29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W wyborach większość zdobyła koalicja lidera liberalnej opozycji Donalda Tuska

W wyborach większość zdobyła koalicja lidera liberalnej opozycji Donalda Tuska

Opublikowane we wtorek ostateczne oficjalne wyniki wyborów w Polsce potwierdzają, że liberalna, wspierana przez UE koalicja opozycyjna jest na dobrej drodze do utworzenia kolejnego rządu. byłego premiera Donalda Tuska.

Wyniki wyborów mogą sygnalizować punkt zwrotny w polskiej polityce zagranicznej i proeuropejski trend w kraju.

Jak wyglądają liczby?

Wyniki ze 100% okręgów wyborczych pokazały, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) premiera Mateusza Morawieckiego zdobyła więcej głosów niż jakakolwiek inna partia. W niedzielę są wybory krajowePrzy 35,38%.

Jednak liczba ta nadal nie przekracza większości.

Reklama

Reklama

Na drugim miejscu znalazł się liberalny Sojusz Obywatelski (KO) z 30,70%, centroprawicowa Trzecia Droga z 14,40% i Nowa Lewica z 8,61% głosów.

Oczekuje się, że trzy strony będą prowadzić rozmowy na temat utworzenia sojuszu. PiS może najpierw spróbować znaleźć sposób na utworzenie rządu, choć jest mało prawdopodobne, aby to się udało.

Skrajnie prawicowy Sojusz, jedyna partia, która ma szansę utworzyć koalicję z PiS, zdobył lepsze od oczekiwań 7,16% głosów.

Co oznaczają wyniki Polski

Utrzymanie liberalnej opozycji u władzy oznaczałoby sejsmiczną zmianę polityczną w Polsce, która sprzeciwiłaby się nacjonalistycznej, twardej polityce partii PiS.

W kampanii zdominowały takie kwestie, jak inwazja Rosji na sąsiednią Ukrainę, migranci i prawa kobiet, a do urn poszło ponad 74% wyborców.

PiS ma napięte stosunki z UE, ponieważ nieustannie kłóci się z Brukselą.

Tusk zapowiedział odbudowę relacji zamrożonych przez trwający impas w sprawie praworządności w Polsce i zamrożenie funduszy unijnych.

66-latek był premierem Polski w latach 2007–2014 i przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014–2019.

To jest Artykuł Pierwotnie opublikowany w dniu DW.

READ  Inflacja w Polsce osiąga najwyższy od 20 lat Snap