21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Niemcy rozmawiają o unikaniu zanieczyszczenia śmiercionośnych rzek, ale przygotowują się na każdą ewentualność

WARSZAWA, Polska — Ministrowie środowiska z Polski i Niemiec spotkali się w środę na granicy obu krajów, aby omówić ochronę rzeki przed śmiertelnym zanieczyszczeniem, które w zeszłym roku zabiło setki ton ryb.

Minister środowiska Anna Moskwa powiedziała, że ​​pomimo intensywnego monitoringu wzdłuż Odry i nielegalnego składowania chemikaliów i odpadów, aby zapobiec rozwojowi śmiercionośnej złotej algi, nie można wykluczyć kolejnej katastrofy.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, i jesteśmy pewni, że to zrobimy” – powiedziała Moskwa. „Jednak biorąc pod uwagę… ograniczoną wiedzę o algach na świecie i… ich inwazyjny charakter, przewidujemy każdą sytuację.

„Przygotowujemy się na każdą sytuację – pozytywną i negatywną” – powiedział.

Moskwa spotkała się z niemiecką minister środowiska Steffi Lemke w Śluzie na niemieckiej granicy, aby omówić sposoby ochrony Odry, którą dzielą oba kraje.

Powiedzieli, że ekosystem wydaje się odbudowywać później Ostatnie lato było katastrofą, w którym z Odry wydobyto nawet 400 000 ton martwych ryb, gdy wysokie temperatury i duże zasolenie rzeki spowodowane zrzutami chemicznymi doprowadziły do ​​wzrostu złotej algi. Większość zrzutów pochodziła z polskiej strony rzeki.

Lemke powiedział, że polski przemysł, zwłaszcza górnictwo węgla kamiennego, powinien unikać zrzutów do rzeki podczas gorących letnich miesięcy, katastrofy ekologicznej w 2022 r. spowodowanej wzrostem glonów z powodu wysokiego zasolenia rzeki i niskiego poziomu wody. Była to największa klęska żywiołowa Odry od lat.

Niemiecki minister powiedział, że on i Moskwa nie zawsze zgadzali się, a współpraca „nie zawsze była łatwa”.

Aktywistka klimatyczna Dominika Lasota powiedziała w środę The Associated Press, że sytuacja Odry poprawiłaby się, gdyby Moskwa wykonała swoją pracę odpowiedzialnie i powiedziała, że ​​„zatrzyma” kopalnie, które nadal pompują słoną wodę do rzek.

Lazotta powiedział, że długoterminowym rozwiązaniem byłoby przejście na odnawialne źródła energii.

READ  Polski Tusk zwołał naradę tajnych służb, aby rozwiązać kwestię ucieczki sędziego na Białoruś

Powiedział, że Greenpeace i inne organizacje ekologiczne ostrzegają, że niektóre zrzuty są kontynuowane i że grozi to ponownym spowodowaniem śmiertelnego zanieczyszczenia.

Ale polski premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że członkowie jego rządu są „strażnikami i obrońcami polskich kopalń węgla kamiennego i brunatnego i nie pozwolimy na zamykanie polskich kopalń”.

Lemke powiedział we wtorek, że pomiary wskazują na wysoki poziom „słonych” zanieczyszczeń w wodzie, co może doprowadzić do kolejnego rozkwitu toksycznych alg w nadchodzących miesiącach, jeśli temperatura wzrośnie.

„Dlatego musimy pilnie zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu Odry i zrobić wszystko, aby ten wrażliwy ekosystem mógł się zregenerować” – powiedział Lemke w oświadczeniu.

Odra znajduje się około 840 kilometrów (520 mil) od swojego początku w Czechach, ale płynie głównie przez południowo-zachodnią Polskę i wzdłuż granicy niemieckiej do Morza Bałtyckiego.

Frank Jordans przyczynił się do powstania tego raportu z Berlina.