15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Poznaj liczącego 300 milionów lat „kolczastego pająka”, znalezionego w jednym z najlepszych miejsc łowiectwa na skamieniałości w Ameryce.

Poznaj liczącego 300 milionów lat „kolczastego pająka”, znalezionego w jednym z najlepszych miejsc łowiectwa na skamieniałości w Ameryce.

Wiele osób błędnie uważa, że ​​większość zwierząt na świecie została już odkryta. Ale to nie jest problem. Według niektórych szacunków aż siedem milionów gatunków nie zostało jeszcze nazwanych. Ponieważ nauce oficjalnie udokumentowano około 1,5 miliona gatunków, co najmniej 80% z nich czeka na odkrycie.

Kiedy zaczynamy mówić o typach historycznych, liczba ta staje się jeszcze większa.

Nie powinno zatem dziwić, że zespół badawczy odkrył w pokładach skamieniałości Mazon Creek w północnym Illinois nowy gatunek pająka, którego początki sięgają późnego okresu karbonu (około 300 milionów lat temu). Oni niedawno opublikowany Odkryj je w Dziennik Paleontologii.

„Skamielina z Mazon Creek znana jest z obfitości morskich i pozamorskich organizmów kopalnych występujących w gliniastych blokach żelaza żelaznego zebranych ze hałd w starych kopalniach odkrywkowych w okolicy Braidwood w północno-wschodnim Illinois” – twierdzą autorzy. Napisane przez Paula Seldena z Uniwersytetu w Kansas.

W przeszłości w Mazon Creek odkryto skamieniałości kilku istniejących i wymarłych grup pająków. Jednak zaskakujące w nowym odkryciu jest to, jak wyjątkowy jest ten pająk z morfologicznego punktu widzenia.

„Jest oczywiste, że nowa skamielina z Mazon Creek bardzo różni się od każdego wcześniej opisanego pająka z tego lub innego obszaru o skali węglowej” – twierdzą autorzy. „Charakteryzuje się charakterystycznym owalnym ciałem i bardzo mocnymi, kolczastymi nogami. Zachowany zestaw znaków utrudnia umiejscowienie skamieniałości w jakimkolwiek znanym porządku pajęczaków.

Autorzy uważają, że kolce na każdej z ośmiu nóg pająka wyewoluowały jako środek obrony przed drapieżnikami. Wskazują na kolce innych stawonogów późnego karbonu, takich jak trójkąty i krocionogi, których pierwsi krewni nie mieli kolców, jako dowód na to, że kolce były wyjątkową adaptacją dla tego okresu historii.

Zauważyli także podobieństwo do niektórych żywych pająków – w tym kilku gatunków opancerzonych żniwiarzy – które, jak się uważa, mają kolce na nogach i tułowiu w ramach ochrony przed drapieżnikami.

Chociaż możemy sobie tylko wyobrazić, jak ten skamieniały pająk mógłby wyglądać w prawdziwym życiu, możemy przyjrzeć się niektórym żywym „kolczastym pająkom”, aby uzyskać wskazówki dotyczące jego kształtu i cech. Oto dwa:

1. Pająk ryś zielony

Ryś zielony ma żywy zielony kolor i zwykle można go spotkać wśród zielonych liści. Pająk ten, największy członek rodziny Oxyopidae, jest szeroko rozpowszechniony w południowych Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Ameryce Środkowej i na różnych wyspach Indii Zachodnich, zwłaszcza na Jamajce.

Pająki rysie są dobrze przystosowanymi myśliwymi. Unikają używania sieci do łapania ofiary i zamiast tego stosują metodę polowania przypominającą koty, skacząc na niczego niepodejrzewające ofiary. Dzięki temu zachowaniu zyskały miano „pająków rysia”.

Pająki te są aktywne w ciągu dnia i wykazują różne cechy fizyczne. Samice mogą osiągać długość do jednego cala, podczas gdy samce, smuklejsze, mierzą zazwyczaj około pół cala. Ich nogi w kolorze od zielonego do żółtego są ozdobione długimi czarnymi kolcami, wspólną cechą gatunków Oxyopidae, przeplatanych ciemnymi plamami.

2. Kula kręgosłupa

Zgodnie ze swoją nazwą, pająk kolczasty ma okrągły odwłok ozdobiony licznymi kolcami, przypominający kształt muszli kraba. Te kolce, często w jaskrawych kolorach białym, żółtym, czerwonym lub czarnym, działają jako forma ochrony i wizualnego środka odstraszającego przed potencjalnymi drapieżnikami.

Gatunek ten, występujący głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie, w tym w częściach Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji, przyciąga uwagę ze względu na swoją uderzającą morfologię. Oprócz swoich uderzających cech fizycznych, pająk kolczasty znany jest ze swoich umiejętności w konstruowaniu złożonych sieci orbitalnych, których używa do chwytania ofiary. Sieci te, drobno utkane z jedwabistych nici, mają charakterystyczny spiralny wzór promieniujący od środka, gdzie pająk z niecierpliwością oczekuje na kolejny posiłek.

Tkacz kolczastych kul to mały pająk, zwykle o długości od pięciu do dziewięciu milimetrów u samic i nieco mniejszy u samców. Ich ukąszenia nie są groźne dla człowieka.

READ  SpaceX wystrzeliwuje satelity Starlink w ramach 75. misji orbitalnej w 2023 r