15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zambia zgadza się na umorzenie długów wobec Chin i innych wierzycieli

Zambia zgadza się na umorzenie długów wobec Chin i innych wierzycieli

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje Zambii

Chiny i inni wierzyciele osiągnęli porozumienie w sprawie restrukturyzacji miliardów dolarów pożyczek dla Zambii.

Umowa kończy długi impas w związku z niewypłacalnością długu południowoafrykańskiego kraju w 2020 r., co ujawniło rozdźwięk między Pekinem a zachodnimi pożyczkodawcami co do sposobu rozwiązania fali kryzysów zadłużenia w krajach rozwijających się.

Ministerstwo finansów Zambii poinformowało w czwartkowym oświadczeniu, że wierzyciele zgodzili się na „znaczące wydłużenie terminu zapadalności i obniżkę stóp procentowych” po tym, jak rząd prezydenta Francji Emmanuela Macrona pomógł zawrzeć umowę na światowym szczycie finansowym i klimatycznym w Paryżu.

Minister finansów Zambii, Situmbiko Mosokotwan, powiedział: „Dzisiaj jest wielki dzień dla Zambii… jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony naszych oficjalnych wierzycieli w rozwiązaniu nawisu zadłużenia Zambii, który dławi naszą gospodarkę”.

Drugi co do wielkości producent miedzi w Afryce znalazł się w finansowym zawieszeniu i nie może nadal korzystać z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 1,3 miliarda dolarów, podczas gdy Chiny, największy wierzyciel w kraju, i inni pożyczkodawcy od miesięcy walczą o propozycję umorzenia prawie połowy wartości prawie 13 miliardów dolarów. całości zadłużenia zagranicznego.

W świetle naruszenia dwustronni pożyczkodawcy, na czele z Chinami, zgodzili się zmienić kolejność płatności i przedłużyć terminy zapadalności 6,3 mld USD pożyczek, torując Zambii drogę do wznowienia finansowania z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i restrukturyzacji kolejnych 6,8 mld USD prywatnego długu.

„Dzisiaj możemy powiedzieć, że osiągnięto porozumienie w sprawie ogólnych kierunków restrukturyzacji zadłużenia” – powiedział francuski urzędnik. „Doszliśmy do końca negocjacji, które rozpoczęły się kilka miesięcy temu”.

Umowa stanowi dyplomatyczne dobrodziejstwo dla Macrona na głośnym szczycie, który zgromadził światowych przywódców w celu omówienia reform systemu pożyczek między krajami bogatymi i biednymi.

READ  Stany Zjednoczone dążą do zbudowania platformy pomocy dla Strefy Gazy

Umowa z Zambii wzbudzi nadzieje w innych krajach, takich jak Ghana i Etiopia. Prowadzą podobne rozmowy w sprawie restrukturyzacji długu zdominowanego przez pożyczki z Chin, które stały się największym pojedynczym pożyczkodawcą dla krajów rozwijających się w ostatniej dekadzie.

Chiny niechętnie akceptują bezpośrednie odpisy pożyczek zagranicznych od swoich banków, aw przypadku Zambii zasugerowały, aby wielostronni pożyczkodawcy na rzecz rozwoju, tacy jak Bank Światowy, podjęli bezprecedensowy krok w postaci przyłączenia się do restrukturyzacji.

Na mocy umowy zambijskiej wierzyciele bilateralni są zobowiązani do przedłużenia okresu kredytowania na ponad 20 lat i udzielenia im trzyletniej karencji w spłacie odsetek.

Bankier bliski negocjacjom powiedział, że porozumienie między oficjalnymi wierzycielami byłoby „prawdziwym postępem”, chociaż pełna restrukturyzacja zewnętrznego zadłużenia Zambii nadal wymagałaby porozumienia między prywatnymi wierzycielami, takimi jak posiadacze krajowych euroobligacji o wartości 3 miliardów dolarów.

Inwestor dłużny zaangażowany w rozmowy powiedział, że banki rozwoju są bardziej skłonne do oferowania pożyczek uprzywilejowanych niż odpisów długów jako sposobu na otwarcie transakcji.

W trosce o stabilność finansową kraju Zambia wykluczyła z restrukturyzacji obligacje w lokalnej walucie, a nawet zagraniczne udziały w tym długu. Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że oficjalni wierzyciele zgodzili się przyjąć stanowisko.

Umowa dostosuje również redukcję zadłużenia, jeśli gospodarka Zambii będzie osiągać lepsze wyniki niż oczekiwano w czasie, co może być oznaką sprzeciwu niektórych wierzycieli, że obecne cele, takie jak stosunek zadłużenia do eksportu, są zbyt pesymistyczne.

Inwestor powiedział, że wydaje się, że zagraniczni nabywcy krajowego długu publicznego Zambii zmniejszyli swoje udziały z 3,2 mld USD do mniej niż 2 mld USD od końca ubiegłego roku, w związku z obawami, że pożyczki krajowe mogą zostać objęte restrukturyzacją, jak w przypadku Ghany i Sri Lanka.

Ministerstwo Finansów Lusaki poinformowało w październiku, że obsługa tych holdingów pochłonie około 80 procent środków dostępnych na spłatę zadłużenia zagranicznego. Inwestor powiedział, że gwałtowna redukcja zagranicznych udziałów w długu krajowym uwolni więcej pieniędzy dla innych wierzycieli, w tym Chin.

READ  6 stycznia sms-y z telefonów kluczowych urzędników Pentagonu zostały skasowane

„Dla Chin ostateczną rozgrywką wydaje się decyzja o ograniczeniu strat finansowych przy jednoczesnym rozłożeniu winy na szerszą skalę za smutną i niezrównoważoną sytuację, w której znajduje się wiele mocno zadłużonych gospodarek” – powiedział Eswar Prasad, profesor ekonomii na Cornell University.