14 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska rozwija programy badań profilaktycznych – EURACTIV.com

Polska rozwija programy badań profilaktycznych – EURACTIV.com

do 1 W listopadzie szersza grupa Polek będzie mogła skorzystać z badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie raka piersi i szyjki macicy. Eksperci ostrzegają jednak, że należy zrobić więcej.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. W Polsce raka piersi diagnozuje się rocznie u około 20 000 kobiet.

Wczesne wykrycie poprzez comiesięczne samobadanie, USG piersi lub mammografię jest ważne, ponieważ zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Od 1 listopada rozszerzone zostaną programy badań przesiewowych – mammografii i cytologii.

Program bezpłatnej mammografii został niedawno rozszerzony i obejmuje kobiety w wieku od 45 do 74 lat.

Kwalifikacja opierała się na przejściu tego rodzaju badań przesiewowych diagnostycznych w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymaniu pisemnych zaleceń dotyczących częstszych badań przesiewowych ze względu na czynniki ryzyka. Do tej pory badania mammograficzne były przeznaczone dla kobiet w wieku 50–69 lat.

Profesor Mariusz Bidziński, Konsultant Krajowy w dziedzinie Ginekologii Onkologicznej, wyraził swoje poparcie dla zmian: Z epidemiologicznego i demograficznego punktu widzenia ta zmiana w systemie profilaktyki nowotworów jest właściwym rozwiązaniem.

Dalej, Na początku styczniaKobiety, u których zdiagnozowano już raka piersi, mogą co roku uczestniczyć w programie, jeśli ukończyły leczenie i 5-letni okres obserwacji.

Alternatywnie, nie ukończyły one leczenia, ale otrzymały uzupełniającą terapię hormonalną (HT) pięć lat po chirurgicznym leczeniu raka piersi.

Równolegle zachodzą istotne zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Wcześniej kobiety w wieku 25-59 lat miały dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Jak 1 W listopadzie programem zostaną objęte kobiety w wieku od 25 do 64 lat.

Rak szyjki macicy rozpoznawany jest rocznie u około 3000 Polek i stanowi ponad 10% wszystkich nowotworów ginekologicznych. Aby spełnić cele badań przesiewowych, badanie cytologiczne powinno być wykonywane nie później niż co trzy lata, pod warunkiem, że nie istnieje duże ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, a wyniki poprzednich badań są prawidłowe.

READ  Polscy antysemiccy nacjonaliści palą książki o prawach Żydów na wiecu z okazji Święta Niepodległości

W przypadku kobiet z grupy wysokiego ryzyka lub kobiet, u których w przeszłości występowały nieprawidłowe wyniki cytologii, zaleca się coroczne badania przesiewowe.

Mammografia profilaktyczna i cytologia nie wymagają skierowań, a oba badania diagnostyczne są finansowane Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała, że ​​decyzje zostały podjęte po konsultacjach z pracownikami służby zdrowia i organizacjami pacjenckimi.

Zmiany te mają na celu zwiększenie liczby osób, które mogą skorzystać z badań profilaktycznych, a tym samym doprowadzić do wcześniejszego wykrycia nowotworu – podkreślił.

Wady programów przesiewowych

Finansowanie obejmuje jednak wyłącznie tradycyjną cytologię. Cytologia cienkowarstwowa (LBC), która oferuje wysoką czułość diagnostyczną i możliwość dalszej analizy pobranego materiału pod kątem obecności wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), jest usługą płatną.

Cytologia płynna zapewnia mniej wyników fałszywie ujemnych i umożliwia dalszą analizę pobranego materiału pod kątem obecności wirusa HPV, prof – podkreślił Marius Zimmer, Prezes PTGiP.

Dla dr Bidzińskiego głównym wyzwaniem jest zachęcenie Polek do regularnych badań profilaktycznych.

Niezależnie od tego, czy stosujemy metody tradycyjne, czy nowoczesne, trudno mówić o skuteczności badań profilaktycznych, jeśli zaproszenia często są ignorowane. Obecnie mniej niż 20% osób uczestniczy w badaniach cytologicznych” – wyjaśnił Euractiv.

Bidziński podkreślił także potrzebę szerszych zmian instytucjonalnych, aby zachęcić więcej kobiet do udziału w badaniach profilaktycznych.

„Przykładami problemów wymagających systemowych rozwiązań jest wyłączenie komunikacji i zaangażowanie nie tylko lekarzy, ale także położnych, którzy mogą wykonać badania cytologiczne, odciążając w ten sposób system opieki zdrowotnej” – powiedział.

Szczepionki

Kolejnym ważnym aspektem, szczególnie w przypadku raka szyjki macicy, jest profilaktyka pierwotna.

Szczepionki przeciwko HPV są najskuteczniejsze, jeśli zostaną podane przed potencjalną ekspozycją na HPV, głównie poprzez kontakt seksualny.

W Polsce od 1 czerwca br. dostępne są bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla chłopców i dziewcząt w wieku od 12 do 13 lat. Również od 2 września wprowadzona zostanie dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV Teraz dostępne Dla wszystkich dzieci w wieku od 9 do 18 lat.

READ  Siatkówka: druga porażka Polski z Japonią, Brazylia powstrzymała Stany Zjednoczone

To znacząca poprawa, dr Bidziński Wspomniany.

„Jednak dopiero wtedy, za wiele lat, a może za dekadę lub dłużej, będziemy mogli oczekiwać rozwiązania problemu raka szyjki macicy” – podsumował.

(Paulina Mosolewska – Vasiliki Angroridi/Zoren Radosavljevic | Euractiv.com)

Przeczytaj więcej z EURACTIV