29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ostateczne wyniki potwierdzają, że rządzący w Polsce nacjonaliści stracili w wyborach większość

Ostateczne wyniki potwierdzają, że rządzący w Polsce nacjonaliści stracili w wyborach większość

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

WARSZAWA (Reuters) – Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdobyła więcej głosów w niedzielnych wyborach krajowych, ale nie uzyskała większości, a ostateczne oficjalne wyniki we wtorek potwierdziły, że jest na dobrej drodze do utworzenia liberalnej, prounijnej opozycji. Następny rząd.

Oficjalne wyniki ze 100% okręgów wyborczych dały PiS, partii nacjonalistycznej i społecznie konserwatywnej, z 35,38% głosów, na drugim miejscu znalazł się liberalny Sojusz Obywatelski (KO) z 30,70%.

Trzecie miejsce zajęła centroprawicowa Trzecia Droga z 14,40%, a Nowa Lewica z 8,61% głosów. Wyniki pokazały, że skrajnie prawicowa koalicja zdobyła 7,16% głosów.

Sojusz Obywatelski, Nowa Lewica i Trzecia Droga oświadczyły, że są gotowe do utworzenia rządu koalicyjnego, a rozmowy rozpoczną się po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Sojusznik PiS, prezydent Andrzej Duda, mówił przed głosowaniem, że da zwycięskiej partii pierwszą szansę na utworzenie nowego rządu, ale PiS będzie miał trudności ze znalezieniem sojuszników i prawdopodobnie zdobędzie zbyt mało mandatów, aby pomóc koalicji.

Oficjalne wyniki pokazują, że KO i jej sojusznicy mają zdobyć zdecydowaną większość w Senacie, 100-osobowej izbie wyższej parlamentu, która jest wybierana w systemie „pierwszy przechodzi na stanowisko”.

Wszystkie trzy partie opozycyjne przedstawiły swoje listy kandydatów do izby wyższej.

(Reportaż: Anna Włodarczak-Czemczuk, Carol Badohal i Pavel Florkiewicz; redakcja: Gareth Jones)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Eurowizja z „Rzeką” na rok 2022