22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Darmowe pamięci USB leżące w szufladzie są nieco bardziej paskudne, niż myślałeś

Darmowe pamięci USB leżące w szufladzie są nieco bardziej paskudne, niż myślałeś

Zbliżenie / Karta microSD „nieznanego źródła” jest przylutowana do karty interfejsu USB, aby działać jako tymczasowa pamięć NAND.

Odzyskiwanie danych CBL

Kiedy niemiecka firma zajmująca się odzyskiwaniem danych przeprowadziła niedawno badanie przesłanych do niej uszkodzonych dysków flash, zauważyła pewne interesujące i złe tendencje.

Większość z nich to tanie patyczki, takie, jakie firmy rozdawały w ramach upominków promocyjnych, ale nie wszystkie. Co CBL zaskoczyło odzyskanie danych To liczba chipów NAND renomowanych firm, takich jak Samsung, Sandisk, czy Hynix, które znajdują się w tańszych urządzeniach. W przypadku chipów, które podczas testów wykazały wyraźny spadek wydajności i niezawodności, logo producenta zostało albo usunięte w wyniku korozji, albo czasami zapisane przypadkowym tekstem.

Czasem w ogóle nie było chipa NAND, tylko karta microSD – być może też wyrzucona podczas kontroli jakości – oczyszczona z identyfikatorów i zintegrowana z płytką interfejsu USB. „Niezawodność produktów bez nazwy jest coraz mniejsza” – napisało CBL (po niemiecku, z grubsza przetłumaczone w Internecie). CBL znalazło markowe produkty zawierające podobne chipy i lutowane karty, ale w swoim raporcie nie wspomniało o żadnej konkretnej marce.

Według CBL, poza oczywistymi bitami fizycznymi, ogólny trend w zakresie ogniw pamięci NAND przyczynił się do spadku ogólnej niezawodności. SLC, czyli jednopoziomowa pamięć komórkowa, ma jeden bit na komórkę, 1 lub 0, co oznacza dwa różne poziomy napięcia. Układ QLC (czteropoziomowy) wykorzystuje cztery bity na komórkę, co oznacza, że ​​16 poziomów napięcia musi być prawidłowych. QLC pozwala na gęstszą pamięć, ale jak zauważyliśmy wcześniej: „Wraz ze wzrostem gęstości danych w komórkach NAND zmniejsza się ich prędkość i wytrzymałość zapisu – odczytanie lub zapis jednego z ośmiu dyskretnych poziomów napięcia komórki zajmuje więcej czasu i wysiłku niż uzyskanie lub ustaw prostą wartość włączania/wyłączania.” Jest w porządku.”

READ  Zamówienia w przedsprzedaży na iPhone’a 14 w Apple Store uległy awarii dziś rano

Dzięki wysokiej jakości chipom dużo pracy wkłada się w debugowanie i kontrolę temperatury. Biorąc pod uwagę chipy, które w rzeczywistości nie są chipami lub zostały wyjęte z kosza kontroli jakości, a ich logo zostało usunięte, „utrata danych nie jest zaskakująca” – napisało CBL.

Wreszcie, raport CBL mówi, że nie należy umieszczać na pamięci USB niczego, co naprawdę jest potrzebne do przechowywania długoterminowego. Może to nie być odkrycie dla tych, którzy czytali o prawidłowych praktykach przechowywania, ale CBL ma dodatkowe zalecenia dla tych, którzy w ogóle przechowują cokolwiek na urządzeniach USB:

  • Przechowuj go w chłodnym miejscu
  • Nie używaj patyków promocyjnych do celów ważnych
  • Zapis i odczyt na pendrive'ie USB raz lub dwa razy w roku w celu skorygowania błędów (przynajmniej na pendrive'ach wyższej jakości)
  • Nie zapełniaj całego dysku, jeśli możesz tego uniknąć, aby dać szansę na utrzymanie danych i korekcję błędów.

Rynek niedrogich, kieszonkowych modułów do przechowywania okazał się w ciągu ostatnich kilku lat rynkiem chaotycznym. Rzeczywiście, jednostki magazynujące o dużej pojemności są coraz tańsze, ale nie na każdym rogu – przynajmniej nie, gdy przyjrzysz się uważnie. W połowie 2022 r. w sklepach Walmart i AliExpress można było kupić zewnętrzny dysk SSD o pojemności 30 TB za nieco ponad 30 dolarów. Wewnątrz znajdowały się dwie karty microSD, przyklejone na gorąco do podkładki USB 2.0 i załadowane oprogramowaniem sprzętowym, które przekształciło się w system Windows i w kółko przepisywało ograniczoną przestrzeń podczas kopiowania.

Podobnie dysk SSD „16 TB”, który jest sprzedawany w stosunkowo rozsądnej cenie 70 dolarów i ma dziesiątki pięciogwiazdkowych recenzji, wydaje się w rzeczywistości kartami microSD o pojemności 64 GB, ponieważ Odkryto recenzję maniaka. Kiedy o tym pisaliśmy, zauważyliśmy mnóstwo podobnych negatywów, łącznie z problemem znikania sprzedawców z Amazonu po zakończeniu akcji, by wkrótce potem pojawić się ponownie wraz z nową partią kart microSD sprzedawanych ze znacznie większą liczbą podróbek. pojemność.

READ  Całkowicie nowy MacBook Air M2 osiągnął najniższą cenę w historii