22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wzywają ONZ do zbadania wykorzystania przez Rosję irańskich dronów na Ukrainie z naruszeniem sankcji

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wzywają ONZ do zbadania wykorzystania przez Rosję irańskich dronów na Ukrainie z naruszeniem sankcji

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja wezwały w piątek ONZ do pilnego zbadania rzekomego użycia przez Rosję setek dronów dostarczonych przez Iran w wojnie na Ukrainie, z naruszeniem sankcji ONZ. Ale nie jest jasne, czy ONZ zrobi to w obliczu silnego sprzeciwu ze strony Rosji.

Rosja Zaprzecza używaniu irańskich dronów Pomimo szeroko rozpowszechnionych dowodów na ich użycie do ataków na ukraińskie miasta.

Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield zauważyła, że ​​w tym miesiącu Stany Zjednoczone ujawniły więcej informacji dokumentujących dostarczenie przez Iran setek bezzałogowych statków powietrznych, znanych jako drony lub UAV, a także sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do ich produkcji. Stwierdzono, że Ukraina i Wielka Brytania dostarczyły również ONZ dowody na irańskie drony, które zostały odzyskane przez ukraińskie wojsko.

„To sprawa życia i śmierci narodu ukraińskiego” — powiedział ambasador USA Radzie Bezpieczeństwa ONZ po złożeniu oświadczenia wzywającego do wszczęcia śledztwa, które podpisały Albania i Ukraina.

Pięć krajów oskarżyło Rosję o naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa, która ratyfikowała porozumienie nuklearne z 2015 r. między Iranem a sześcioma głównymi mocarstwami, nie tylko poprzez zakup setek dronów Mohajer i Shahed przez Współpraca z Iranem przy produkcji dronów w Rosji.

W oświadczeniu stwierdzono, że rezolucja z 2015 r. zakazuje wszystkim krajom transferu takiej broni z Iranu bez uprzedniej zgody Rady Bezpieczeństwa, której nie udzielono.

Rosja użyła tych dronów w ostatnich tygodniach do ataku na Kijówniszcząc ukraińską infrastrukturę oraz zabijając i terroryzując ukraińską ludność cywilną” – oświadczyły Stany Zjednoczone i ich sojusznicy. „ONZ musi odpowiedzieć na rosnące wezwania społeczności międzynarodowej do zbadania tych nadużyć”.

Zastępca rzecznika ONZ Farhan Haq powiedział, że Sekretariat ONZ, któremu przewodniczy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, wciąż analizuje otrzymane informacje dotyczące „rzekomego transferu dronów przez Iran w sposób niezgodny” z rezolucją z 2015 roku.

READ  Pierwszy przywódca UE, który spotkał Putina od czasu inwazji na Ukrainę, powiedział, że rosyjski przywódca „wierzy, że wygrywa wojnę”

Powiedział, że raport, spodziewany wkrótce od Guterresa, zostanie omówiony w tym miesiącu przez ekspertów z komitetu monitorującego wdrażanie i 15-osobową Radę Bezpieczeństwa w lipcu. Rosja jest jednym z pięciu stałych członków z prawem weta.

Thomas Greenfield powiedział dziennikarzom, że decyzja dała Sekretarzowi Generalnemu mandat do wszczęcia dochodzenia. Haq nie powiedział, czy Guterres to zrobi.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że ​​Ukraina nie dała Rosji ani Iranowi „ani joty wiarygodnych dowodów” na użycie irańskich dronów.

„Mamy nadzieję, że Sekretarz Generalny będzie miał dość mądrości, aby nie wprowadzać w błąd naszych byłych zachodnich partnerów” – powiedział Nebenzia.