19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Orbitujący moduł słoneczny rejestruje delikatną koronę Słońca ze zdumiewającymi szczegółami [Video]

Orbitujący moduł słoneczny rejestruje delikatną koronę Słońca ze zdumiewającymi szczegółami [Video]

Misją Solar Orbiter jest badanie Słońca z bliska i na dużych szerokościach geograficznych, dostarczanie pierwszych zdjęć biegunów Słońca i badanie heliosfery. Źródło: laboratorium multimedialne ESA/ATG

Oszałamiające zbliżenia Słońca ukazujące jego dynamiczne struktury magnetyczne i ekstremalne temperatury zarejestrowane przez sondę Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej we współpracy z… NASASonda słoneczna Parkera.

Ten ciągle zmieniający się krajobraz (zobacz film poniżej) tak wygląda słońce z bliska. the Europejska Agencja Kosmiczna’S Orbita słoneczna Pokazane jest przejście od niższej atmosfery Słońca do gorętszej korony zewnętrznej. Struktury przypominające włosy składają się z naładowanego gazu (osocze), śledząc linie pola magnetycznego wychodzące z wnętrza Słońca.

Najjaśniejsze obszary mają temperaturę około miliona stopni CelsjuszZimna materia wydaje się ciemna, ponieważ pochłania promieniowanie.

Ten film został nagrany 27 września 2023 roku za pomocą instrumentu Extreme Ultraviolet Imager (EUI) na sondzie Solar Orbiter. W tym czasie statek kosmiczny znajdował się w odległości około jednej trzeciej odległości Ziemi od Słońca i zmierzał do największego podejścia na odległość 27 milionów mil (43 milionów km) 7 października 2023 roku.

Tego samego dnia, w którym nagrano to wideo, należąca do NASA sonda Parker Solar Probe właśnie skanowała 4,51 mln mil (7,26 miliona kilometrów) Z powierzchni słońca. Zamiast bezpośrednio obrazować Słońce, Parker zmierzył cząsteczki i pola magnetyczne w koronie słonecznej i wietrze słonecznym. Była to idealna okazja do połączenia sił obu misji, ponieważ kierowane przez ESA instrumenty teledetekcyjne Solar Orbiter monitorowały region źródłowy wiatru słonecznego, który później przepływał przez sondę Parker Solar Probe.

Znajdź mech, drzazgi, erupcję i deszcz

Lewy dolny róg: Ciekawą cechą widoczną na całym filmie jest jasny gaz tworzący na Słońcu delikatne, koronkowe wzory. Nazywa się to koronalnym „mchem”. Zwykle pojawia się wokół podstawy dużych pętli koronalnych, które są zbyt gorące lub zbyt słabe, aby można je było zobaczyć przy wybranych ustawieniach instrumentu.

READ  Pierwsze zapierające dech w piersiach zdjęcia Mgławicy Oriona wykonane przez astronomów z kosmicznego teleskopu internetowego

Na horyzoncie słonecznym: Wieże gazu, zwane spikulami, wznoszą się wysoko nad chromosferą Słońca. Może osiągnąć wysokość 10 000 km (6200 mil).

Środek w okolicach 0:22: Mała erupcja w środku pola widzenia, z zimną materią unoszącą się do góry, zanim większość z niej opadnie z powrotem na dół. Nie daj się zwieść użyciu słowa „mały”: ta erupcja jest większa niż Ziemia!

Na lewo od środka, około 0:30: „Zimny” deszcz koronalny (prawdopodobnie poniżej 10 000°C/18 000°F) wydaje się ciemny na jasnym tle dużych pierścieni koronalnych (około 1 miliona stopni Celsjusza). Deszcz składa się z grudek plazmy o dużej gęstości, które cofają się w kierunku Słońca pod wpływem grawitacji.


To jest ten sam film co powyżej, ale bez napisów. Źródło zdjęcia: Zespół ESA/NASA/Solar Orbiter/EUI