22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mapy i zdjęcia: Uszkodzenia spowodowane trzęsieniem ziemi w Maroku

Mapy i zdjęcia: Uszkodzenia spowodowane trzęsieniem ziemi w MarokuCNN

Zginęło prawie 3000 osób, miasta i wsie zostały zniszczone, a ratownicy szukają ocalałych po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w Maroku.

To trzęsienie ziemi jest najgorszym trzęsieniem ziemi, jakiego doświadczył ten kraj od dziesięcioleci, a pełny zakres szkód, jakie spowodowało, nie jest jeszcze poznany. Trzęsienie ziemi miało miejsce późnym piątkowym wieczorem na południe od zatłoczonego Marakeszu i było odczuwalne przez mieszkańców na północ od Casablanki, ale jego najbardziej niszczycielskie skutki miały miejsce w odizolowanych obszarach u podnóża gór Atlas.

Tysiące zostało rannych lub nieznanych, a ratownicy całymi dniami desperacko próbowali dotrzeć do odległych dotkniętych obszarów.

Skarbiec Maroka, bogaty w budynki, meczety i antyki sprzed wieków, również ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Według międzynarodowej bazy danych o katastrofach EM-DAT piątkowa katastrofa jest najbardziej śmiercionośnym trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło Maroko od ponad 60 lat. Jest także najsilniejszy pod względem wielkości na swoim terytorium od ponad stulecia.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Choć liczba ofiar wciąż jest aktualizowana, według danych EM-DAT jest to już drugie najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi w Afryce Północnej od co najmniej 1900 roku.

W 1960 r. w Maroku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 5,8 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w Adagir, zginęło co najmniej 12 000 osób, a 25 000 innych zostało rannych. W 1980 r. ruch lądowy o magnitudzie 7,1 w skali Richtera, po którym nastąpiło tsunami, spowodowało śmierć ponad 2600 osób i poważne zniszczenia.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Niezliczone miejsca historyczne zostały zniszczone, uszkodzone lub zagrożone przez trzęsienie ziemi. Część z nich sięga czasów kalifatu Almohadów w Afryce Północnej, który uczynił Marrakesz swoją stolicą. Budynki, które przetrwały od tego czasu, należały do ​​tych, które utracono lub uszkodzono w wyniku trzęsienia ziemi.

READ  Chude wideo Micheila Saakaszwilego wywołuje konfrontację między Gruzją a Ukrainą

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Klejnot koronny Marrakeszu, słynny meczet Koutoubia, zatrząsł się gwałtownie podczas trzęsienia ziemi. Jednak XII-wieczna budowla i jej 77-metrowy minaret pozostały niezmienione przez cały weekend.

Fadel Sina/AFP za pośrednictwem Getty Images/Twitter

Meczet Kharbouch, małe miejsce kultu znajdujące się na rogu rozległego placu Dżemaa el-Fna, został prawie całkowicie zniszczony. Minaret zawalił się, pozostawiając wśród gruzów jedynie kawałek cegły.

Wiadomości Kyodo za pośrednictwem Getty Images/Ian Bottle/Alamy Stock Photo

Trzęsienie ziemi zniszczyło 900-letnie mury Marrakeszu, pozostawiając widoczne pęknięcia i rozpadające się części. Imponujące różowe fortyfikacje rozciągają się na przestrzeni kilku mil wokół historycznej dzielnicy Medyny.

Musab Al-Shami/AP/Paula Soloway/Alamy Stock Photo

Meczet Tinmal, położony nad wioską o tej samej nazwie, jest wiodącym przykładem XII-wiecznej architektury Almohadów. Zawierał misterne cegły, łuki i rzeźbione dekoracje. Budynek został poważnie uszkodzony, a jego mury i gmach obrócono w gruz. W poniedziałek media państwowe podały, że zginęło ponad 2600 osób, a 2500 zostało rannych. Władze ostrzegają, że liczba ofiar śmiertelnych jest wysoka Nadal oczekuje się, że wzrośnie.

Hannah McKay/Reuters/Alamy Zdjęcie