20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kadeler broni polskich projektów wiatrowych na morzu

Kadeler broni polskich projektów wiatrowych na morzu

Duński Catalar zawarł umowy na rezerwację statków zarówno z MFW Bałtyk II Sp. Zoo i MFW Bałtyk III Sp. Ogród zoologiczny, Spółki celowe należące do Polenergii i Equinor.

Według Catlera oczekuje się, że łączna potencjalna wartość umów dotyczących rezerwacji statków będzie wynosić od 110 mln EUR do 130 mln EUR.

Plan Kadelera zakłada zainstalowanie 100 turbin wiatrowych na polskim Bałtyku, do czego firma będzie wykorzystywać statki klasy O i B – podała spółka.

Rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej zaplanowano na 2027 rok.

Projekty Bałtyk II i Bałtyk III to morskie farmy wiatrowe zlokalizowane na Morzu Bałtyckim, odpowiednio 27 i 40 km od portu w Łebie.

Obie turbiny wiatrowe to turbiny wiatrowe SG 14-236 DD firmy Siemens Gamesa o łącznej mocy 1440 MW.

Monopale dostarczy holenderska firma Sif Group na mocy umowy podpisanej z deweloperami w lutym 2024 roku.

Inni wykonawcy pracujący nad projektem to John De Null i Hellenic Cables, Seaway7 i Heerema Marine Contractors.

W drugiej fazie rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej Equinor i Polenergia realizują projekt Bałtyk I. Morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW zlokalizowana będzie około 80 km od wybrzeża w pobliżu Łeby.

Trzy farmy wiatrowe Bałtyk będą miały łączną moc do 3 GW, co według deweloperów zapewni zieloną energię ponad czterem milionom gospodarstw domowych.

Jeśli chodzi o Ketaler, spółka podpisała niedawno kolejną umowę z Grupą PGE w Polsce i Ørsted na montaż turbin wiatrowych w projekcie morskiej energetyki wiatrowej Baltica 2.

„Polski rynek oferuje Catalar doskonały potencjał biznesowy i jesteśmy dumni, że możemy pomóc naszym partnerom przyspieszyć przejście na zrównoważoną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. Oznacza to również naszą pierwszą umowę z Equinor i Polenergią, przygotowującą grunt pod nowy, odnoszący sukcesy przyszłe partnerstwo. powiedział Michaela KleerupaPrezes Cadelera.

READ  Holandia vs Polska Podgląd i Prognoza | Międzynarodowa Przyjaźń Kobiet 2023

Reklama na offshorewind.biz

Dotrzyj do docelowej grupy odbiorców jednym ruchem! OffshoreWIND.biz jest codziennie czytany przez tysiące profesjonalistów zajmujących się morską energetyką wiatrową.

Śledź offshoreWIND.biz: