3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska prasa Andrzej Duda przyjeżdża do Kijowa; W środku wojny ma przemawiać do ukraińskiego parlamentu

Prezydent Polski Andrzej Duda, który w niedzielę przemówi w ukraińskim parlamencie, przybył do rozdartego wojną kraju, jak podaje The Give Independent. Warto zauważyć, że po rozpoczęciu „specjalnej operacji wojskowej” Wiergowna została pierwszą głową państwa, która zwróciła się do ukraińskiego parlamentu w Radzie. To już druga wizyta Dudy w Kijowie. Wcześniej w drugim tygodniu kwietnia odwiedził kraj z przywódcami krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Podczas wizyty na Ukrainie spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Żeleńskim oraz odwiedził Borodianka, jedno z pobliskich miast, w którym po marcowym wycofaniu wojsk rosyjskich odkryto dowody brutalnych zbrodni.

Prezydent RP Szwecja i Finlandia mogą wykorzystać platformę do wspierania inicjatywy NATO

Tym razem jednak oczekuje się, że prezydent Putin potępi brutalną wojnę i poprze wniosek Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. W czwartkowym wywiadzie dla „Polska Times” Duda powiedział, że „bardzo słabo” ocenił możliwość ataku Rosji na NATO. Przyznał jednak, że potencjalne zagrożenia nadal istnieją, zauważając, że żołnierze NATO byli dobrze doświadczeni i dobrze wyposażeni we wszelkie nowoczesne uzbrojenie. Według polskiego prezydenta, jeśli taki atak nastąpi, koalicja podejmie odpowiednie działania. „Jeśli dojdzie do ataku na któregokolwiek członka NATO, w tym na Polskę, reakcja koalicji będzie natychmiastowa i zdecydowana” – powiedział Duda.

Na uwagę zasługuje fakt, że od początku brutalnej wojny polski rząd wita uchodźców z Ukrainy. W ostatnim czasie Warszawa rozszerzyła bezpłatne usługi medyczne, edukacyjne i inne usługi socjalne dla Ukraińców. Według danych przekazanych przez Polską Agencję Straży Granicznej od początku wojny odnotowała blisko 3,5 mln przejść z Ukrainy do Polski. Co więcej, prawie 80% uchodźców przebywa w prywatnych polskich domach.

READ  Wojsko polskie stacjonuje wśród migrantów na granicy białoruskiej Wiadomości polskie

Zdjęcie: A.P.

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej