20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Serbia zatwierdza plany budowy hotelu z Jaredem Kushnerem w Belgradzie

Serbia zatwierdza plany budowy hotelu z Jaredem Kushnerem w Belgradzie

Rząd serbski ustanowił Zgodził się na umowę Z Jaredem Kushnerem planującym budowę luksusowego hotelu na terenie dawnego Departamentu Obrony w Belgradzie, co umożliwi mu bezpośrednie nawiązanie interesów z krajem europejskim, podczas gdy jego teść Donald J. Trump walczy o powrót do Białego Domu .

Pan Kushner realizuje projekt hotelowy o wartości 500 milionów dolarów we współpracy z Richardem Grenellem. Były doradca administracji Trumpa, pan Grenell Sugerowane po raz pierwszy Że amerykańscy inwestorzy próbują przebudować pusty teren byłego jugosłowiańskiego Ministerstwa Obrony, który dawno temu został zbombardowany, gdy pan Grenell był jeszcze dyplomatą i specjalnym wysłannikiem na Bałkany.

Transakcja, która wywołała w czwartek protesty w Belgradzie, została zawarta ze spółką zależną pana Kushner’s Affinity Partners, działającego od trzech lat funduszu inwestycyjnego o wartości 3 miliardów dolarów, wspieranego przez państwowy fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej.

„Rząd Serbii wybrał na partnera tego projektu prestiżową amerykańską firmę, która zainwestuje w rewitalizację kompleksu dawnego Federalnego Sekretariatu Obrony Narodowej” – oznajmił serbski urzędnik rządowy w wydanym w środę oświadczeniu.

Siły NATO zbombardowały kompleks w 1999 r., przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, podczas wojny toczącej się wówczas przez Serbię z Kosowem. Obecnie jest uważany za doskonały, niezabudowany teren nieruchomości w środku bardzo zmienionego miasta, a sam Trump rozważał wybudowanie na nim hotelu w 2013 roku.

Dla pana Kushnera, który planuje także dwa projekty luksusowych hoteli w sąsiedniej Albanii, transakcje na Bałkanach należą do największych, jakie sfinalizował od czasu założenia swojej firmy inwestycyjnej.

„Postęp gospodarczy Serbii w ciągu ostatniej dekady był imponujący” – stwierdził Kushner w oświadczeniu potwierdzającym zatwierdzenie umowy. „Dzięki temu wydarzeniu Belgrad stanie się wiodącym międzynarodowym kierunkiem podróży, jakim się stał.

Projekty w Serbii i Albanii wiążą się z bezpośrednimi ustępstwami tamtejszych rządów, co oznacza, że ​​pan Kushner odniesie korzyści finansowe z działań potencjalnych obcych rządów, podczas gdy jego teść będzie zasiadał w Białym Domu, nawet jeśli ci zewnętrzni urzędnicy mogliby zwrócić się o działania za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych państw, takie jak wsparcie Żądanie Serbii Aby dołączyć do Unii Europejskiej.

READ  Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji twierdzi, że w Libii utonęło co najmniej 61 migrantów

Inwestycje Pana Kushnera – z partnerami biznesowymi w Izrael, Dubai, Brazylia, Niemcy I Zjednoczone państwomiędzy innymi – jest również wspierany przez fundusz, którego większość pieniędzy pochodzi od rządu Arabii Saudyjskiej, co ponownie rodzi pytania dotyczące potencjalnego konfliktu interesów w przypadku powrotu Trumpa na urząd, twierdzą prawnicy ds. etyki.

„Jest to konflikt interesów w najsurowszym sensie: prezydent Stanów Zjednoczonych musi chronić interesy Stanów Zjednoczonych, a nie interesy finansowe członków rodziny” – powiedział Adav Notti, dyrektor wykonawczy Campaign Legal Center. Który śledzi problemy etyczne w rządzie federalnym.

Według wszystkich danych, 99% pieniędzy, jakie inwestorzy włożyli w firmę pana Kushnera, pochodziło ze źródeł zagranicznych. Depozyt z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd pod koniec marca. Kushner twierdzi, że jego inwestycje za granicą nie stwarzałyby konfliktu interesów i oświadczył, że nie planuje powrotu do Białego Domu, jeśli Trump zostanie ponownie wybrany.

Pan Kushner i jego partnerzy planują budowę hotelu, powierzchni handlowej i ponad 1500 mieszkań. Zatwierdzony plan obejmuje kompleks muzealny i pomnik poświęcony rannym lub zabitym podczas bombardowań NATO. Pomnik będzie własnością rządu i będzie przez niego zarządzany. Zostanie zaprojektowany „we współpracy z serbskimi architektami” – podała w oświadczeniu firma pana Kushnera.

Pan Kushner współpracuje z wieloletnim partnerem z branży nieruchomości przy projekcie w Serbii, Asherem Abehserą, który będzie nadzorował faktyczny rozwój. „Odbudowa to nie tylko budowanie budynków, ale także budowanie mostów między kulturami, poszanowanie przeszłości i położenie podwalin pod pomyślną przyszłość” – stwierdził Abhisera w oświadczeniu.

We wcześniejszym wywiadzie pan Grenell powiedział, że jego pierwotna propozycja z czasów, gdy był w administracji Trumpa, oraz jego obecne zaangażowanie w projekt odzwierciedlają jego przekonanie, że Stany Zjednoczone powinny pomóc w odbudowie miejsca, które odegrało rolę w zamachu bombowym z 25 września. przez rok. Powiedział, że przebudowa może być częścią „uzdrowienia” stosunków między obydwoma krajami.

READ  Prezydent Ukrainy odwołuje szefa bezpieczeństwa i prokuratora

W swoim własnym oświadczeniu rząd serbski oświadczył, że zachowa własność terenu, a grupa inwestorów Affinity Global Development ma określony czas na ukończenie projektu. W przeciwnym razie grunty zostaną zwrócone pod kontrolę rządu.

Jednak zatwierdzenie umowy, która obejmuje dzierżawę na 99 lat i umowę o podziale zysków z zagospodarowania obszaru trzech bloków z rządem serbskim, spotkało się z krytyką m.in. ze strony przywódców opozycji w serbskim parlamencie.

W czwartek protestujący zablokowali ruch przed dawną siedzibą Departamentu Obrony i umieścili tablice kwestionujące tę decyzję, w tym takie, które głosiły: „Przestańcie dawać Dowództwu Armii prezenty amerykańskim zagranicznym firmom”.

Niektórzy w Serbii sprzeciwiają się temu planowi ze względu na rolę Stanów Zjednoczonych w zamachu bombowym 25 lat temu.

„Są tacy, którzy próbują posprzątać bałagan, który narobili, ale to nie oni powinni cokolwiek robić w tym miejscu” – powiedział Dragan Junic, poseł do parlamentu, który brał udział w czwartkowym proteście. Dodał: „Wykorzystamy wszelkie środki prawne i obywatelskie nieposłuszeństwo, aby to powstrzymać”.

Projekt przykuł także uwagę Demokratów w Izbie Reprezentantów, którzy zwrócili się do Republikanów z Komisji Nadzoru i Odpowiedzialności Izby Reprezentantów o zbadanie proponowanych porozumień, chociaż Republikanie nie podjęli żadnych działań w tym kierunku.

„Jared Kushner zabiega o nowe umowy w zakresie handlu zagranicznego, podobnie jak Donald Trump został przypuszczalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta” – powiedzieli kongresmen Jamie Raskin ze stanu Maryland i republikanin Robert Garcia ze stanu Kalifornia, Napisane w marcuPo tym jak New York Times ujawnił szczegóły planowanych projektów.

Pan Kushner w wywiadzie powiedział, że jako osoba prywatna ma prawo zawierać międzynarodowe transakcje na rynku nieruchomości i biznesu, nawet jeśli angażują one zagraniczne rządy.

Ale pan Kushner odegrał drugoplanową rolę, doradzając… Niedochodowy Stworzony przez zwolenników Trumpa i już pracuje nad potencjalnym powrotem Trumpa do Białego Domu.

READ  Szwedzka straż przybrzeżna wykryła czwarty wyciek z rurociągów Nord Stream

„Jednym z powodów, dla których uważam, że firmy lubią nas jako inwestorów, jest to, że wiedzą, że jeśli pojawi się Affinity, uznamy ją za markę koszerną” – Kushner powiedział w marcowym wywiadzie. „Bo po raz kolejny jesteśmy firmą bardzo sprawdzoną. Działamy bardzo profesjonalnie.”