27 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja zamyka międzynarodową agencję monitorującą sankcje nałożone na Koreę Północną

Rosja zamyka międzynarodową agencję monitorującą sankcje nałożone na Koreę Północną

Skomentuj zdjęcie,

Wcześniej w 2023 r. prezydent Rosji Władimir Putin (po lewej) spotkał się ze swoim północnokoreańskim odpowiednikiem Kim Dzong Unem

Rosja rozwiązała panel ekspertów ONZ, który od lat monitoruje sankcje wobec Korei Północnej.

W zeszłym tygodniu komisja oświadczyła, że ​​bada doniesienia o naruszeniu przez Rosję przepisów, kupując północnokoreańską broń, taką jak rakiety balistyczne, do użytku na Ukrainie.

Od 2006 roku Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nałożyła szereg sankcji na Pjongjang w związku z jego programem broni nuklearnej.

Ograniczenia te nadal obowiązują, ale grupa ekspertów powołana do monitorowania naruszeń zostanie teraz rozwiązana.

Podczas czwartkowego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa Rosja wykorzystała swoje weto jako stałego członka, aby zablokować odnowienie, podczas gdy 13 z pozostałych 14 obecnych państw członkowskich głosowało za. Chiny, najbliższy sojusznik Pjongjangu, wstrzymały się od głosu.

Zakaz wydany przez Rosję wywołał falę potępienia ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i innych zachodnich sojuszników i nastąpił po roku publicznych spotkań na wysokim szczeblu między przywódcami Moskwy i Pjongjangu.

Po raz pierwszy Rosja uniemożliwia utworzenie komitetu, który jest odnawiany corocznie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na 14 lat.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział w mediach społecznościowych, że użycie przez Rosję weta jest równoznaczne z „przyznaniem się do winy” za użycie w wojnie północnokoreańskiej broni.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja poinformowały Radę, że Rosja pracuje nad uciszeniem organu nadzoru, ponieważ zaczęła ona zgłaszać naruszenia przez Moskwę zasad, w szczególności zakup broni od Korei Północnej do użytku na polach bitew na Ukrainie.

Tymczasem przedstawiciel Korei Południowej przy ONZ skrytykował „ślepy egocentryzm” Rosji i stwierdził, że nie ma ona uzasadnienia dla „rozwiązania strażników” reżimu sankcji.

„To prawie jak zniszczenie kamery monitorującej, aby uniknąć złapania na gorącym uczynku” – powiedział ambasador Hwang Joon-kook.

Rosja konsekwentnie zaprzecza użyciu północnokoreańskiej broni, a w czwartek jej przedstawiciel przy ONZ ponownie zaprzeczył tym oskarżeniom.

Wasilij Nebenzia powiedział również, że komisja ekspertów nie wnosi żadnej wartości dodanej.

„Komisja w dalszym ciągu skupiała się na błahych kwestiach, nieproporcjonalnych do problemów stojących przed półwyspem” – stwierdziła Nebenzia, dodając, że sankcje nałożyły „duży ciężar” na naród Korei Północnej.

Skomentuj zdjęcie,

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un pokazał rosyjskiemu ministrowi obrony rakiety rakietowe podczas swojej zeszłorocznej wizyty

Od 2019 roku Rosja i Chiny starają się przekonać Radę Bezpieczeństwa do złagodzenia sankcji.

Rada Bezpieczeństwa nałożyła sankcje po raz pierwszy w 2006 r. w odpowiedzi na próbę nuklearną Korei Północnej i od tego czasu wydała 10 innych rezolucji w celu zaostrzenia sankcji w związku z kontynuacją działalności nuklearnej Pjongjangu.

Jednak reżim Kim Dzong Una w dużej mierze zignorował sankcje, pomimo ich wpływu na gospodarkę. Przywódca Korei Północnej w dalszym ciągu szybko rozwijał broń nuklearną, a w ostatnich latach realizował bardziej agresywną i niebezpieczną strategię wojskową.

Eksperci ONZ twierdzą, że Korea Północna w dalszym ciągu narusza sankcje, wzmagając testy rakietowe i opracowując broń nuklearną. Reżim wystrzelił w tym roku satelitę szpiegowskiego – technologię prawdopodobnie zapewniła Rosja.

Łamiąc sankcje, w dalszym ciągu importuje produkty rafinacji ropy naftowej i wysyła pracowników za granicę, a w najnowszym raporcie panelu ONZ szczegółowo opisano kampanię cyberataków.

READ  Ukraina aresztuje wysokiego rangą urzędnika Ministerstwa Obrony oskarżonego o defraudację 40 milionów dolarów