25 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone wzywają do „uporządkowanego i odpowiedzialnego” wycofania sił pokojowych ONZ z Mali

Stany Zjednoczone wzywają do „uporządkowanego i odpowiedzialnego” wycofania sił pokojowych ONZ z Mali

(Reuters) – Departament Stanu USA powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone żałują decyzji tymczasowych władz wojskowych w Mali o poproszeniu sił pokojowych ONZ o opuszczenie kraju i wezwały do ​​„uporządkowanego i odpowiedzialnego” wycofania się misji.

Minister spraw zagranicznych Mali Abdallah Diop zwrócił się z taką prośbą podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, powołując się na „kryzys zaufania” między władzami Mali a trwającą od dziesięciu lat misją ONZ znaną jako MINUSMA.

„Stany Zjednoczone żałują decyzji rządu tymczasowego w Mali o cofnięciu zatwierdzenia MINUSMA” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. „Wycofanie się z Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej ONZ w Mali (MINUSMA) musi być uporządkowane i odpowiedzialne, z priorytetem nadanym bezpieczeństwu sił pokojowych i Malijczyków”.

„Jesteśmy zaniepokojeni skutkami tej decyzji dla bezpieczeństwa i kryzysów humanitarnych dotykających ludność Mali” – powiedział w oświadczeniu.

Mali walczyło o powstrzymanie islamistycznej rebelii, która wybuchła po powstaniu w 2012 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych opublikowała w 2013 r. MINUSMA, aby wesprzeć zagraniczne i krajowe wysiłki na rzecz przywrócenia stabilności.

Frustracja związana z rosnącą niepewnością doprowadziła do dwóch zamachów stanu w 2020 i 2021 r., a rządząca junta wojskowa jest w coraz większym konflikcie z Wielowymiarową Zintegrowaną Misją Stabilizacyjną ONZ w Mali (MINUSMA) i innymi międzynarodowymi sojusznikami, w tym Francją.

Junta spaliła mosty z tradycyjnymi zachodnimi sojusznikami i zwróciła się do Rosji o pomoc we wzmocnieniu jej zdolności wojskowych.

Miller powiedział, że Stany Zjednoczone „będą nadal współpracować z naszymi partnerami z Afryki Zachodniej, aby pomóc im stawić czoła bezpośrednim wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania, przed którymi stoją”. „Z zadowoleniem przyjmujemy dalsze konsultacje z przywódcami regionalnymi w sprawie dodatkowych kroków w celu zwiększenia stabilności i zapobiegania konfliktom” – dodał.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęli dyskusję nad projektem rezolucji przedłużającej mandat MINUSMY, który wygasa 30 czerwca. Nie jest jasne, co się teraz stanie.

READ  Rosja obiecuje ostrą reakcję po „zajęciu” przez Polskę szkoły przy ambasadzie w Warszawie

Specjalny wysłannik ONZ do Mali, Elgassim Wani, powiedział w piątek, że działanie w kraju bez zgody władz rządowych byłoby „niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe”.

(Reportaż Michelle Nichols i Daphne Psalidakis; montaż autorstwa Franklina Paula i Jonathana Otisa)