20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Ukrainy nakazuje pełną mobilizację wojskową

Prezydent Ukrainy nakazuje pełną mobilizację wojskową

Kijów, Ukraina (AFP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarządził pełną mobilizację wojskową, aby stawić czoła rosyjskiej inwazji.

I powiedział w wydanym w czwartek dekrecie, że mobilizacja potrwa 90 dni.

Polecił Sztabowi Generalnemu Armii określenie liczby osób uprawnionych do służby, liczby rezerw i kolejności wezwania. Rządowi prezydenta powierzono zadanie przeznaczenia środków na mobilizację.

To pilna aktualizacja wiadomości. Poprzednia historia dla Associated Press znajduje się poniżej.

KIJÓW, Ukraina (AP) – W czwartek Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, przeprowadzając naloty na miasta i bazy wojskowe oraz wysyłając wojska i czołgi z trzech stron w ofensywie, która może zmienić globalny porządek bezpieczeństwa po zimnej wojnie. Ukraiński rząd wezwał pomoc, gdy cywile wrzucali się do pociągów i samochodów, aby uciec.

Prezydent Rosji Władimir Putin zignorował globalne potępienie i kolejne nowe sankcje Kiedy rozpętał największą wojnę lądową w Europie od czasów II wojny światowej, w niesamowity sposób zasygnalizował arsenał nuklearny swojego kraju. I groził każdemu krajowi próbującemu wtrącać się w „konsekwencje, których wcześniej nie widział”.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że ich siły walczą z Rosjanami na wielu frontach, ponosząc dziesiątki ofiar śmiertelnych i tracąc kontrolę nad zlikwidowaną elektrownią atomową w Czarnobylu.Miejsce największej katastrofy nuklearnej na świecie.

„Rosja wkroczyła na drogę zła, ale Ukraina broni się i nie zrezygnuje ze swojej wolności” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowe sankcje wobec Rosji, mówiąc, że Putin „wybrał tę wojnę” i że jego kraj poniesie konsekwencje swoich działań. Inne kraje również ogłosiły sankcje lub zapowiedziały, że wkrótce to zrobią.

miniatura wideo na youtube

Obawiając się rosyjskiego ataku na stolicę, tysiące ludzi zeszło pod ziemię, gdy zapadła noc, blokując kijowskie stacje metra.

Czasami czułem się niemal w euforii. Rodziny jadły obiad. Dzieci bawią się. dorosłych mówiących. Ludzie przywieźli śpiwory, psy lub krzyżówki – wszystko, co miało ulżyć w czekaniu i długiej nocy, która nadeszła.

Ale zmęczenie było widoczne na wielu twarzach. i zmartwień.

„Nikt nie wierzył, że ta wojna się rozpocznie, że bezpośrednio zajmą Kijów” – powiedział Anton Mironow, który czekał na noc na jednej ze starych sowieckich stacji metra. „Czuję się głównie zmęczony. Nic z tego nie wydaje się prawdziwe.”

READ  Zwycięstwo partii rządzącej nad Syrizą – DW – 21.05.2023

Inwazja rozpoczęła się wczesnym rankiem w czwartek serią ataków rakietowych, z których wiele wymierzyło kluczowe instalacje rządowe i wojskowe, po czym szybko nastąpiła trójstronna ofensywa naziemna. Ukraińscy i amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że siły rosyjskie atakują od wschodu w kierunku Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy; z południowego regionu Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku; Z Białorusi na północ.

Zełenski, który wcześniej zerwał stosunki dyplomatyczne z Moskwą i ogłosił stan wojenny, zaapelował do światowych przywódców, mówiąc: „Jeśli teraz nam nie pomożecie, jeśli nie udzielicie silnej pomocy Ukrainie, to jutro wojna uderzy was u drzwi. „

Obie strony twierdziły, że zniszczyły część samolotów i sprzętu wojskowego drugiej strony, choć niewiele zostało potwierdzonych.

Kilka godzin po rozpoczęciu inwazji siły rosyjskie przejęły kontrolę nad obecnie nieużywaną stacją w Czarnobylu i otaczającą ją strefą wykluczenia po zaciętej bitwie, powiedział agencji Associated Press doradca prezydenta Mihailo Podolak.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu poinformowała, że ​​została poinformowana o przejęciu przez Ukrainę, dodając, że „na terenie przemysłowym nie było ofiar ani uszkodzeń”.

Katastrofa miała miejsce w 1986 roku, kiedy reaktor jądrowy w elektrowni eksplodował 130 kilometrów (80 mil) na północ od Kijowa, wysyłając radioaktywną chmurę przez Europę. Uszkodzony reaktor został następnie przykryty kołpakiem ochronnym, aby zapobiec wyciekom.

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że „brutalny akt wojny” zburzył pokój w Europie, dołączając do chóru światowych przywódców potępiających atak, który mógłby spowodować ciężkie straty i obalić demokratycznie wybrany rząd Ukrainy. Konflikt wstrząsnął światowymi rynkami finansowymi: zapasy spadły, a ceny ropy wzrosły w związku z obawami o rosnące rachunki za ogrzewanie i ceny żywności.

Potępienie nadeszło nie tylko ze Stanów Zjednoczonych i Europy, ale także z Korei Południowej, Australii i innych krajów — a wiele rządów przygotowuje się do nałożenia nowych sankcji. Nawet przyjaźni przywódcy, tacy jak węgierski Viktor Orban, starali się zdystansować od Putina.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że zamierza odizolować Rosję od brytyjskich rynków finansowych, gdy ogłosił sankcje i zamrożenie aktywów dla wszystkich głównych rosyjskich banków oraz planuje uniemożliwić rosyjskim firmom i Kremlowi zbieranie pieniędzy z rynków brytyjskich.

READ  Rosyjska FSB zatrzymuje i wydala japońskiego konsula pod zarzutem szpiegostwa

„Teraz widzimy go takim, jakim jest – zakrwawionym agresorem, który wierzy w imperialny podbój” – powiedział Johnson o Putinie.

Biden powiedział, że amerykańskie sankcje będą wymierzone w rosyjskie banki, oligarchów, kontrolowane przez państwo firmy i sektory zaawansowanych technologii, ale mają na celu nie zakłócanie globalnych rynków energetycznych. Eksport rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego jest istotnym źródłem energii dla Europy.

Zełenski wezwał Stany Zjednoczone i Zachód do oddzielenia Rosjan od systemu Swift, głównej sieci finansowej, która łączy tysiące banków na całym świecie. Biały Dom był niechętny natychmiastowemu odcięciu Rosji od systemu Swift, obawiając się, że spowoduje to ogromne problemy gospodarcze w Europie i na całym Zachodzie.

Podczas gdy niektórzy zaniepokojeni Europejczycy spekulowali na temat możliwej nowej wojny światowej, Stany Zjednoczone i ich partnerzy z NATO nie pokazali żadnych wskazówek, że wyślą wojska na Ukrainę, obawiając się większego konfliktu. Zamiast tego zgromadzili wojska i sprzęt na obrzeżach koalicji, ponieważ Ukraina zażądała pomocy obronnej i pomocy w ochronie swojej przestrzeni powietrznej.

NATO wzmocniło swoich członków w Europie Wschodniej jako środek ostrożności, a Biden powiedział, że Stany Zjednoczone rozmieszczają dodatkowe siły w Niemczech, aby wspierać NATO.

Europejskie władze uznały przestrzeń powietrzną kraju za strefę aktywnego konfliktu.

Po tygodniach zaprzeczania planom inwazji Putin rozpoczął operację na kraju wielkości Teksasu, który coraz bardziej przechylał się w stronę demokratycznego Zachodu i oddalał się od wpływów Moskwy. Autokratyczny przywódca dał jasno do zrozumienia na początku tego tygodnia, że ​​nie widzi powodu, by Ukraina istniała, budząc obawy przed możliwym szerszym konfliktem na rozległej przestrzeni niegdyś rządzonej przez Związek Radziecki. Putin zaprzeczył planom okupacji Ukrainy, ale jego ostateczne cele pozostają niejasne.

Ukraińców wezwano do ukrywania się i bez paniki.

„Do ostatniej chwili nie mogłam uwierzyć, że to się stanie” – powiedziała przerażona Anna Duvnya w Kijowie, obserwując, jak żołnierze i policja usuwają odłamki eksplodującego pocisku „odepchnęła te myśli”. wiara.”

Z mediami społecznościowymi wzmocnionymi przez potok zarzutów wojskowych i roszczeń wzajemnych, trudno było dokładnie określić, co dzieje się w terenie.

READ  Australijska firma wydobywcza przeprasza za utratę urządzenia radioaktywnego

Rosja i Ukraina złożyły sprzeczne twierdzenia o wyrządzonych przez siebie szkodach. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło dziesiątki ukraińskich baz lotniczych, instalacji wojskowych i dronów. Potwierdzając utratę jednego ze swoich samolotów szturmowych Su-25, obwinił „błąd pilota” i powiedział, że samolot transportowy An-26 rozbił się z powodu awarii technicznej, zabijając całą załogę. Nie powiedziała, ile osób było na pokładzie.

Rosja powiedziała, że ​​nie celuje w miasta, ale dziennikarze widzieli zniszczenia w wielu cywilnych obszarach.

Minister zdrowia Ukrainy powiedział, że podczas inwazji zginęło 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych. Nie było jasne, ilu było cywilów, choć wcześniej tego dnia mówiono, że zginęło 40 żołnierzy.

Wojsko polskie podniosło poziom gotowości, a Litwa Mołdawia zmierza w tym kierunku.

Putin uzasadnił swoje działania w nocnym przemówieniu telewizyjnym, twierdząc, że atak był konieczny, aby chronić ludność cywilną na wschodniej Ukrainie – fałszywe twierdzenie, które Stany Zjednoczone przewidziały, że rozpocznie się jako pretekst do inwazji. Oskarżył Stany Zjednoczone i ich sojuszników o ignorowanie żądań Rosji, aby uniemożliwić Ukrainie wstąpienie do NATO i uzyskać gwarancje bezpieczeństwa, mówiąc, że akcja wojskowa była „środkiem przymusu”.

Przewidując międzynarodowe potępienie i środki zaradcze, Putin ostrzegł inne kraje, aby nie interweniowały.

I przypominając o rosyjskiej sile nuklearnej, ostrzegł: „Nikt nie powinien wątpić, że jakikolwiek bezpośredni atak na nasz kraj doprowadzi do zniszczenia i tragicznych konsekwencji dla każdego potencjalnego agresora”.

W Rosji władze szybko przystąpiły do ​​tłumienia krytycznych głosów. OVD-Info, grupa śledząca aresztowania polityczne, poinformowała, że ​​1620 osób zostało aresztowanych w 52 rosyjskich miastach za protestowanie przeciwko inwazji, z czego ponad połowa w Moskwie.

___

Isachnikov i Litvinova meldowali się z Moskwy. Francesca Ebel w Kijowie; Angela Charlton w Paryżu; Geir Molson i Frank Jordan w Berlinie; Raf Cassert i Lorne Cook w Brukseli; Nick Domitrash w Mariupolu na Ukrainie, Inna Varenytsya we wschodniej Ukrainie; oraz Robert Burns, Matthew Lee, Aamir Madani, Eric Tucker, Naaman Merchant, Ellen Nikmayer, Zeke Miller, Chris Mejerian i Darlene Superville w Waszyngtonie.

___

Śledź relację Associated Press o kryzysie na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine