21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyciek helu opóźnia historyczną misję Boeinga Starliner o co najmniej kolejny tydzień

Wyciek helu opóźnia historyczną misję Boeinga Starliner o co najmniej kolejny tydzień

Joe Skipper/Reuters

Rakieta Atlas V należąca do United Launch Alliance stoi na platformie po wystrzeleniu dwóch astronautów na pokład samolotu Boeing Starliner Crew, który został opóźniony z powodu problemów technicznych na przylądku Canaveral na Florydzie.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Świat będzie musiał poczekać co najmniej kolejny tydzień na długo oczekiwaną pierwszą załogową misję statku kosmicznego Starliner Boeinga.

Wystrzelenie miało nastąpić 17 maja, po wcześniejszym opóźnieniu, ale według amerykańskiej strony internetowej „space” zespoły odkryły niewielki wyciek helu w module serwisowym statku kosmicznego. Oświadczenie Boeinga. Zespoły Starliner namierzyły wyciek w kołnierzu pojedynczego pędnika z systemem kontroli reakcji, w którym do uruchomienia silników używany jest hel.

„Obecnie zespoły ustalają datę premiery nie późniejszą niż 16:43 czasu wschodniego we wtorek, 21 maja, aby ukończyć dodatkowe testy” – czytamy w oświadczeniu.

Misja ta, zwana testem lotu załogi, może być ostatnim kamieniem milowym, zanim NASA uzna statek kosmiczny Boeinga za gotowy do rutynowych operacji w ramach programu Commercial Crew agencji federalnej.

W oświadczeniu stwierdzono, że zarówno Boeing, jak i NASA pracują nad opracowaniem testów i rozwiązań w przypadku wycieku. Boeing planuje doprowadzić układ napędowy do poziomu ciśnienia przelotowego tuż przed startem, a następnie pozwolić na naturalne odpowietrzenie układu helowego.

Boeing stwierdził, że przegląd danych z próby startu, która miała miejsce 6 maja, nie wykazał żadnych innych problemów.

Astronauci NASA Sonny Williams i Butch Wilmore, którzy mają spędzić tydzień na pokładzie misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przeszli kwarantannę przed lotem, ale 10 maja wrócili do Houston, aby spędzić czas z rodzinami podczas lotu przedoperacyjnego, Boeing powiedział.

READ  SpaceX Elona Muska przygotowuje się do wystrzelenia statku kosmicznego

Z oświadczenia wynika, że ​​Williams i Willmore powrócą do należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w nadchodzących dniach.

Wydarzenie to przygotowywano od dziesięciu lat i stanowi zwieńczenie wysiłków Boeinga zmierzających do opracowania statku kosmicznego zdolnego do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem w ramach komercyjnego programu NASA.

Administrator NASA Bill Nelson zauważył na konferencji prasowej na początku tego miesiąca, że ​​wystrzelenie będzie dopiero szóstym dziewiczym lotem załogowego statku kosmicznego w historii Stanów Zjednoczonych.

„Zaczęło się od Merkurego, potem od Gemini, potem od Apollo, promu kosmicznego, potem od Dragona (SpaceX) – a teraz od Starlinera” – powiedział.

Boeing zaprojektował Starlinera, aby konkurował z płodną kapsułą Crew Dragon firmy SpaceX i dołączy do wysiłków NASA, aby współpracować z prywatnymi partnerami branżowymi, poszerzając amerykańskie możliwości transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Na pokładzie Williams przejdzie także do historii jako pierwsza kobieta, która dołączyła do takiej misji.

Problemy rozwojowe, problemy z lotami testowymi i inne kosztowne niepowodzenia spowolniły drogę Starlinera do platformy startowej. Tymczasem SpaceX, konkurent Boeinga w ramach programu Commercial Crew Programu NASA, stał się preferowanym dostawcą usług transportowych dla astronautów agencji kosmicznej.

Start zaplanowano na 6 maja, a Williams i Willmore siedzieli już na swoich miejscach na pokładzie kapsuły Starliner, gdy inżynierowie odkryli problem i wstrzymali start.

Zespół United Launch Alliance, który produkuje rakietę Atlas V, zidentyfikował zawór regulujący ciśnienie w zbiorniku ciekłego tlenu, który wymagał wymiany. Zawór został wymieniony, ale nowym problemem jest wyciek helu ze statku kosmicznego Boeing na szczycie rakiety Powoduje większe opóźnienia.

Jeśli statek kosmiczny wystartuje w przyszłym tygodniu zgodnie z planem, po dotarciu na orbitę on i astronauci na pokładzie oddzielą się od rakiety Atlas V i zaczną używać własnych silników. Pojazd Starliner prawdopodobnie będzie stopniowo docierał do stacji kosmicznej przez ponad 24 godziny.

READ  Słoje drzew dają wgląd w tajemnicze i niszczycielskie burze radiacyjne

Williams i Willmore mają spędzić około tygodnia na pokładzie orbitującego laboratorium, dołączając do siedmiu astronautów i kosmonautów znajdujących się już na pokładzie, podczas gdy Starliner pozostaje zadokowany na zewnątrz.

Następnie oboje powrócą do domu na pokładzie tej samej kapsuły Starliner, która ma wylądować na spadochronie w jednym z kilku wyznaczonych miejsc w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.