19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy: Rosja musi zapłacić za odbudowę Ukrainy – DW – 23.06.2023

Niemcy: Rosja musi zapłacić za odbudowę Ukrainy – DW – 23.06.2023

Niemiecka minister rozwoju Svenia Schulz powiedziała DW, że pewnego dnia Rosja powinna to zrobić Zapłać za odbudowę Ze zniszczonej wojną Ukrainy.

„Muszą zapłacić za to, co zniszczyli. Takie jest prawo międzynarodowe” – powiedziała. „Że muszą płacić – to oczywiste”.

„Zniszczyli całą infrastrukturę i zniszczyli domy, i muszą za to zapłacić” – dodała.

Schultz uczestniczył w konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy w Londynie, międzynarodowym zgromadzeniu delegatów z ponad 60 krajów Finansowanie odbudowy na Ukrainie.

Schultz: Inwestowanie na Ukrainie jest atrakcyjne

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Zestaw Banku Światowego Koszt odbudowy z szacowanymi 411 miliardami dolarów (375 miliardów euro) w marcu, nieco ponad rok później Rosja zaatakowała swojego sąsiada. Liczba ta będzie rosła tylko w miarę nasilania się konfliktu.

60 miliardów euro zobowiązań dla Ukrainy

Wielka Brytania poinformowała, że ​​na zakończenie czwartkowej konferencji zagraniczni darczyńcy zobowiązali się do przekazania prawie 60 miliardów euro nowego wsparcia finansowego.

Większość z tego pochodzi z pakietu pomocowego o wartości 50 miliardów euro, ogłoszonego przez Unię Europejską w tym tygodniu. Stany Zjednoczone planują również udzielić pomocy w wysokości 1,3 miliarda dolarów, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów energii i infrastruktury. Wielka Brytania obiecała 240 milionów funtów (305 milionów dolarów; 278 milionów euro), a Niemcy ogłosiły 381 milionów euro pomocy humanitarnej.

Ukraina: Odbudowa w strefie wojny

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział, że obietnice zadziałają Pomóż zapewnić stabilność gospodarczą dla Ukrainy w perspektywie średniookresowej i że teraz nacisk kładzie się na uwolnienie „ogromnego potencjału sektora prywatnego”.

Prawie 500 firm Cleverly powiedział, że 42 kraje, w tym Google, Siemens, Vodafone, Virgin Group i Rolls-Royce, podjęły zobowiązania.

„Razem jako rządy, organizacje międzynarodowe, firmy i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego pokazaliśmy Ukrainie i narodowi ukraińskiemu, że stoimy za nimi” – dodał.

READ  Samolot uderza w pojazd na pasie startowym i zapala się na lotnisku w Limie

Przyciąganie inwestycji prywatnych

Niemiec Schultz powiedział, że mimo walk na Ukrainie pozostało wiele firm, a kraj pozostaje atrakcyjnym potencjalnym rynkiem inwestycyjnym, zwłaszcza w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Ukraina [a] „Przyszła część rynku europejskiego. Tak więc ci, którzy inwestują teraz, jako pierwsi staną się częścią tego większego rynku” – powiedział Scholz DW, odnosząc się do statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

Jakie są priorytety Ukrainy w procesie odbudowy?

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Jednym z głównych celów konferencji było również wprowadzenie zabezpieczeń, które pomogą ograniczyć ryzyko dla prywatnych firm decydujących się na inwestycje. Schulze powiedział, że Niemcy mają taki system dla niemieckich firm, które spełniają określone kryteria.

„Jeśli inwestują na Ukrainie, otrzymują pomoc od rządu niemieckiego” – powiedziała. „I to jest naprawdę bardzo udane. Więc może być wzorem dla innych”.

„Nie czekaj na koniec wojny”

Scholz podkreślił też, że koordynację międzynarodowych darowizn trzeba zacząć już teraz, mimo że konflikt wciąż trwa.

„Ponieważ on [the rebuilding process] Powiedziała: „Zaczęliśmy… potrzebujemy… domów dla ludzi, którzy są na Ukrainie. Potrzebujemy prądu. Potrzebujemy wody. I lepsza koordynacja tego, to esencja tej konferencji”.

Ukraiński premier Denys Szmyhal, który również przebywał w Londynie, podziękował delegatom za wsparcie finansowe i powiedział odbudować swój kraj biegł.

„Nie czekamy na koniec wojny” – powiedział.

Shmyhal wezwał również do „mechanizmu kompensacyjnego”, który umożliwiłby wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Kwestia ta jest jednak kontrowersyjna i osiągnięcie międzynarodowego porozumienia w sprawie takiego odszkodowania może być trudne.

Niemcy mają być gospodarzem kolejnej konferencji na temat odbudowy Ukrainy w 2024 r.

Nm/AP (AFP, Reuters)

Wywiad ze Svenją Schultz przeprowadziła Birgit Maas z DW w Londynie.