22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Przywódcy UE zgadzają się na rozmowy akcesyjne Ukrainy z pominięciem Orbana – POLITICO

Przywódcy UE zgadzają się na rozmowy akcesyjne Ukrainy z pominięciem Orbana – POLITICO

Europejscy przywódcy zgodzili się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych Ukrainy, ogłosił w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Oświadczenie to następuje w krytycznym momencie dla Ukrainy, ponieważ w ostatnich tygodniach jej kontratak na rosyjską inwazję utknął w martwym punkcie, a w Kongresie utknęła pomoc amerykańska o wartości 60 miliardów dolarów.

Chociaż rozmowy akcesyjne będą prawdopodobnie trwały przez wiele lat, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Powiedział Wiadomość brzmiała: „Zwycięstwo Ukrainy… zwycięstwo, które motywuje, inspiruje i wzmacnia”. To historyczny moment dla Ukrainy, która od wielu lat dała znać o swoich aspiracjach do członkostwa w Unii Europejskiej.

Premier Węgier Viktor Orban, który zdecydowanie sprzeciwiał się rozpoczęciu rozmów akcesyjnych dla Ukrainy, skrytykował porozumienie osiągnięte bez niego przez europejskich przywódców.

„Węgry nie chcą brać udziału w tej złej decyzji!” Miejski Powiedział w Oświadczenie opublikowane na Facebooku.

Według urzędnika krajowego i dyplomaty UE poinformowanych o dyskusji Orban opuścił izbę, gdy zapadła decyzja o rozszerzeniu. Pozwoliło to na jednomyślną decyzję Rady Europejskiej, decyzję, którą inny urzędnik UE, któremu podobnie jak innym zapewniono anonimowość, aby móc szczerze wypowiadać się na temat okoliczności, stwierdził, że jest ona całkowicie zgodna z prawem UE.

„Jeśli ktoś jest nieobecny, jest nieobecny. Z prawnego punktu widzenia jest to całkowicie poprawne” – dodał urzędnik.

Podczas szczytu mają się spotkać przywódcy Unii Europejskiej, aby omówić pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro. Szczyt ma zakończyć się w piątek, ale może potrwać dłużej, jeśli przywódcy nie zdołają do tego czasu osiągnąć porozumienia.

Europejscy przywódcy szybko świętowali to ogłoszenie.

Michel pochwalił tę decyzję jako „wyraźny sygnał nadziei dla swojego narodu i dla naszego kontynentu”. W oświadczeniu na portalu X, dawniej Twitterze.

„Dzień historii! Pomimo wszystkich trudności podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską #Ukraina I #Moldova”, premier Estonii Kaja Kallas Powiedział.

READ  Stany Zjednoczone uważają, że za zamachem w Rosji stali Ukraińcy

Podobnie premier Finlandii Petri Orbo Decyzja głosiła Było to „historyczne” i „ważne przesłanie nadziei dla tych krajów i ich obywateli”.

Przywódcy zgodzili się także na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych dla Mołdawii.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu z zadowoleniem przyjęła porozumienie i stwierdziła, że ​​jej kraj „jest zaangażowany w ciężką pracę niezbędną do zostania członkiem Unii Europejskiej”.

Długo oczekiwana decyzja zapadła zaskakująco wcześnie, gdyż Orban zagroził, że swoim wetem zablokuje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych na kilka dni przed szczytem.

Decyzja Rady Europejskiej jest następstwem zalecenia Komisji Europejskiej, która zalecała otwarcie negocjacji akcesyjnych w listopadzie.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w lutym 2022 r. – zaledwie kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na ten kraj na pełną skalę – i została przyjęta. Status kandydata otrzymał w czerwcu.