiego odkrywcy Marka Dickeya z jaskini Murca w Turcji potrwa „co najmniej trzy do czterech dni”.

„To trudny proces. Zajmie to trochę czasu [healthy] Osoba 16 godzin na wyjście. Operacja ta będzie kontynuowana przez co najmniej trzy lub cztery dni, powiedział agencji prasowej IHA Cenk Yildiz, regionalny urzędnik Tureckiej Agencji Pomocy Katastrofom. „Naszym priorytetem jest zdrowie. Naszym celem jest zakończenie tego procesu tak, aby nikt nie był narażony na ryzyko.”

Manya Sachdeva9 września 2023 o godzinie 13:16

1694259003

Dickey mówi, że w pierwszym emocjonującym filmie z jaskini był „całkiem blisko krawędzi”.

Cała historia napisana przez Graema Masseya Tutaj:

Manya Sachdeva9 września 2023 o godzinie 12:30

1694257200

Zobacz: Trwa akcja ratunkowa dla chorego Amerykanina, który utknął głęboko w tureckiej jaskini

Trwa akcja ratunkowa dla chorego Amerykanina, który utknął głęboko w tureckiej jaskini

Manya Sachdeva9 września 2023 o godzinie 12:00

1694255400

Zdjęcia z akcji ratunkowej

Ratownicy przybywają do bazy, aby wziąć udział w ratowaniu uwięzionego odkrywcy Marka Dickie

(Umit Bektaş/Reuters)

Bazę międzynarodowych ratowników można zobaczyć w pobliżu Jaskini Murka

(Umit Bektaş/Reuters)

Ratownik podczas spotkania trzyma mapę Jaskini Murka

(Umit Bektaş/Reuters)

Manya Sachdeva9 września 2023 o godzinie 11:30

1694252100

Mapa systemu jaskiń Murca

Amerykanin wraca do zdrowia głęboko pod ziemią i czeka na ratunek po tym, jak zachorował podczas wyprawy mapującej do jaskini Murca w Turcji.

(AP)

1694246460

Zebrano 50 000 dolarów dla Marka Dickeya

Zbiórka pieniędzy dla zespołów ratujących Marka Dickiego z jaskini w Turcji zebrała 50 000 dolarów.

the GoFundMe Został stworzony, aby pomóc w sfinansowaniu złożonej misji ratunkowej, która prawdopodobnie zajmie kilka dni.

„Ta zbiórka została rozpoczęta w imieniu Krajowego Komitetu Ratownictwa Jaskiniowego (dla którego Mark jest także trenerem) i zostanie przekazana zespołom ratowniczym na pokrycie kosztów logistycznych pomocy mu w wydostaniu się z jaskini” – czytamy w opisie. .

Do tej pory zbiórka osiągnęła połowę docelowej kwoty 100 000 dolarów.

Graema Masseya9 września 2023 09:01

1694239841

W akcji ratunkowej będzie pomagać sześć międzynarodowych zespołów ratowniczych

Sześć zespołów ratowniczych z różnych krajów, a także Europejskie Stowarzyszenie Ratownictwa Jaskiniowego (ECRA) współpracują, aby uratować Amerykanina Marka Dickie z jaskini Murca w Turcji.

Na wysokości 3400 stóp niezwykle trudno byłoby bezpiecznie wydostać pana Dickeya z jaskini.

Aby to ułatwić, ECRA podzieli siedem części jaskini pomiędzy sześć drużyn. Za każdym razem zostaną znalezione rozwiązania umożliwiające przeprowadzenie akcji ratowniczej na określonej liczbie stóp.

Bułgarska ekipa ratowników jaskiniowych najpierw znajdzie sposób na podniesienie pana Dickeya z wysokości 3412 stóp (gdzie obecnie się znajduje) do 2953 stóp.

Stamtąd chorwacka ekipa ratunkowa miała zabrać Dickiego na wysokość 700 metrów.

Następnie włoska ekipa ratunkowa przeniesie pana Dickiego na wysokość 500 metrów.

Polska ekipa ratownicza przejmie wówczas zadanie pomocy panu Dickiem w osiągnięciu wysokości 3181 stóp.

Następnie pomoże węgierskiej drużynie wznieść się na wysokość 150 metrów.

Na koniec zespół turecki pomoże wydobyć pana Dekiego z jaskini na powierzchnię, aby mógł uzyskać dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.

Graema Masseya9 września 2023 07:10

1694232254

Rodzice Dicky’ego dziękują ratownikom za ich wysiłki

„Mark jest silny, ale potrzebował swoich kolegów z jaskini, w tym oczywiście lekarzy, aby pozwolić, aby przerażająca i wyniszczająca sytuacja zmieniła się w pozytywną” – powiedzieli rodzice Dickiego.

„Nasze modlitwy zostają wysłuchane i nie jesteśmy w stanie wyrazić, jak wiele to dla nas znaczy i zawsze tak wiele będzie znaczyć”.

Manya Sachdeva9 września 2023 05:04

1694225100

Kim jest Marek Dickie?

Jego życiorys jaskiniowy i status eksperta są nieograniczone: sekretarz Komisji Medycznej ECRA, główny trener Akademii Jaskiniowej, amerykańskiej organizacji przygotowującej innych jaskiniowców do eksploracji oraz krajowy trener Krajowego Komitetu Ratownictwa Jaskiniowego.

Jest także wolontariuszem w New Jersey First Responders, zespole poszukiwawczo-ratowniczym non-profit.

Będąc przez wiele lat zaangażowanym w liczne eksploracje jaskiń w obszarach krasowych na całym świecie, pan Dickie posiada wiedzę i umiejętności – osobę, jakiej potrzebujesz podczas skomplikowanych eksploracji jaskiń, takich jak misja Murka.

Pan Dickey brał udział w ekspedycji mającej na celu sporządzenie mapy systemu jaskiń o głębokości 4186 stóp w południowej Turcji dla Anatolijskiej Grupy Speleologicznej.

Zdjęcia ze strony na Facebooku, która prawdopodobnie należy do pana Dickie, pokazują, jak szczęśliwie przygotowuje się do misji, sprawdzając cały niezbędny sprzęt przed wyruszeniem.

Graema Masseya9 września 2023 03:05