15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Preferowana przez Fed miara inflacji bazowej wydaje się ochładzać

Preferowana przez Fed miara inflacji bazowej wydaje się ochładzać

(Bloomberg) – Główny wskaźnik inflacji Rezerwy Federalnej wkrótce pokaże niewielką ulgę w obliczu utrzymującej się presji cenowej, potwierdzając mądrość bankierów centralnych co do momentu obniżek stóp procentowych.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Ekonomiści oczekują, że osobiste wydatki konsumpcyjne pomniejszone o indeks cen żywności i energii – który ma zostać opublikowany w piątek – wzrosną w kwietniu o 0,2%. Oznaczałoby to najmniejszy jak dotąd postęp w tym roku w przypadku tego środka, który zapewnia lepszy obraz inflacji bazowej.

Według mediany prognozy zawartej w ankiecie Bloomberg, ogólny wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych prawdopodobnie wzrósł o 0,3% trzeci miesiąc. Tegoroczne podwyżki kontrastują ze stosunkowo płaskimi odczytami z ostatnich trzech miesięcy 2023 r., co podkreśla nierównomierny postęp Fed w walce z inflacją.

Prezes Fed Jerome Powell i jego współpracownicy podkreślili potrzebę uzyskania większej liczby dowodów na to, że inflacja utrzymuje się na trwałej ścieżce w kierunku docelowego poziomu 2%, zanim nastąpi obniżka referencyjnej stopy procentowej, która od lipca osiągnęła najwyższy poziom od dwóch dekad.

Oczekuje się, że wskaźnik cen PCE wzrośnie rok do roku o 2,7%, a wskaźnik bazowy osiągnie poziom 2,8% – oba poziomy będą zgodne z poziomami z poprzedniego miesiąca.

Urzędnicy spotkali się na początku tego miesiąca, wyrażając chęć utrzymania wyższych stóp procentowych na dłużej, a jak wynika z protokołu ich ostatniego spotkania, „wielu” wątpiło, czy polityka jest wystarczająco restrykcyjna, aby sprowadzić inflację do poziomu docelowego.

Przeczytaj więcej: Protokoły pokazują, że urzędnicy dłużej opowiadają się za wyższymi stopami procentowymi

Najnowsze dane o inflacji będą towarzyszyć dane o wydatkach osobistych i dochodach. Choć popyt rósł w pierwszym kwartale w szybkim tempie, dane o wydatkach na usługi zostaną opublikowane po wcześniej raportowanej kwietniowej stabilizacji sprzedaży detalicznej.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Raport prawdopodobnie dostarczy zachęcających oznak, że proces spowalniania inflacji nie został całkowicie zatrzymany Wraz ze spowolnieniem wzrostu dochodów w obliczu zimnej sytuacji na rynku pracy, konsumenci stopniowo zaczynają pękać, co powinno zapewnić trwały impuls deflacyjny w pozostałej części gospodarki. Ponieważ jednak presja cenowa będzie w dalszym ciągu narastać, inflacja będzie w tym roku prawdopodobnie spadać bardzo stopniowo.

READ  Indeks Dow Jones S&P 500 rośnie po niestabilnym tygodniu

—Anna Wong, Stuart Ball, Elisa Wenger i Estelle Au, ekonomiści. Aby zobaczyć pełną analizę, kliknij tutaj

Inne dane za tydzień obejmują skorygowany PKB za pierwszy kwartał w czwartek. Ekonomiści spodziewają się, że wzrost może spowolnić, na podstawie wstępnych szacunków rządu. W środę Rezerwa Federalna opublikuje podsumowanie warunków gospodarczych w całym kraju w „Beżowej Księdze”.

Wśród amerykańskich bankierów centralnych, którzy przemawiali w tygodniu skróconym przed świętami, byli John Williams, Lisa Cook, Neel Kashkari i Lori Logan.

Patrząc na północ, Kanada opublikuje dane o PKB za pierwszy kwartał. Spadek miesięcznej dynamiki w marcu i słaby popyt krajowy prawdopodobnie utrzymają czerwcową obniżkę stóp procentowych na korzyść banku centralnego.

W pozostałych obszarach do najważniejszych wydarzeń zaliczać się będzie potencjalny wzrost inflacji w strefie euro, chińskie dane przemysłowe i wskaźniki PMI oraz raporty cenowe z Brazylii.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. Poniżej znajduje się podsumowanie tego, co będzie się działo w gospodarce światowej.

Azja

W przyszłym tygodniu w centrum uwagi będzie chiński sektor produkcyjny. Poniedziałkowe dane przemysłowe pokażą, czy zyski odbiły w kwietniu po gwałtownym spadku w marcu, który pchnął tempo wzrostów w pierwszych trzech miesiącach do 4,3%.

Utrzymująca się deflacja cen producentów i słaby popyt krajowy mogą utrzymywać rentowność pod presją. Chiny otrzymają w piątek oficjalne dane PMI dla przemysłu, ze szczególnym naciskiem na to, czy wskaźnik ten utrzyma się powyżej progu 50, który oddziela spadek od ekspansji przez trzeci miesiąc w maju.

Również w piątek oczekuje się, że wzrost produkcji przemysłowej w Japonii zwolni, a sprzedaż detaliczna przyspieszy w kwietniu.

Stopa inflacji konsumenckiej w Tokio może nieznacznie wzrosnąć w maju, zwiastując wzrost w liczbach krajowych.

Tymczasem Chiny, Japonia i Korea Południowa zorganizują swój pierwszy trójstronny szczyt od 2019 r., a Tokio i Seul będą wywierać presję na Pekin poprzez zbliżenie ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach od bezpieczeństwa po produkcję półprzewodników.

Oczekuje się, że wzrost cen towarów i usług konsumenckich w Australii spowolni do 3,3%, co będzie nadal wystarczająco wysokie, aby utrzymać Bank Rezerw Australii w napięciu.

Wietnam publikuje także w ciągu tygodnia dane dotyczące indeksów cen towarów i usług konsumenckich oraz produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i handlu.

READ  Zapobieganie przerwom w dostawie prądu w Teksasie dzięki energii odnawialnej

W piątek w bankach centralnych Kazachstan ustala referencyjną stopę procentową.

Europa, Bliski Wschód, Afryka

Według prognoz ekonomistów w strefie euro inflacja może w maju przyspieszyć do 2,5%. Oczekuje się, że podstawowa miara przestanie słabnąć po raz pierwszy od lipca i ustabilizuje się na poziomie 2,7%.

Zgodnie z szerszymi danymi ze strefy euro, oczekuje się, że krajowe publikacje, począwszy od środowych danych z Niemiec, w trzech z czterech największych gospodarek regionu pójdą w złym kierunku. Jedynie Włochy odnotowują spowolnienie wzrostu cen.

Takie wyniki utrudniają postęp w kierunku celu EBC na poziomie 2%, ale utrzymujące się sygnały urzędników o obniżce stóp procentowych o ćwierć punktu w dniu 6 czerwca sprawiają, że jest mało prawdopodobne, aby pojedynczy miesiąc danych je wykoleił. Niektórzy decydenci sprzeciwiają się jednak wszelkim naciskom na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej.

„Rośnie prawdopodobieństwo, że w ciągu 13 dni nastąpi pierwsza obniżka stóp procentowych” – powiedział w piątkowym wywiadzie prezes niemieckiego Bundesbanku Joachim Nagel, polityczny jastrzębi. „Jeśli w czerwcu dojdzie do obniżki stóp, będziemy musieli poczekać i myślę, że musimy poczekać może do września”.

Inne raporty ze strefy euro to poniedziałkowy indeks zaufania przedsiębiorców Ifo w Niemczech, wtorkowa ankieta Europejskiego Banku Centralnego dotycząca oczekiwań inflacyjnych oraz czwartkowe nastroje gospodarcze.

Wśród urzędników EBC, których wystąpienia zaplanowano na przyszły tydzień, znajdą się główny ekonomista Philip Lane oraz gubernatorzy Holandii, Francji i Włoch. Okres blackoutu rozpoczyna się przed podjęciem decyzji w czwartek.

Bank Anglii już milczał, odwołując wszystkie przemówienia i publiczne oświadczenia decydentów podczas kampanii przed wyborami powszechnymi w Wielkiej Brytanii zaplanowanymi na 4 lipca.

Wśród innych europejskich banków centralnych najważniejszymi wydarzeniami będą środowy raport o stabilności finansowej Riksbanku oraz przemówienie prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomasa Jordana w Seulu.

W całym regionie zaplanowano podjęcie kilku decyzji monetarnych:

  • Oczekuje się, że izraelski bank centralny utrzyma w poniedziałek stopy procentowe na stałym poziomie 4,5%, głównie w celu kontrolowania presji inflacyjnej związanej z wojną i zapewnienia wsparcia dla szekla. Gubernator Amir Yaron jest zaniepokojony złagodzeniem polityki pieniężnej i pogłębieniem różnicy między kosztami pożyczek w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

  • Władze monetarne Ghany pozostawią w poniedziałek główną stopę procentową na poziomie 29%, aby zwalczyć inflację i wesprzeć borykającą się z problemem walutę.

  • W środę decydenci Mozambiku przygotowują się do obniżenia kosztów kredytów i oczekuje się, że przez resztę roku wzrost cen konsumpcyjnych pozostanie jednocyfrowy.

  • W czwartek – dzień po wyborach, w których rządzący Afrykański Kongres Narodowy ryzykuje utratę większości – oczekuje się, że urzędnicy monetarni Republiki Południowej Afryki utrzymają główną stopę procentową na poziomie 8,25%, a inflacja nie wróci jeszcze do środkowego zakresu docelowego wynoszącego 4,5%. .

READ  Elon Musk składa ofertę zakupu Twittera: aktualizacje na żywo

Ameryka Łacińska

W przyszłym tygodniu Brazylia ogłosi śródmiesięczny odczyt referencyjnego wskaźnika CPI wraz z majowym odczytem najszerszej miary inflacji.

Połączenie ciasnego rynku pracy w Brazylii i słabszej waluty prawdopodobnie ograniczy możliwości dalszego spowolnienia inflacji z obecnego poziomu, przy czym inflacja jest już bliska konsensusu oczekiwań na koniec roku.

Indeks cen IPCA-15 spadł w zeszłym miesiącu poniżej 4% po wzroście o ponad 5% we wrześniu – który nastąpił zaledwie dwa miesiące po osiągnięciu 3,19%, poniżej celu banku centralnego na rok 2023.

Również w Brazylii bank centralny publikuje w poniedziałek cotygodniowe badanie ekonomistów, w którym widać, że oczekiwania inflacyjne i oczekiwania dotyczące stóp procentowych ponownie rosną, a także krajowe bezrobocie, łączna kwota niespłaconych kredytów i salda budżetowe.

Chile publikuje sześć odrębnych wskaźników za kwiecień, w szczególności bezrobocie, sprzedaż detaliczną, produkcję przemysłową i produkcję miedzi.

Lekki harmonogram Meksyku będzie zdominowany przez publikację kwartalnego raportu o inflacji przez bank centralny, po której odbędzie się konferencja prasowa prowadzona przez gubernator Victorię Rodriguez.

Banxico na początku tego miesiąca podniosło prognozę inflacji na trzeci kwartał 2025 r., natomiast środowy raport ujawni zrewidowaną prognozę PKB banku.

Dane z rynku pracy w Meksyku za kwiecień zostaną opublikowane w czwartek. Wczesny konsensus przewiduje wzrost stopy bezrobocia z rekordowo niskiego poziomu 2,28% odnotowanego w marcu.

– Z pomocą Roberta Jamesona, Piotra Skolimowskiego, Monique Vanek i Laury Dillon Kane.

(Aktualizacje w sekcji Szczyt w Azji)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P