18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premiera Boeinga Starliner: jak oglądać start historycznego lotu astronauty

Premiera Boeinga Starliner: jak oglądać start historycznego lotu astronauty

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Program lotów kosmicznych Boeinga może osiągnąć kamień milowy w poniedziałkowy wieczór wraz z wystrzeleniem statku kosmicznego Starliner, który wreszcie wyniesie na orbitę dwóch astronautów NASA.

Misja o nazwie Crew Flight Test może wystartować w poniedziałek o 22:34 czasu wschodniego ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

Transmisja na żywo z wydarzenia będzie transmitowana kanały NASA Według. rozpocznie się o 18:30 czasu wschodniego w poniedziałek Agencja kosmiczna.

Wydarzenie to przygotowywano od dziesięciu lat i stanowi zwieńczenie wysiłków Boeinga zmierzających do opracowania statku kosmicznego zdolnego do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem w ramach programu Commercial Crew Programu NASA.

Problemy rozwojowe, problemy z lotami testowymi i inne kosztowne niepowodzenia spowolniły drogę Starlinera do platformy startowej. Tymczasem SpaceX, konkurent Boeinga w ramach programu Commercial Crew Programu NASA, stał się preferowanym dostawcą usług transportowych dla astronautów agencji kosmicznej.

Teraz NASA i Boeing w końcu uznały, że statek kosmiczny Starliner jest gotowy do ostatecznego testu: umożliwienia astronautom przetestowania pojazdu w przestrzeni kosmicznej.

Weterani astronautów NASA, Sonny Williams i Butch Wilmore, będą na pokładzie poniedziałkowej misji, zabierając Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną na tygodniowy pobyt.

Podczas lotu Willmore i Williams przeprowadzą serię testów, w tym na krótko przejmą kontrolę nad autonomicznym statkiem kosmicznym i ocenią, jak pojazd działa dla astronautów.

Sprawny lot może być zwycięskim momentem dla programu lotów kosmicznych Boeinga i całej firmy, która znalazła się w trudnej sytuacji z powodu problemów z działem samolotów komercyjnych.

Oto, co warto wiedzieć o locie Starlinera przed historycznym lotem testowym z załogą.

Urzędnicy Boeinga starali się wyjaśnić, że Starliner działa niezależnie od segmentu w firmie odpowiedzialnej za samoloty komercyjne. Według Marka Nappi, wiceprezesa i menedżera programu Starliner w Boeingu, główną troską zespołu Starliner jest zapewnienie sprawnego przebiegu misji testowej i bezpieczeństwa załogi.

READ  Najdalsza egzoplaneta znaleziona przez Keplera jest… zaskakująco znajoma

„W tym pojeździe latają ludzie. Zawsze podchodzimy do tego poważnie” – powiedział Nappi podczas A.D wiadomości zeszły tydzień. „Spędziłem całą karierę w tej branży i zawsze była ona na szczycie mojej listy”.

Terry’ego Reynę/AP

Astronauci NASA Sonny Williams (po lewej) i Butch Wilmore pozują do zdjęcia po przybyciu na miejsce startu Starlinera na Florydzie 25 kwietnia 2024 r.

Dwóch astronautów Starlinera czekało latami, aż statek kosmiczny będzie gotowy do przewozu załogi. Po rotacji kilku astronautów do i z misji w locie testowym załogi Starlinera, Wilmore Dostał nominację w 2020 r. NASA przeniosła Williams na ten lot w 2022 r., po pierwotnym przydzieleniu jej w 2018 r. do późniejszej misji Starliner.

„Mieliśmy kilka dat premiery i stwierdziliśmy: «OK, jesteśmy gotowi do działania»” – powiedział Williams na środowej konferencji. Konferencja prasowa. „Ale teraz wydaje mi się, że minęło pięć dni i wreszcie to się stało, i muszę się trochę uszczypnąć, żeby zrozumieć, że naprawdę pojedziemy.

Na konferencji prasowej w zeszłym miesiącu Steve Stich, dyrektor programu Commercial Crew Programu NASA, powiedział, że NASA poprosiła Boeinga i SpaceX o osiągnięcie pewnego progu dotyczącego ryzyka, że ​​misja doprowadzi do śmierci astronautów – 1 na 270.

Powiedział: „Boeing przekracza tę liczbę, tracąc 1 na 295 członków załogi”.

Boeingowi przyznano kontrakt NASA na budowę Starlinera w 2014 r., w tym samym czasie, gdy agencja kosmiczna wybrała SpaceX do budowy kapsuły Crew Dragon.

NASA przyznała firmom kontrakty o łącznej wartości 6,8 miliarda dolarów, mając nadzieję, że kapsuły Boeinga i SpaceX będą gotowe do lotu do 2017 roku.

Ta prognoza nie sprawdziła się.

Trwało to dłużej niż planowano. Latem 2020 r. SpaceX wystrzeliło swoją pierwszą kapsułę astronauty Crew Dragon. Od tego czasu wykonała 13 misji na orbitę dla astronautów NASA i płacących klientów.

READ  Astronomowie mogli odkryć swobodnie unoszącą się „ciemną” czarną dziurę

Jednak Boeing – chociaż urzędnicy NASA początkowo wierzyli, że Starliner będzie gotowy przed Crew Dragon firmy SpaceX – stanął w obliczu lat dodatkowych opóźnień, niepowodzeń i dodatkowych wydatków, które, według publicznych danych finansowych, kosztowały firmę ponad 1 miliard dolarów.

Warto zaznaczyć, że pierwsza misja testowa Starlinera, która odbyła się bez załogi pod koniec 2019 roku, była pełna błędów. Pojazd zawiódł na orbicie, co jest objawem problemów z oprogramowaniem, które obejmowały błąd kodowania, który zatrzymał wewnętrzny zegar o 11 godzin.

drugi Test w locie bezzałogowym w 2022 roku Wykryto dodatkowe problemy z oprogramowaniem i niektórymi silnikami pojazdu.

Zakłócenia te opóźniły inauguracyjny lot załogowy do 2023 r. Ale potem pojawiła się nowa lista problemów: spadochrony statku kosmicznego miały pewne elementy słabsze, niż oczekiwano, a taśma na statku okazała się łatwopalna.

Następnie Boeing musiał usunąć tę taśmę o długości ponad mili i przeprowadzić dodatkowe testy spadochronu.

Wreszcie, po dekadzie rozwoju, NASA i Boeing dopuściły pojazd do lotu dla astronautów.

Williams i Willmore przyjęli wyważone podejście, odpowiadając na pytania dotyczące kwestii związanych z rozwojem Starlinera.

„Rozumiem, kiedy mówisz «porażka»” – powiedział Wilmore podczas niedawnej konferencji prasowej. „Ale szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę wszystkie odkrycia, których dokonaliśmy – tak byśmy je nazwali – były one krokiem naprzód.

„To nie była porażka, to był krok do przodu” – powiedział. „A nasze rodziny przeżyły to razem z nami”.

Williams dodała, że ​​jest gotowa udać się na misję w poniedziałek, spodziewając się, że pojawią się drobne problemy.

„Zawsze coś znajdziemy i zawsze coś znajdziemy” – powiedziała w środę. „Podczas lotu statkiem kosmicznym nie wszystko będzie idealnie idealne. I to jest naprawdę nasz cel. Jesteśmy w punkcie, w którym wszyscy, duży zespół, czujemy się bezpiecznie i komfortowo podczas lotu. ten statek kosmiczny i mamy kopie zapasowe, na wypadek, gdybyśmy ich potrzebowali.

READ  Nowe zdjęcia Jamesa Webba przedstawiają pierścienie Jowisza, księżyce i nie tylko

„Jesteśmy tutaj, ponieważ jesteśmy gotowi” – ​​powiedział Williams.