20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy zbudowali kryształ czasu, który utrzymuje się przez 40 minut.  To jest niesamowite.

Naukowcy zbudowali kryształ czasu, który utrzymuje się przez 40 minut. To jest niesamowite.

Kryształ czasu, który trwał niesamowite 40 minut.Alex Grealish/TU Dortmund

„Za pośrednictwem tych linków magazyny Hearst i Yahoo mogą uzyskiwać prowizję lub przychody z niektórych pozycji”.

  • Kryształy czasu są stosunkowo nową dziedziną fizyki i wykazują niesamowite właściwości, układając się w powtarzające się wzory niczym kryształy, ale raczej w czasie niż w przestrzeni.

  • Chociaż naukowcom udało się stworzyć wiele dyskretnych kryształów czasu, tylko jednemu zespołowi udało się stworzyć ciągły kryształ czasu i to tylko przez kilka milisekund.

  • Teraz naukowcy z TU Dortmund stworzyli taki, który działa 10 milionów razy dłużej, bo około 40 minut.


Kryształy czasu Jest to jedna z najbardziej zaskakujących koncepcji współczesnej fizyki – tak zaskakująca, że ​​nawet jej nazwa brzmi bardziej jak w Śródziemiu niż sama Ziemia.

Podczas gdy atomy zwykłych, codziennych kryształów ułożone są w powtarzalny wzór w przestrzeni, kryształy czasu dodatkowo są ułożone według powtarzalnego wzoru w czasie – zasadniczo kryształy, które istnieją w Wymiar Poza naszą typową percepcją 3D. „To sposób, aby mieć ciastko i zjeść ciastko”. – stwierdził amerykański laureat Nagrody Nobla Frank Wilczek, Kto jako pierwszy stworzył kryształy czasu w 2012 roku.Kryształy czasu powstają w podobny sposób, jak wiele rzeczy powstaje w zaawansowanej fizyce, poprzez zastosowanie przechłodzenia Atomy (tj. kondensaty Bosego-Einsteina) i lasery. Chociaż ta fascynująca nowa faza materii może mieć przełomowe zastosowania w świecie obliczeń kwantowych, nie utrzymuje się ona zbyt długo. Na przykład w 2022 roku naukowcy z Uniwersytet w Hamburgu Zaobserwowali ciągły kryształ czasu, ale trwał on tylko przez kilka milisekund.

Teraz badacze z TU Dortmund stworzyli 10-okresowy ciągły kryształ czasu milion Dłuższe czasy, około 40 minut. To znaczy, używając słów samego Wilczka bardzo Ciasta.

Aby stworzyć ten kryształ czasu, fizyk z Uniwersytetu w Dortmundzie Alex Grealish i jego zespół stworzyli kryształ arsenku indu i galu domieszkowanego krzemem (znanego również jako Półprzewodniki). Zdaniem naukowców, w tym krysztale spiny jądrowe pełnią rolę „zbiornika kryształu czasu”. Komunikat prasowy uczelni. Po ochłodzeniu do 6 K i wypaleniu laserem spin jądrowy powstaje w wyniku oddziaływania lasera z dekoherentnymi elektronami.

READ  Misja DART na asteroidę NASA będzie głównym testem obrony planetarnej

Stąd polaryzacja spinu jądrowego powoduje oscylacje podobne do kryształu czasu. Dziwne jest to powtórzenie Oscylacja Trwało to pełne 40 minut, o rząd wielkości więcej niż jakikolwiek ciągły kryształ czasu, który miał miejsce wcześniej. Wyniki tego badania opublikowano pod koniec stycznia W magazynie Natura.Choć 40 minut to prawdziwe osiągnięcie, może to być dopiero początek tego, jak daleko sięgają tego typu kryształy czasu. Według ScienceAlertTen Kryształ Nie wykazywał żadnych oznak rozkładu w ciągu 40 minut, co oznacza, że ​​kryształy przyszłego czasu mogą przetrwać wiele godzin, a nawet dłużej.

Wszystko pięknie, ale… do czego użyjemy tych kryształów czasu? Poprzednie prace sugerowały, że kryształy czasu mogą znaleźć zastosowanie w świecie obliczeń kwantowych, gdzie działają związane kryształy czasu Kubit. Jednak podobnie jak w przypadku wielu niesamowitych odkryć i przełomów, naukowcy tak naprawdę nie wiedzą, jakie zastosowania mogliby sobie wymarzyć w przyszłości, tak jak przewidywali wynalazcy iPhone'a pod koniec lat czterdziestych.

Może Grunt To trochę więcej środek-Ziemia niż myśleliśmy.

Może Ci się spodobać