20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Papież w ostatniej chwili wycofuje się z wydarzenia Wielkiego Piątku „w trosce o zdrowie” |  Papież Franciszek

Papież w ostatniej chwili wycofuje się z wydarzenia Wielkiego Piątku „w trosce o zdrowie” | Papież Franciszek

Papież Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział w procesji w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum, co Watykan określił jako próbę „ochrony zdrowia” przed kolejnymi wydarzeniami w Tygodniu Wielkanocnym.

Plan Franciszka na najbliższe dwa dni obejmuje Mszę Wielkanocną w sobotę wieczorem, Mszę Wielkanocną oraz wygłaszanie przesłania i wygłaszanego dwa razy do roku Urbi et Orbi (Dla miasta i świata) w niedzielę rano.

Nagłe nieobecność 87-latka prawdopodobnie ponownie wzbudzi obawy dotyczące jego słabnącej siły. Ze względu na chorobę kolana Francis porusza się o lasce lub wózku inwalidzkim oraz cierpi na częste ataki zapalenia oskrzeli i grypy.

Watykan ogłosił nieobecność Papieża na procesji Drogi Krzyżowej przed jej rozpoczęciem, stwierdzając w oświadczeniu, że będzie jej towarzyszył zdalnie ze swojej rezydencji w Watykanie.

Francis wydawał się w lepszej formie w tym tygodniu po tygodniach, podczas których miał problemy z wystąpieniami publicznymi, odwoływał niektóre spotkania i opuścił paradę w zeszłym roku po rekonwalescencji po czterodniowym pobycie w szpitalu z powodu zapalenia oskrzeli.

Droga Krzyżowa w Koloseum to inscenizacja śmierci Jezusa przez ukrzyżowanie, podczas której uczestnicy na zmianę niosą krzyż, przechadzając się po starożytnej rzymskiej arenie, zatrzymując się, aby się pomodlić i wysłuchać refleksji.

W nabożeństwie wzięło udział zakonnice, księża, pustelnicy, pracownicy organizacji charytatywnych, imigranci i osoby niepełnosprawne, które odbyło się pod pomnikiem uważanym za miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan.

Franciszek osobiście spisał swoje refleksje na ten rok, pierwszy w ciągu 11 lat swojego pontyfikatu. Zawierało uwielbienie za łagodność i przebaczenie w odpowiedzi na złe uczynki oraz modlitwy za prześladowanych chrześcijan i ofiary wojny.

Papież, który nawoływał, aby Kościół katolicki stał się mniej zdominowany przez mężczyzn, pochwalił także kobiety, które pomagały Jezusowi w dźwiganiu krzyża, i zaapelował do „tych” [women] „Którzy dzisiaj są wyzyskiwani i znoszą niesprawiedliwość i upokorzenie”.

READ  Dziesiątki tysięcy demonstrują w Hamburgu przeciwko skrajnej prawicy w Niemczech

Wcześniej w piątek papież wraz z kardynałami i biskupami wziął udział we Mszy Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, podczas której odśpiewano hymny po łacinie, opowiadające wydarzenia od aresztowania Jezusa do jego pochówku.

W poprzednich latach Franciszek rozpoczynał nabożeństwo od pokłonu na posadzce katedry, ale jego wątły stan już mu na to nie pozwala. Zamiast tego przyjechał na wózku inwalidzkim i modlił się w milczeniu przed ołtarzem głównym.