20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rishi Sunak martwił się niestabilną sytuacją w Rosji

Rishi Sunak martwił się niestabilną sytuacją w Rosji

  • Laury Koensberg
  • Prezenter, niedziela z Laurą Kuensberg

wyjaśnij wideo,

Świadek: Wszystkie strony muszą być odpowiedzialne i chronić cywilów – premier Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak wezwał wszystkie strony w Rosji do „wzięcia odpowiedzialności i ochrony ludności cywilnej”, podczas gdy najemnicy z Grupy Wagnera przejmują obiekty wojskowe z Rosji, a Władimir Putin przysięga „ukarać” osoby zaangażowane w ruch przeciwko jego rządowi.

W Wielkiej Brytanii rząd zaprasza swoją komisję nadzwyczajną, Cobrę, aby omówić obecną sytuację, a pan Sunak będzie później rozmawiał telefonicznie z międzynarodowymi sojusznikami.

Oczekuje się, że sekretarz spraw zagranicznych James Cleverly będzie przewodniczył Cobrze, podczas gdy premier będzie dzwonił do międzynarodowych partnerów Wielkiej Brytanii.

Przemawiając wyłącznie w niedzielę z Laurą Kuensberg, Sunak wskazał, że rząd od jakiegoś czasu wypatrywał wewnętrznych zagrożeń dla Władimira Putina.

Powiedział mi: „Od jakiegoś czasu obserwujemy destabilizujące skutki nielegalnej wojny Rosji na Ukrainie”.

Powiedział, że sytuacja „ewoluuje w terenie, kiedy mówimy”.

Wezwał jednak wszystkie strony do zachowania spokoju, mówiąc: „Najważniejszą rzeczą, którą powiedziałbym, jest odpowiedzialność wszystkich stron i ochrona ludności cywilnej”, co jest widocznym znakiem, że Wielka Brytania jest zaniepokojona eskalacją konfliktu w granicach Rosji, kiedy od miesięcy uwaga skupiała się naturalnie na walkach na Ukrainie.

Premier nie powtórzył bardziej szczerej oceny Ministerstwa Obrony, które na swoim oficjalnym koncie na Twitterze stwierdziło, że „jest to największe wyzwanie dla państwa rosyjskiego w ostatnim czasie”.

Ale Sunak nie zaprzeczył, że tak było.

Przy tak wielkiej tajemnicy jasne jest, że Numer 10 nie chce jeszcze wydać oficjalnego werdyktu na temat tego, co się dzieje.

Jednak z komentarzy MON jasno wynika, że ​​rząd postrzega toczącą się akcję jako potencjalną zmianę gry.

  • Oglądaj na żywo w BBC One, BBC iPlayer i BBC News od 09:00 BST w niedzielę 25 czerwca
  • W programie z tego tygodnia premier Rishi Sunak i minister pracy w cieniu Partii Pracy ugodują się z minister spraw zagranicznych Lisą Nandy
  • Najnowsze aktualizacje tekstowe i wideo są dostępne na stronie internetowej BBC News od godziny 08:00

Sytuacja jest płynna i nikt w Westminsterze nie jest w stanie przewidzieć z całą pewnością, co będzie dalej.

Nie jest jasne, jakie dokładnie motywy kierowały szefem Wagnera Jewgienijem Prigożynem.

Nie jest też pewne, ile zasobów i ludzi faktycznie miał Wagner.

Ale jedno z pytań zadawanych dzisiejszego popołudnia w Westminster dotyczy tego, w jaki sposób Ukraina może jak najlepiej wykorzystać to, co wydaje się być chaosem w Rosji, aby poczynić postępy w przedłużającym się konflikcie.

Nasi politycy, podobnie jak reszta z nas, obserwują wydarzenia i zastanawiają się, co się dzieje, nie mogąc być pewnym, co będzie dalej. Ale obserwują bardzo uważnie.

Wojna na Ukrainie miała ogromne konsekwencje dla brytyjskich polityków, ponieważ pośrednio dotknęła każde gospodarstwo domowe, każdą firmę, każde gospodarstwo domowe w kraju, zwiększając koszty energii.

To jeden z największych czynników stojących za wysoką inflacją, którą premier określa jako „wroga numer jeden”.

Rozmawiamy o tym z premierem, jego planach dla NHS i Borisem Johnsonem w ekskluzywnym wywiadzie, który możecie obejrzeć w niedzielny poranek.

Ale w miarę rozwoju wydarzeń w Rosji pamiętajcie, że działania jednego człowieka, Władimira Putina, zmieniły się tutaj bardzo.

Moskwa może być oddalona o prawie 2000 mil, ale to, co wydarzy się w Rosji w ciągu najbliższych kilku dni, jest bardzo ważne dla naszej polityki w Westminsterze i dla nas wszystkich.

Więcej od Laury Kuenssberg

READ  Magazyn paliwa zapalił się w pobliżu głównego mostu na Krymie w Rosji