18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co najmniej 45 osób zginęło, a jedna przeżyła w wypadku autobusu w Republice Południowej Afryki  Wiadomości transportowe

Co najmniej 45 osób zginęło, a jedna przeżyła w wypadku autobusu w Republice Południowej Afryki Wiadomości transportowe

Ośmioletnia dziewczynka przeżyła i została przetransportowana śmigłowcem do szpitala na pomoc medyczną.

Według Departamentu Transportu autobus spadł z mostu do doliny w Republice Południowej Afryki, zabijając 45 z 46 pasażerów na pokładzie.

Według przedstawiciela mediów Ministerstwa Transportu, jedyna ocalała, ośmioletnia dziewczynka, została przetransportowana samolotem do szpitala, ale nie odniosła poważnych obrażeń.

Widok spalonych pozostałości autobusu przewożącego wielkanocnych pielgrzymów z Botswany do Morii po katastrofie w pobliżu Mamatlakala w północnej prowincji Limpopo w Republice Południowej Afryki, 29 marca 2024 r. [Siphiwe Sibeko/Reuters]

Policja podała, że ​​prowadzi dochodzenie w sprawie zawinionego zabójstwa, w którym kierowca znalazł się wśród ofiar śmiertelnych po tym, jak stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki na moście w górzystym obszarze w pobliżu Mamatlakala, 300 kilometrów (190 mil) na północ od Johannesburga.

Autobus spadł z wysokości 50 metrów (164 stóp) do wąwozu, po czym zapalił się.

Autobus jechał z sąsiedniej Botswany do Morii, miasta w północnej prowincji Limpopo, gdzie odbywa się słynny festiwal wielkanocny. Wielkanoc przypada w tym roku 31 marca.

Południowoafrykańska policja potwierdziła, że ​​15 mężczyzn i 31 kobiet na pokładzie to obywatele Botswany.

Minister transportu Sindisio Chikunga udał się na miejsce zdarzenia i obiecał pełne dochodzenie.

„Naprawdę chcemy złożyć nasze najszczersze kondolencje ich rodzinom, a także rządowi Botswany i mieszkańcom Botswany, a jako mieszkańcy Republiki Południowej Afryki zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc im wrócić do swojego kraju i swoich rodzin „Z godnością” – cytuje ją ogólnokrajowy nadawca SABC.

Członkowie rodziny „przyjeżdżają do kraju, aby odwiedzić ocalałą dziewczynę” – powiedział AFP funkcjonariusz ds. mediów Ministerstwa Transportu, Phungani Chauk.

Dodał: „Czuje się dobrze, znajduje się pod opieką medyczną i nie odniosła poważnych obrażeń”.

Biuro prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy podało w oświadczeniu, że jego szef przesłał Botswanie kondolencje i obiecał wsparcie.

Na miejscu kontynuowano poszukiwania, ale wiele ciał zostało spalonych nie do poznania, a ciała nadal pozostawały uwięzione w samochodzie.

READ  Ataki dronów na Ukrainie: Rosyjskie rafinerie ropy naftowej uderzają, gdy Kijów nasila ataki dronów przed wyborami Putina

Chociaż Republika Południowej Afryki ma jedną z najbardziej zaawansowanych sieci drogowych na kontynencie afrykańskim, może pochwalić się także jednymi z najgorszych wyników w zakresie bezpieczeństwa.

Na kilka godzin przed wypadkiem Ramaphosa zaapelował do mieszkańców Republiki Południowej Afryki, aby zachowali ostrożność podczas podróży w czasie świąt wielkanocnych.

„Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby Święta Wielkanocne były bezpieczne. Wielkanoc nie musi być czasem, w którym siedzimy i czekamy na statystyki dotyczące tragedii lub obrażeń na naszych drogach” – stwierdził w oświadczeniu.

Prezydent Estonii Alar Kares udał się do X, aby złożyć „serdeczne kondolencje” Masisiemu, dodając, że jest „głęboko zasmucony tą wiadomością”.

Ambasada Turcji w Gaborone oświadczyła na stronie internetowej X, że „jest myślami z rodzinami dotkniętymi tą tragedią”.