1 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja naciska na ofensywę na Donbas podczas wizyty polskiego przywódcy w Kijowie

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosja stłumiła w niedzielę swoją ofensywę we wschodnim Donbasie Ukrainy, a polski prezydent udał się do Kijowa, aby wesprzeć zachodnie aspiracje kraju i został pierwszym zagranicznym przywódcą, który przemówił do ukraińskiego parlamentu od początku wojny..

Ukraińscy prawodawcy pochwalili polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, który podziękował im za przemówienie w „wolnym, niepodległym i demokratycznym sercu Ukrainy”.

Wizyta Duty jest jego drugą wizytą w stolicy Ukrainy od kwietnia, kiedy siły rosyjskie i ukraińskie toczyły wojny rozsiane na dystansie 551 kilometrów (342 mil) zachodniej papryki we wschodnim przemysłowym centrum kraju.

Po ogłoszeniu pełnej kontroli nad rozrastającą się nadbrzeżną stalownią Od 2014 roku rosyjskie wojsko prowadzi ostrzał artyleryjski i rakietowy na przemysłowe centrum Ukrainy, dążąc do poszerzenia terytorium zajmowanego przez promoskiewskich separatystów.

W przemówieniu do narodu w sobotę wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński określił sytuację w Donbasie jako „niezwykle trudną”, ale opisał odporność swojego kraju. Prawie trzy miesiące wojny na pełną skalę z Rosją to „dobra wiadomość”.

„Każdego dnia nasi obrońcy oddalają się od tych ofensywnych planów Rosji i zakłócają je.

Zełenskij wezwał 27-członków Unię Europejską do rozważenia gotowości Ukrainy do jak najszybszego przyłączenia się do sojuszu po inwazji Rosji.

„Chcę podkreślić, że nasza droga do integracji europejskiej to nie tylko polityka” – powiedział Zełenski. „Chodzi o jakość życia. Ukraińcy, jak większość Europejczyków, czują wartość życia.

Ewentualna kandydatura Ukrainy do UE ma być dyskutowana na szczycie w Brukseli pod koniec czerwca. Rząd w Warszawie intensyfikuje starania o przekonanie innych członków UE, którzy są zbyt niechętni do przyjęcia rozdartego wojną kraju jako członka.

Miniatura wideo z YouTube

Polska wita miliony ukraińskich uchodźców Stał się bramą dla zachodniej pomocy humanitarnej i broni na Ukrainę. Jest to punkt transportowy na Ukrainie dla niektórych zagranicznych bojowników, w tym Białorusi, którzy zgłosili się do walki. Przeciw siłom rosyjskim.

READ  Polacy w Warszawie stoją z Ukrainą, machając ukraińskimi flagami - ThePrint

„Pomimo wielkich zniszczeń, straszliwej zbrodni i wielkich cierpień, jakich na co dzień doznają Ukraińcy, rosyjscy najeźdźcy was nie złamali. Nie udało im się. Głęboko wierzę, że nigdy im się to nie uda” – powiedział ukraińskiej Radzie Najwyższej. Chcę powiedzieć: wolny świat ma dziś oblicze Ukrainy”.

Wydaje się, że w ostatnich dniach Rosja wykonywała powolne grindowanie w Donbasie. Zintensyfikowała starania o zdobycie głównego ukraińskiego miasta obwodu ługańskiego – Siwerodoniecka, które wraz z obwodem donieckim utworzyło Donbas.

gubernator Ługańsk Według Serhii Haidai, jedyny szpital działający w mieście ma tylko trzech lekarzy i ma zapasy na 10 dni.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w niedzielę, że jedyna w Rosji firma obsługująca pojazdy wsparcia czołgów BMP-T Terminator, przeznaczone do obrony kluczowych czołgów bojowych, „mogła zostać wysłana na oś Siwrodoneck w ataku na Donbas”.

Jednak przy maksymalnie 10 zaparkowanych pojazdach stwierdzono, że „mało prawdopodobne, aby miały znaczący wpływ na kampanię”.

W porannym oświadczeniu urzędników służby cywilnej Rosja poinformowała, że ​​przygotowuje się do wznowienia ofensywy przeciwko słowiańskiemu miastu Donieck, kluczowemu rosyjskiemu celowi dla całej wschodniej Ukrainy, i była świadkiem ciężkich walk w zeszłym miesiącu po wycofaniu wojsk Moskwy. Kijów

Siedmiu cywilów zginęło, a 10 zostało rannych w rosyjskim ostrzale w sobotę w obwodzie donieckim, poinformował gubernator regionu.

Klasztor we wsi Pohorodichne został ewakuowany po ataku rosyjskich nalotów, poinformowała w sobotę regionalna policja. Około 100 mnichów, mniszek i dzieci szukało bezpiecznego schronienia w podziemiach kościoła, ale nikt nie został ranny, poinformowała policja we wpisie na Facebooku.

Rosja twierdzi, że schwytała około 2500 ukraińskich bojowników W oblężonej hucie Mariupol wzrosły obawy o ich los i przyszłość, przed którą stoją pozostali mieszkańcy miasta, i obecnie ponad 20 000 mieszkańców boi się śmierci w gruzach.

Członkowie rodzin bojowników, którzy wywodzili się z różnych służb wojskowych i organów ścigania, w końcu wrócili na Ukrainę, domagając się swoich praw jako jeńców wojennych. Wicepremier Irina Vareshchuk powiedziała w sobotę, że Ukraina będzie „walczyć” z każdym z nich.

READ  Ukraina twierdzi, że USA „nie sprzeciwiają się” dostawom rosyjskich samolotów bojowych do Polski

Rosyjskie Ministerstwo Obrony udostępniło w sobotę film, na którym Siergiej Wolinski, dowódca 36. Specjalnego Pułku Morskiego Marynarki Wojennej Ukrainy, jednej z głównych sił strzegących huty, jest zatrzymany przez jej oddziały. Associated Press nie mogła samodzielnie zweryfikować daty, miejsca i warunków nagrania.

Huta Azowstel była od kilku tygodni ostatnią obronną częścią Mariupola i stała się symbolem ukraińskiego zaangażowania. Jego schwytanie dało rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi upragnione zwycięstwo w wojnie, która rozpoczęła się prawie trzy miesiące temu.

Denis Bushlin, prokremlowski przywódca Donieckiej Republiki Ludowej, obiecał, że ukraińscy bojownicy z zakładu staną przed trybunałami.. Powiedział, że niektórzy bojownicy byli obcokrajowcami, ale nie podał szczegółów.

Ukraiński rząd nie skomentował twierdzeń Rosji o zajęciu Azovstall. Armia ukraińska poinformowała bojowników, że ich misja się skończyła I mogą wyjść. Opisał ich wydobycie jako exodus, a nie masową kapitulację.

Mariupol, który był częścią Donbasu, został oblężony na początku wojny i stał się przerażającym wzorem dla ludzi w innych częściach kraju głodu, terroru i śmierci, z jakimi spotkaliby się, gdyby Rosjanie otoczyli swoje społeczności.

Burmistrz ostrzegł w sobotę, że miasto czeka „katastrofa” zdrowotna i sanitarna spowodowana masowymi norami w płytkich dołach w zrujnowanym mieście oraz awarią systemów kanalizacyjnych. Z 450 000 osób, które przed wojną mieszkały w Mariupolu, pozostało tylko 100 000.

„Oprócz katastrofy humanitarnej spowodowanej przez (rosyjskich) okupantów i kolaborantów, miasto jest na krawędzi epidemii” – powiedział Telegramowi burmistrz Vadim Boychenko.

Gdy Rosja kontroluje miasto, ukraińskie władze będą musiały liczyć się z opóźnieniami w dokumentowaniu dowodów rzekomych rosyjskich okrucieństw w Mariupolu, w tym zbombardowania szpitala położniczego i teatru, w którym ukrywały się setki cywilów..

___

Raport Becatoros z Doniecka. Do dziennikarzy Associated Press we Lwowie dołączyli Yuras Karmanov, Andrea Rosa w Charkowie i inni pracownicy AP z całego świata.

READ  Polska góruje nad Rosją w sprawie „manipulacji” światowym gazem | Aktualności

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine