22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biały Dom twierdzi, że Biden rozmawiał z przywódcami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii w związku z wydarzeniami w Rosji

Biały Dom twierdzi, że Biden rozmawiał z przywódcami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii w związku z wydarzeniami w Rosji

przez Jaspera Warda

WASHINGTON (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w sobotę z przywódcami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, powiedział Biały Dom, gdy zbuntowani rosyjscy najemnicy ruszyli w kierunku Moskwy po zdobyciu w nocy południowego miasta.

„Przywódcy rozmawiali o sytuacji w Rosji. Potwierdzili również swoje niezachwiane poparcie dla Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.

Biały Dom powiedział, że Biden został poinformowany o bieżącej sytuacji w Rosji przez swój zespół bezpieczeństwa narodowego w sobotę rano, dodając, że prezydent będzie informował go przez cały dzień.

Rzecznik kanclerza Niemiec Olafa Scholza powiedział, że podczas rozmowy czterej przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie w dalsze wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

Biuro brytyjskiego premiera Rishi Sunaka zobowiązało się w podobny sposób wobec Ukrainy i powiedziało, że przywódcy „zgodzili się pozostać w bliskim kontakcie w nadchodzących dniach”.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał także ze swoimi odpowiednikami z krajów G7.

Ruch najemników Grupy Wagnera stawia prezydenta Rosji Władimira Putina przed pierwszym poważnym wyzwaniem dla jego władzy w ciągu 23 lat jego rządów.

(Raportowanie Jaspera Warda; dodatkowe raporty Andreasa Rink i Davida Milliken; montaż autorstwa Daniela Wallisa i Frances Kerry)

READ  Ukraina obniża wiek powołania do walki, aby zwiększyć liczbę