15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy ustalają pochodzenie pola magnetycznego Słońca

Naukowcy ustalają pochodzenie pola magnetycznego Słońca

Nota wydawcy: Wersja tej historii pojawiła się w biuletynie naukowym CNN Wonder Theory. Aby otrzymać wiadomość na swoją skrzynkę odbiorczą, Zarejestruj się bezpłatnie tutaj.CNN

Miałem szczęście, że złapałem Niesamowity widok zorzy polarnej Z mojego domu w tym miesiącu, kiedy największa burza słoneczna, jaka dotarła do Ziemi od dwóch dekad, wywołała zorzę polarną Szerokość geograficzna jest znacznie dalej na południe zwykle.

Mimo że mieszkałem na wypełnionych światłem ulicach centrum Londynu, aparat mojego smartfona uchwycił zieloną mgłę i pulsującą warstwę fioletowego i różowego światła. Uchwycenie tej chwili było niezapomnianym przeżyciem, które moim zdaniem wymagało kosztownej podróży na daleką północ naszej planety.

Burze tworzące wspaniałe zorze polarne, takie jak ta, którą widziałeś, pochodzą z dynamicznego pola magnetycznego Słońca i są astrofizyczną zagadką, której rozwiązania w tym tygodniu naukowcy byli coraz bliżej.

NASA/Obserwatorium Dynamiki Słońca

Naukowcy z NASA Solar Dynamics Observatory wykorzystali modele komputerowe do wygenerowania czterodniowych ram czasowych zmieniającego się pola magnetycznego Słońca. Linie pola są bardziej skoncentrowane w obszarach o większej gęstości magnetycznej.

Znajomość działania pola magnetycznego Słońca pomoże naukowcom ulepszyć przewidywania pogody kosmicznej, która fascynuje obserwatorów nocnego nieba, ale może zakłócać pracę satelitów GPS i komunikacyjnych.

Trudne jest badanie linii toroidalnego pola magnetycznego Słońca, które tworzą splątaną sieć struktur bardziej złożonych niż te na Ziemi. Aby zrozumieć, co się dzieje, naukowcy tworzą modele matematyczne.

Nowy model, którego opracowanie zajęło ponad dekadę i wymagał superkomputera NASA do wykonania szczegółowych obliczeń, odkrył, że pole magnetyczne Słońca jest generowane bliżej powierzchni, niż wcześniej sądzono.

Zespół uważa, że ​​jego model jest dokładniejszy, ponieważ… Reprezentuje wyjątkową cechę słoneczną.

Pojedynczy złoty kolczyk znaleziony w ruinach 2000-letniego budynku w Pirenejach jest wskazówką, jak rozpoczął się niszczycielski pożar. Piekło pochłonęło drewnianą konstrukcję znajdującą się w osadzie Tossal di Baltarga z epoki żelaza i zabiło sześć zwierząt zamkniętych w stajni.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył, że powierzchnia egzoplanety może być pokryta oceanami

Archeolodzy uważają, że pożar był zamierzony. Gdyby było to przypadkowe, właściciele budynku prawdopodobnie wypuściliby zwierzęta i wrócili po wygaśnięciu pożaru, aby odzyskać ukryte w słoiku złoto.

Według nowego badania podpalacze mogli stanowić armię najeźdźców pod dowództwem Hannibala, generała Kartaginy, który dowodził siłami przeciwko Republice Rzymskiej.

Nieznany jest jednak los osób, które korzystały z budowli Wykopaliska odsłoniły wiele szczegółów z życia O ludu iberyjskim zwanym Ceretani.

Andre Pattenden/Dziedzictwo angielskie

Księżyc pojawia się nad megalitycznymi skałami tworzącymi Stonehenge, położone na równinie Salisbury w Wiltshire w Anglii.

Budowniczowie Stonehenge umieścili masywne kamienie tworzące prehistoryczny pomnik zgodnie ze wschodami i zachodami słońca w najdłuższe i najkrótsze dni w roku, ujawniając intymne zrozumienie słońca, które jest nadal widoczne dzisiaj.

Ale czy liczące 4500 lat miejsce w południowo-zachodniej Anglii – i potencjalnie inne megalityczne pomniki na całym świecie – również znajduje się w jednej linii z Księżycem?

Pomysł, że Stonehenge ma połączenie z Księżycem, zyskał popularność w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jednak koncepcja ta nie została jeszcze systematycznie zbadana.

tego lata, Archeolodzy wykorzystują bezwładność KsiężycaJest to nieznane zjawisko, które zdarza się raz na 18,6 roku i warto je zbadać.

Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali krawędź czarnej dziury – obszar znany jako „strefa tonięcia”.

Andrew Mummery, główny autor nowego badania na temat czarnych dziur Jeden z kolegów-badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego porównał to do „brzegu wodospadu” na końcu rzeki, gdzie materia krążąca wokół pobliskich gwiazd wpada w otchłań.

W zatopionym obszarze materia nie może już pozostać na orbicie i zamiast tego pędzi w stronę czarnej dziury. Jednak w przeciwieństwie do horyzontu zdarzeń lub powierzchni czarnej dziury, w tym momencie światło może nadal uciekać.

Wyniki, To właśnie przewidział Albert EinsteinMoże pomóc astronomom lepiej zrozumieć powstawanie i ewolucję czarnych dziur.

READ  Posłuchaj dziwnych dźwięków śpiewu czarnej dziury

Philip Clement/Artera/Universal Image Collection/Getty Images

Według nowych badań sójka euroazjatycka może mieć pamięć podobną do ludzkiej.

Krukowate – grupa ptaków obejmująca wrony, wrony i sójki – są znane ze swojej inteligencji. Gatunek krukowatego może być w stanie dokonać czegoś, co badacze nazywają „mentalną podróżą w czasie”.

Ten rodzaj zapamiętywania umożliwia umysłowi zapamiętanie pozornie nieistotnej informacji, której świadomie nie utrwaliłeś w pamięci – na przykład przypomnienie sobie, co jadłeś wczoraj na lunch.

Naukowcy pracujący ze sójkami euroazjatyckimi przeszkolonymi do znajdowania pożywienia ukrytego pod kubkami stwierdzili, że ptaki te mogą posiadać funkcję pamięci.

W eksperymencie, który obejmował zdobione kubki, były to sójki Możliwość zapamiętania kształtu konkretnej filiżankiNawet po zmianie ułożenia filiżanek i opóźnieniu czasowym.

W innych wiadomościach Corvid, Wrony potrafią liczyć do czterech– wykazały najnowsze badania.

Zanurz się w tych rozwijających umysł historiach.

-Thomas Midgley Jr. był utalentowanym amerykańskim wynalazcą, który pozostawił trwały ślad w historii. Jednak jego Genialne rozwiązania stwarzały większe problemy.

– Mikroplastik Występuje w ludzkich jądrachPotwierdza to pilną potrzebę przeprowadzenia dalszych badań w celu zrozumienia roli, jaką tworzywa sztuczne mogą odgrywać w powodowaniu niepłodności.

— Austriacki winiarz odkrył w swojej piwnicy setki kości mamutów, odkrycie to twierdzi ekspert Nazywa się to „Uczuciem Archeologicznym”.

Nie odchodź jeszcze: NASA ogłosiła najnowszy, znacznie opóźniony rozwój Misja załogowa Boeinga Starlinera.

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Och, ale jest tego więcej. Rejestracja tutaj Aby otrzymać w swojej skrzynce odbiorczej kolejny numer Wonder Theory, dostarczony przez autorów CNN Space and Science Ashley Strickland I Katie Hunt. Zadziwiają ich planety poza naszym Układem Słonecznym i odkryciami ze starożytnego świata.