3 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Od lata w związku ze skandalem wizowym Polska wydała znacznie mniej wiz pracowniczych

Od lata w związku ze skandalem wizowym Polska wydała znacznie mniej wiz pracowniczych

Polskie władze ujawniły, że od czasu, kiedy latem wybuchł skandal wizowy, liczba wiz pracowniczych wydawanych obcokrajowcom znacznie spadła.

Latem ubiegłego roku polskie ambasady w niektórych krajach zostały oskarżone o wydawanie setek tysięcy tymczasowych wiz obywatelom krajów trzecich w zamian za łapówki.

Wkrótce potem rząd podjął działania, zwalniając byłego zastępcę szefa MSZ Piotra Wawrczyka i zaostrzając zasady wydawania wiz pracowniczych.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski w drugiej połowie 2023 r. liczba wiz pracowniczych wydanych obywatelom państw trzecich spadła z 15 100 w pierwszej połowie do 6500, jak podaje SchengenVisaInfo.com.

W trzecim kwartale 2023 r. ambasady kraju wydały około 4,8 tys. wiz pracowniczych – poinformowało ministerstwo „Dziennika Gazety Prawnej”. W ostatnim kwartale ubiegłego roku ambasady wydały cudzoziemcom około 1600 wiz pracowniczych.

W pierwszej połowie ubiegłego roku w ramach tego programu wydano 15,1 tys. wiz. W drugiej połowie roku liczba ta spadła do 6500, w trzecim kwartale było to 4800, a w czwartym 1600.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Wizy pracownicze do Polski wydawane są przez Polskę w ramach Programu Polski Port Biznesu, którego głównym celem jest przyciągnięcie do kraju wysoko wykształconych pracowników, głównie specjalistów IT.

Jednak pomimo swojego głównego przeznaczenia eksperci twierdzą, że program ma kilka poważnych wad – wyjaśnia Money.pl.

Według tego ostatniego eksperci twierdzą, że program polskiego portu handlowego stał się dla cudzoziemców drogą dotarcia do pracy do innych państw członkowskich Schengen zamiast do Polski w celach zawodowych.

Eksperci dodali, że wizy pracownicze nie powinny być koniecznie wydawane specjalistom IT, ale także członkom ich rodzin, aby większa liczba cudzoziemców mogła wjechać do kraju.

Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że ​​w pierwszym półroczu 2023 r. do kraju w ramach programu Polish Business Harbour wjechało zaledwie 1243 cudzoziemców, a w ciągu ostatniego półrocza do kraju w celach zarobkowych wjechało zaledwie 1185 cudzoziemców.

READ  Polski minister spraw zagranicznych podpisuje notę ​​dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych dla Niemiec

Oznacza to, zdaniem urzędników, że od początku programu kraj wydał około 100 000 wiz pracowniczych.