30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostało rannych, gdy silne wiatry spowodowały zawalenie się platformy na hiszpańskim festiwalu

Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostało rannych, gdy silne wiatry spowodowały zawalenie się platformy na hiszpańskim festiwalu

COLLERA, Hiszpania (Reuters) – Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostało rannych, gdy silne wiatry spowodowały, że część głównej sceny festiwalu muzyki tanecznej w pobliżu hiszpańskiego miasta Walencja zawaliła się wcześnie w sobotę, poinformowały służby ratunkowe.

Inna infrastruktura również została uszkodzona, gdy burze przetoczyły się przez Festiwal Medusa, ogromny festiwal muzyki elektronicznej, który odbywał się przez sześć dni w mieście Cullera na wschodnim wybrzeżu.

Prowincjonalne służby zdrowia poinformowały, że 32 osoby zostały przewiezione do szpitala, a 3 pozostały tam w sobotnie popołudnie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Organizatorzy powiedzieli, że odwołali resztę festiwalu, aby zachować bezpieczeństwo uczestników.

„Jesteśmy całkowicie zdruzgotani i zasmuceni tym, co wydarzyło się dziś rano” – powiedzieli wcześniej organizatorzy na stronie festiwalu na Facebooku, dodając, że „ekstremalna” pogoda spowodowała uszkodzenia różnych elementów infrastruktury na terenie festiwalu.

„Około 4 rano niespodziewane i gwałtowne silne wiatry zdewastowały niektóre obszary festiwalu, zmuszając kierownictwo do podjęcia natychmiastowej decyzji o ewakuacji terenu koncertu, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, pracownikom i wykonawcom” – powiedzieli organizatorzy.

Festiwal, na którym w sobotę miał zagrać DJ David Guetta, miał zagrać w piątek przez całą noc na pięciu scenach. DJ Miguel Serna był na głównej scenie od 3 rano do 4 rano, kiedy zdarzył się wypadek.

„To było kilka napiętych minut, nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłem” – napisał na Instagramie.

„Tragedia wydarzyła się tuż pod koniec mojej sesji na głównej scenie, tuż poniżej, co było (obszar) najmocniejszym ciosem. To było kilka chwil grozy, a ja nadal jestem w szoku”.

READ  Protesty w Sztokholmie, w tym spalenie Koranu, spotkały się z potępieniem Turcji

Narodowa agencja meteorologiczna AEMET poinformowała, że ​​w nocy wystąpiły „silne wiatry i nagły wzrost temperatury”, z porywami 82 km/h (51 mph) zarejestrowanych na lotnisku w Alicante w regionie Walencji.

„Nagle wiał silny wiatr, powietrze było tak gorące, a cały piasek zaczął się poruszać i widzieliśmy latające namioty” – powiedział jeden z uczestników festiwalu, który nazywał się tylko Laura.

„Ludzie zaczęli przychodzić z koncertów i zgodnie z tym, co nam powiedzieli, fragmenty sceny zostały wyrzucone z lasu i było dużo chaosu”.

National Radio and Television Corporation (TVE) pokazała zdjęcia silnych podmuchów wiatru uderzających w namioty i parasole festiwalowe w środku nocy, gdy ludzie chronili oczy przed warunkami podobnymi do burzy piaskowej.

Jesus Carretero, który był na festiwalu ze swoim bratem, powiedział TVE: „Jesteśmy w szoku, bo byliśmy 30 metrów (od sceny). Mogłem to być ja, mógł to być każdy”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Jessiki Jones i Eleny Rodriguez.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.