27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski premier mówi, że rząd pozostawi otwartą kopalnię Touro

Polski premier mówi, że rząd pozostawi otwartą kopalnię Touro

WARSZAWA, 7 czerwca (Reuters) – Premier Polski zapowiedział w środę, że sprzeciwi się próbie zamknięcia kopalni węgla brunatnego Doro, porównując orzeczenie sądu o zawieszeniu prac w kopalni ze względów środowiskowych do zamachu na suwerenność kraju.

Grupy ekologiczne Fundacja Franka Bolda, Greenpeace i stowarzyszenie ekologiczne EKO-UNIA poinformowały we wtorkowym oświadczeniu, że warszawski sąd zawiesił decyzję zezwalającą na przedłużenie koncesji na wydobycie węgla w Doro, ponieważ spowodowałoby to znaczne szkody w środowisku.

– Na pewno nie dopuścimy do zamknięcia tej kopalni, zrobimy wszystko, żeby normalnie pracowała do 2040 roku – powiedział Morawiecki robotnikom w Bocatinia, gdzie znajduje się kopalnia. „Żaden sąd z Brukseli czy Warszawy nie będzie nam dyktował, co oznacza bezpieczeństwo energetyczne Polski, bezpieczeństwo rodzin”.

„Kiedyś próbowali przejąć Polskę w XVIII wieku, a dziś elity gdzieś w Warszawie służą obcym interesom i widzą, że wystarczy kontrolowanie elit”.

Rządzący w Polsce nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS) rutynowo przedstawiają opozycję jako elitarnych elit, które stoją po stronie obcych mocarstw przeciwko Polsce.

Polska twierdzi, że 8% jej energii pochodzi z górnictwa. Morawiecki powiedział wcześniej w poście na Facebooku, że jeśli orzeczenie sądu zostanie wykonane, to zawiesi koncesję na wydobycie w Duro po 2026 roku.

Organizacje ekologiczne od dawna krytykują wpływ na środowisko górnictwa odkrywkowego, zlokalizowanego tuż za granicami Republiki Czeskiej.

„Mamy kryzys klimatyczny, dlatego Touro, podobnie jak inne przestarzałe elektrownie węglowe, musi zostać zamknięte do 2030 roku” – powiedziała Anna Meres z Greenpeace.

Kopalnia była przedmiotem sporu między Warszawą a Pragą, ponieważ Czesi twierdzili, że powoduje zanieczyszczenie powietrza i hałas oraz utratę wód gruntowych.

Polska zgodziła się zapłacić Czechom 45 mln euro odszkodowania, ale wstrzymała finansowanie unijne za niepłacenie kar związanych ze sporem warszawskim.

Decyzja w sprawie środowiskowej zgody na przedłużenie koncesji nie jest prawomocna i może się od niej odwołać rząd oraz właściciel kopalni, państwowa spółka energetyczna PGE (PGE.WA).

READ  Polska kurczy elektrownie jądrowe: Nowa energetyka jądrowa

Reportaż Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza w Warszawie, dodatkowe reportaże Jasona Howetta i Roberta Muellera w Pradze; Montaż autorstwa Bernadette Baum

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.