27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Niemcy rozmawiają o unikaniu zanieczyszczenia śmiercionośnych rzek, ale przygotowują się na każdą ewentualność

WARSZAWA, Polska — Ministrowie środowiska z Polski i Niemiec spotkali się w środę na granicy obu krajów, aby omówić ochronę rzeki przed śmiertelnym zanieczyszczeniem, które w zeszłym roku zabiło setki ton ryb.

Minister środowiska Anna Moskwa powiedziała, że ​​pomimo intensywnego monitoringu wzdłuż Odry i nielegalnego składowania chemikaliów i odpadów, aby zapobiec rozwojowi śmiercionośnej złotej algi, nie można wykluczyć kolejnej katastrofy.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, i jesteśmy pewni, że to zrobimy” – powiedziała Moskwa. „Jednak biorąc pod uwagę… ograniczoną wiedzę o algach na świecie i… ich inwazyjny charakter, przewidujemy każdą sytuację.

„Przygotowujemy się na każdą sytuację – pozytywną i negatywną” – powiedział.

Moskwa spotkała się z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke w Śluzie na niemieckiej granicy, aby omówić sposoby ochrony Odry, którą dzielą oba kraje.

Powiedzieli, że ekosystem wydaje się odbudowywać później Ostatnie lato było katastrofą, w którym z Odry wydobyto nawet 400 000 ton martwych ryb, gdy wysokie temperatury i duże zasolenie rzeki spowodowane zrzutami chemicznymi doprowadziły do ​​wzrostu złotej algi. Większość zrzutów pochodziła z polskiej strony rzeki.

Lemke powiedział, że polski przemysł, zwłaszcza górnictwo węgla kamiennego, powinien unikać zrzutów do rzeki podczas gorących letnich miesięcy, katastrofy ekologicznej w 2022 r. spowodowanej wzrostem glonów z powodu wysokiego zasolenia rzeki i niskiego poziomu wody. Była to największa klęska żywiołowa Odry od lat.

Niemiecki minister powiedział, że on i Moskwa nie zawsze zgadzali się, a współpraca „nie zawsze była łatwa”.

Aktywistka klimatyczna Dominika Lasota powiedziała w środę The Associated Press, że sytuacja Odry poprawiłaby się, gdyby Moskwa wykonała swoją pracę odpowiedzialnie i powiedziała, że ​​„zatrzyma” kopalnie, które nadal pompują słoną wodę do rzek.

Lazotta powiedział, że długoterminowym rozwiązaniem byłoby przejście na odnawialne źródła energii.

READ  Wielka wojna czeka w Polsce liderkę ERC Laurenę

Powiedział, że Greenpeace i inne organizacje ekologiczne ostrzegają, że niektóre zrzuty są kontynuowane i że grozi to ponownym spowodowaniem śmiertelnego zanieczyszczenia.

Ale polski premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że członkowie jego rządu są „strażnikami i obrońcami polskich kopalń węgla kamiennego i brunatnego i nie pozwolimy na zamykanie polskich kopalń”.

Lemke powiedział we wtorek, że pomiary wskazują na wysoki poziom „słonych” zanieczyszczeń w wodzie, co może doprowadzić do kolejnego rozkwitu toksycznych alg w nadchodzących miesiącach, jeśli temperatura wzrośnie.

„Dlatego musimy pilnie zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu Odry i zrobić wszystko, aby ten wrażliwy ekosystem mógł się zregenerować” – powiedział Lemke w oświadczeniu.

Odra znajduje się około 840 kilometrów (520 mil) od swojego początku w Czechach, ale płynie głównie przez południowo-zachodnią Polskę i wzdłuż granicy niemieckiej do Morza Bałtyckiego.

Frank Jordans przyczynił się do powstania tego raportu z Berlina.