15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Test silnika SpaceX Raptor kończy się ognistą eksplozją

Test silnika SpaceX Raptor kończy się ognistą eksplozją

Stanowisko testowe SpaceX w obiektach firmy w McGregor w Teksasie zapaliło się podczas testowania silników Raptor 2 po południu 23 maja. Lot kosmiczny NASASilnik miał awarię, w wyniku której wyciekły spaliny, powodując wtórną eksplozję. Transmisja na żywo tej organizacji pokazała, że ​​silnik zatrzymał się przed wybuchem pożaru, a platforma ostatecznie pochłonęła płomienie i dym.

SpaceX wykorzystuje silniki Raptor w bardzo ciężkim systemie wspomagania statku Starship i statku kosmicznym na górnym etapie. Jako paliwo wykorzystują ciekły metan i ciekły tlen, a ich konstrukcja zapewnia wystarczającą moc, aby móc wysłać statek kosmiczny na Księżyc i Marsa. tak jak Gizmodo Sugeruje się, że zmieszanie gazów w wyniku wycieku lub podobnej anomalii mogło spowodować eksplozję, chociaż SpaceX nie odniosło się jeszcze oficjalnie do tego, co wydarzyło się podczas testu.

Firma przygotowuje się obecnie do czwartego lotu testowego Starship, który zaplanowano na 5 czerwca, do czasu uzyskania zgody organów regulacyjnych i o ile niesprzyjająca pogoda lub inne czynniki mogą opóźnić start. Eksplozja prawdopodobnie nie wpłynie na okno startu samolotu. Głównymi celami SpaceX podczas czwartego lotu testowego jest zapewnienie miękkiego lądowania rakiety Superciężkiej w Zatoce Meksykańskiej i kontrolowane wejście statku kosmicznego Starship. Firma stwierdziła, że ​​dokonała kilku aktualizacji sprzętu i oprogramowania, aby uwzględnić informacje, których nauczyła się z trzeciego testu w locie. Podczas tego lotu górny stopień statku kosmicznego dotarł w przestrzeń kosmiczną, ale… Zostałem spalony do atmosfery po ponownym wejściu, podczas gdy jego superciężki wzmacniacz rozpadł się na końcowych etapach opadania, zamiast po cichu rozproszyć się do oceanu.

READ  Naukowcy twierdzą, że wymarły superdrapieżny megalodon był wystarczająco duży, by zjeść orki