12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego grecka lewica może zapewnić konserwatystom płynne zwycięstwo

Dlaczego grecka lewica może zapewnić konserwatystom płynne zwycięstwo

Pierwsza tura wyborów w Grecji w zeszłym miesiącu pokazała, że ​​konserwatyści pokonali oczekiwania i odeszli od głównej, lewicowej partii opozycyjnej, Syrizy, o 20 punktów.

Podczas gdy wielu skupiało się na skali zwycięstwa konserwatystów, jednym z największych wniosków płynących z głosowania 21 maja była głośna porażka opozycji.

Nick Malkutzis, redaktor greckiego niezależnego serwisu danych i analiz MacroPolis, wyjaśnił, że sondaże wykazały, że około 40% wyborców wybrało Nową Demokrację, ponieważ uważali, że jest to najmniej zła opcja, zauważając, że Syriza przegapiła okazję, by przekonać tych wyborców do jej poparcia. jej impreza.

Jako jedną z przyczyn takiego wyniku wymieniano brak jednolitego przekazu, zwłaszcza dotyczącego gospodarki, oraz kiepską strategię kampanii.

Gdy w niedzielę kraj ponownie idzie do urn, pojawiają się obawy, co potencjalne duże zwycięstwo konserwatystów w połączeniu ze słabą i jasną opozycją może oznaczać dla przyszłości demokracji w Grecji.

Opozycja nie dostarcza „spójnego przekazu kampanii”

Analitycy przypisywali słabe wyniki Syrizy częściowo brakowi jasnej strategii. Eksperci twierdzą, że Syriza bardziej skupiła się na walce z neodemokracją i wskazywaniu niepowodzeń konserwatystów niż na promowaniu własnej wizji kraju.

„Syriza miała trudności z wyartykułowaniem jasnego lub spójnego przekazu kampanii, biorąc pod uwagę, że we wszystkich sondażach zawsze zajmowała drugie miejsce” – powiedział HuffPost Harris Milonas, adiunkt w Elliott School of International Affairs na Uniwersytecie George’a Washingtona. W rezultacie musiała rozważyć kilka możliwości rządu koalicyjnego, które mogły zdenerwować wielu wyborców.

Pierwsza tura głosowania odbyła się w systemie reprezentacji proporcjonalnej, zgodnie z ustawą uchwaloną przez Syrizę w 2016 r., kiedy sprawowała ona rządy. Pomimo świadomości, że to prawo naprawdę utrudnia którejkolwiek partii uzyskanie zdecydowanej większości, lider Syrizy, Alexis Tsipras, spędził następne siedem lat, nie podejmując żadnych wysiłków, aby zbudować koncepcję koalicji w umysłach wyborców i nie udało mu się w znaczący sposób dotrzeć do innych partii w parlamencie.Mogłoby mu to pomóc w utworzeniu postępowej koalicji i ewentualnego rządu koalicyjnego, wyjaśnił Malkotzis.

Niko Evstathiou, zastępca redaktora naczelnego LIFO, niezależnego serwisu informacyjnego w Atenach, powtórzył Malkotzis, mówiąc HuffPost, że oczywista niezdolność Syrizy do znalezienia wspólnej płaszczyzny z innymi partiami centrowymi lub lewicowymi doprowadziła wahających się wyborców w ostatniej chwili do pstrykania. W stronę nowej demokracji.

„Myślę, że to jest coś, co naprawdę zaszkodziło lewicy” – powiedział Efstathiou.

Osobno SYRIZA prowadziła negatywną kampanię, nie dostrzegając, że Grecy są gotowi przewrócić kartę po latach oszczędności.

Otwórz format obrazu

Kyriakos Mitsotakis, lider Partii Nowej Demokracji, organizuje wiec przedwyborczy w Salonikach w Grecji.

Agencja Achilleas Chiras/Anadolu za pośrednictwem Getty Images

Efstathiou dodał, że strategia Syrizy kontrastuje z konserwatywną „kampanią przypominającą szkołę biznesu”. Nowa Demokracja „z powodzeniem ustaliła program, głównie wokół kwestii ekonomicznych”, odzwierciedlając priorytety elektoratu.

Dimitris Christopoulos, profesor politologii i historii na Uniwersytecie Pantheon, powiedział, że strategia Tsiprasa polegająca na byciu wszystkim dla wszystkich poprzez docieranie do prawicowych wyborców nie tylko okazała się przekonująca, ale także doprowadziła do alienacji lewicowych wyborców, co doprowadziło do jego znacząca porażka. w Atenach.

Na przykład konserwatyści Rozpoczął kampanię na rzecz rozbudowy muru strzegącego granicy lądowej kraju z Turcją Nieustannie naciskał na Tsiprasa, aby wyjaśnił swoje stanowisko w tej sprawie.

Tsipras nie zaproponował alternatywy, co według Christopoulosa było strategicznym błędem.

„Jeśli chcesz ogrodzenia, jeśli czujesz się zagrożony przez imigrantów, nigdy nie zagłosujesz na Syrizę” – powiedział. Zagłosujesz prawidłowo.

Lewicy nie udaje się wykorzystać skandali związanych z rządem

złego traktowania osób ubiegających się o azyl

Położenie geograficzne kraju oznacza, że ​​Grecja znajduje się na czele kryzysu migracyjnego w Europie.

Grecki rząd znalazł się pod lupą za traktowanie osób ubiegających się o azyl.

Było to na kilka dni przed pierwszymi wyborami w zeszłym miesiącu — poinformował New York Times Że grecka straż przybrzeżna przeniosła 12 osób ubiegających się o azyl, w tym małe dzieci, z wyspy Lesbos na środkowe Morze Egejskie i zostawiła ich tam na łodzi ratunkowej z naruszeniem zarówno prawa europejskiego, jak i międzynarodowego.

Migranci zostali później uratowani przez turecką straż przybrzeżną.

Grecki rząd nie skomentował raportu.

„To właśnie surowe traktowanie imigrantów pomogło Nowej Demokracji częściowo zwiększyć poparcie wyborców” – powiedziała Marina Brentoulis, profesor nadzwyczajny Polityki i Mediów na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. napisał w The Guardian.

A Raport BBC W poniedziałkowym poście pojawiły się również pytania dotyczące relacji greckiej straży przybrzeżnej dotyczącej śmiertelnego wraku statku migrantów na początku tego miesiąca.

Krajowa straż przybrzeżna twierdziła, że ​​łódź była w drodze do Włoch i nie trzeba jej było ratować, podczas gdy British Broadcasting Corporation ma zapisy wskazujące, że statek nie poruszał się od siedmiu godzin.

Wydaje się jednak, że żaden z tych raportów nie zachwiał poparciem dla nowej demokracji.

Otwórz format obrazu

Śmiertelna kolizja pociągu w lutym wywołała protesty i apele o zmiany poprawiające bezpieczeństwo.

Nicholas Kokovlis/NurPhoto za pośrednictwem Getty Images

Najbardziej śmiertelna katastrofa kolejowa w Grecji

Wypadek, w którym zginęło 57 osób – głównie młodych studentów podróżujących po weekendzie świątecznym – był „najbardziej śmiertelną katastrofą kolejową w Grecji”. Według Associated Press.

Mitsotakis obiecał zbadać przyczynę tragedii. Obiecał też, że jego rząd opracuje plan poprawy bezpieczeństwa, a następnie powoła komisję do zbadania złego zarządzania siecią kolejową w kraju.

Ostatecznie wyborcy zrzucili winę za wykolejenie pociągu na „chroniczne problemy państwa greckiego, a nie”. [New Democracy] Sam w sobie, wyjaśnił Mylonas.

grecki „brama wodna”

W zeszłym roku skandal związany z podsłuchiwaniem rządu, nazwany po grecku „Watergate”, wywołał negatywne nagłówki gazet dla premiera.

Mitsotakis zapewnił, że Nikos Androulakis, lider centrolewicowej socjalistycznej partii PASOK i były poseł do Parlamentu Europejskiego, został podsłuchiwany przez grecki wywiad na specjalne polecenie uzyskane ze względów bezpieczeństwa narodowego. Androulakis odkrył również, że jego telefon został zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym Pegasus, ale grecki rząd powiedział, że był to „zbieg okoliczności” i że tamtejsze służby wywiadowcze nie używają Pegasusa, — poinformował „Times”..

Dwie osoby, w tym siostrzeniec Mitsotakisa, zrezygnować Od rządu z powodu afery z podsłuchami.

Dziennikarz finansowy Thanassis Kokakis, którego telefon został zhakowany za pomocą urządzenia Pegasus w 2021 roku, prawdopodobnie był również monitorowany przez krajowe służby wywiadowcze. Według organizacji Reporterzy bez Granic monitorowanie dziennikarzy doprowadziło do spadku wskaźnika wolności prasy w kraju. Grecja już to ma Najniższy ranking w Europie na liście.

Po ujawnieniu informacji Mitsotakis uchwalił w zeszłym roku ustawę zakazującą sprzedaży oprogramowania szpiegującego, ale podał kilka szczegółów na temat sposobu egzekwowania tego zakazu.

Ogólnie rzecz biorąc, „ludzie są skłonni wierzyć, że obecny rząd, jakkolwiek problematyczny może być w pewnych okolicznościach, najlepiej radzi sobie z kryzysami” – powiedział Efstathiou.

Konserwatyści przy pomocy sprzyjającego środowiska medialnego

Malkotzis powiedział, że podczas wspomnianych kryzysów konserwatyści byli w stanie wdrożyć skuteczną strategię komunikacji, która polega na przyjęciu części winy, przy jednoczesnym przerzuceniu reszty odpowiedzialności na innych, w tym na swoich poprzedników. Dodał, że konserwatyści proponują następnie rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Powiedział, że w połączeniu z „zaciekle prorządowym środowiskiem medialnym” postawiło to opozycję w niekorzystnej sytuacji i walczyło o kontrolowanie narracji podczas wyborów.

Otwórz format obrazu

Lider Syrizy Alexis Tsipras przemawia do zwolenników przed drugą turą greckich wyborów parlamentarnych.

Nicholas Koutsokostas/NurPhoto za pośrednictwem Getty Images

rozbita opozycja

W pierwszej turze głosowania również partia Androulakisa, PASOK, zajęła trzecie miejsce z ponad 11% głosów. Pomimo reprezentowania tej samej strony spektrum politycznego, w teorii SYRIZA i PASOK są daleko od siebie, a wielu wyborców PASOK nie lubi Tsiprasa.

Tymczasem MeRa25, kolejna lewicowa partia założona przez byłego ministra finansów i byłego wiceszefa Syrizy Yanisa Varoufakisa, nie przekroczyła jeszcze progu 3%, aby wejść do parlamentu w pierwszej turze i jest mało prawdopodobne, aby zrobiła to w niedzielnych wyborach, według opinii ankiety. .

Freedom Path, nowa postępowa partia kierowana przez byłą posłankę Syrizy, Zoe Constantopoulou, ma zdobyć około 4%, podczas gdy KKE ma uzyskać 7% całkowitego udziału, Według sondażu przeprowadzonego przez Politico.

Efstathiou powiedział, że będzie monitorował dynamikę wejścia partii lewicowych do parlamentu.

Czy zdecydują się koordynować i współpracować w niektórych kwestiach, co do których są zgodni? — zapytał Afstatio. „Czy będą rywalizować o to, kto najbardziej zwiększy liczbę wyborców?”

„To będzie bardzo interesujące” – dodał.

Tymczasem oczekuje się, że pytania dotyczące przywództwa Tsiprasa pojawią się również po kolejnej porażce. Ale jego odejście nie jest brane za pewnik.

„Tsipras był synonimem dojścia Syrizy do władzy i jej dojścia do znaczenia z już marginalnej partii” – powiedział Malkutzis HuffPost. „Więc jego odejście byłoby wielkim ryzykiem dla partii”.

problem dla demokracji

Tymczasem skrajna prawica ma mieć większy głos w parlamencie, ponieważ trzy partie reprezentujące ten koniec politycznego spektrum prawdopodobnie przekroczą próg 3%.

„Jeśli dodać łącznie wszystkie skrajnie prawicowe partie lub partie jawne w Grecji, jest to około 10-12% siły” – powiedział Efstathiou. „Chociaż w tej chwili jest bardzo rozdrobniony, gdyby dodać to wszystko razem, byłaby to bardzo duża siła polityczna”.

Analitycy martwili się również, co może to oznaczać dla demokracji, jeśli konserwatyści zdobędą w niedzielę zdecydowaną większość, podczas gdy opozycja pozostanie podzielona.

„Brak silnego drugiego bieguna w systemie partyjnym, brak potężnej opozycji, jest przez wielu postrzegany jako problem dla demokratycznej polityki w Grecji” – powiedział Milounas dla HuffPost. „Spodziewałbym się, że siły centrolewicy skupią się na rozwiązaniu tego problemu natychmiast po wyborach”.

Christopoulos powiedział, że wkraczamy w długi okres, w którym opozycja będzie bardzo, bardzo słaba. Zjawisko to, powiedział, nie jest unikalne dla Grecji, niemniej jednak jest niepokojące, ponieważ jedna strona będzie w stanie sprawować coraz większą kontrolę nad instytucjami kraju.

Christopoulos powiedział: „To, czego jesteśmy świadkami w ostatnich latach, to niezbędne materiały, które mogą doprowadzić do procesu przekształcania tego kraju w Węgry europejskiego południa”.