19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indyjskie partie opozycyjne jednoczą się przeciwko Modiemu w 2024 r. – DW – 23.06.2023

Indyjskie partie opozycyjne jednoczą się przeciwko Modiemu w 2024 r. – DW – 23.06.2023

Liderzy 17 partii politycznych w Indie W piątek zgodziłem się na utworzenie jednolitego frontu przeciwko premierowi Narendra Modi Rządząca partia Bharatiya Janata.

W przeszłości tworzyły się luźne koalicje, ale od lat 80. tak wiele różnych partii nie zebrało się na szczeblu krajowym, by przejąć partię rządzącą w rządzie, Indyjski Ekspres wspomniany.

Powiedział Rahul Gandhi, jedna z kluczowych postaci w Indyjskim Kongresie Narodowym, który był Zdyskwalifikowany z parlamentu w marcu w sprawie o zniesławienie.

Spotkanie, którego gospodarzem był Nitish Kumar, główny minister wschodniego stanu Bihar, odbyło się w Patnie, stolicy stanu.

„Wszyscy zgodzili się, że wszyscy będziemy pracować dla dobra kraju” – powiedział Kumar z partii United Janata Dal.

„Jest zgoda co do pójścia naprzód i była zgoda na wspólny start w wyborach” – dodał.

Przywódcy atakują partię Bharatiya Janata Modiego

Spotkanie zgromadziło wysokich rangą polityków z wielu partii, którzy byli zdeterminowani, by odmówić Modiemu trzeciej kadencji jako premiera.

„Jeśli tym razem ten dyktatorski rząd powróci, w przyszłości nie będzie wyborów” – powiedział. Hindus Zgłoszony główny minister Bengalu Zachodniego Mamata Banerjee Według niego.

Ale przedstawiciele niektórych partii zasiedli na konferencji prasowej, która odbyła się po piątkowym spotkaniu.

Czasy Indii Stwierdzono w nim, że partia Aam Aadmi nie przyłączy się do żadnego sojuszu z Tymczasowym Kongresem Narodowym, dopóki nie potępi kontrowersyjnego dekretu rządu centralnego, dotykającego powoływanych w stolicy biurokratów.

Z drugiej strony BJP odrzucił rozmowy opozycji jako „daremne ćwiczenie”.

Co dalej z opozycją?

Obie strony spotkają się ponownie w przyszłym miesiącu, aby sformułować strategię Klęska hinduskiej nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata w sondażach.

Obejmie to nominację wspólnych kandydatów w niektórych okręgach wyborczych w całym kraju, aby uniemożliwić BJP skorzystanie z podzielonego głosowania partii opozycyjnych.

Kumar powiedział, że strony sporządzą również wspólne oświadczenie, w którym przedstawią między innymi swój plan dla indyjskiej gospodarki.

READ  Wybory europejskie: centrolewica stara się powstrzymać naciski ze strony prawicy

„Istnieje wiele przeszkód, które należy pokonać, zanim będzie można utworzyć odpowiedni zjednoczony front opozycji” – powiedział Associated Press politolog Aarti Gerat.

„Ale myślę, że przymus partii opozycyjnych do rzucenia jednolitego wyzwania Modiemu jest bardzo, bardzo duży, ponieważ wszyscy oni spotykali się z nękaniem ze strony federalnych agencji śledczych w ciągu ostatnich czterech lat, a BJP grał z nimi wszystkimi w politykę, aby złamać te partie i nękać ich przywódców”.

„Jeśli nie rzucą jednolitego wyzwania Modiemu i jakoś nie zapobiegną jego powrotowi, wszyscy wiedzą, że będzie to dla nich koniec drogi, ponieważ BJP tak naprawdę nie pozwoli żadnej z tych partii opozycyjnych, zwłaszcza Kongresowi” przetrwać.”

zc/rs (Reuters, AP)