22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykańska SEC obciąża platformę kryptowalutową Coinbase, dzień po pozwie Binance

Amerykańska SEC obciąża platformę kryptowalutową Coinbase, dzień po pozwie Binance

NOWY JORK, 6 czerwca (Reuters) – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała we wtorek Coinbase (COIN.O), oskarżając największą amerykańską giełdę kryptowalut o nielegalne działanie, ponieważ nie zarejestrowała się wcześniej w regulatorze.

Pozew jest drugim pozwem złożonym przez SEC w ciągu dwóch dni przeciwko dużej giełdzie kryptowalut, po pozwie przeciwko Binance, największej na świecie giełdzie kryptowalut i założycielowi Changpeng Zhao.

Oba pozwy cywilne są częścią wysiłków przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera, mających na celu zapewnienie jurysdykcji nad rynkami kryptograficznymi, które we wtorek ponownie opisał jako „dziki zachód” inwestowania, chroniąc inwestorów, jednocześnie zwiększając ich zaufanie do rynków kapitałowych.

„Rynki kryptowalut podważają to zaufanie i powiedziałbym tak: ogólnie podważają nasze rynki kapitałowe” – powiedział Gensler w rozmowie z CNBC.

Coinbase General Counbase Paul Grewal powiedział w oświadczeniu, że firma będzie nadal działać jak zwykle.

„Poleganie SEC na podejściu polegającym wyłącznie na egzekwowaniu przepisów w przypadku braku jasnych zasad dla branży aktywów cyfrowych szkodzi konkurencyjności gospodarczej Ameryki i firmom takim jak Coinbase, które mają wyraźne zobowiązanie do przestrzegania przepisów” – dodał.

Akcje spółki dominującej Coinbase, Coinbase Global Inc, spadły o 9,37 USD, czyli 16,2%, do 49,33 USD, po wcześniejszym spadku o 20,9%.

W skardze złożonej w sądzie federalnym na Manhattanie SEC stwierdziła, że ​​od co najmniej 2019 roku Coinbase zarobiła miliardy dolarów, działając jako pośrednik w transakcjach kryptowalutowych, unikając jednocześnie wymogów dotyczących ujawniania informacji mających na celu ochronę inwestorów.

SEC stwierdziła, że ​​Coinbase handlował co najmniej 13 aktywami kryptograficznymi, które są papierami wartościowymi, które powinny były zostać zarejestrowane, w tym tokenami takimi jak Solana, Cardano i Polygon.

Założona w 2012 roku firma Coinbase obsługiwała ostatnio ponad 108 milionów klientów, a zakończyła w marcu z 130 miliardami dolarów aktywów i środków kryptograficznych klientów w swoim bilansie. Transakcje te stanowiły 75% jego przychodów netto w wysokości 3,15 miliarda dolarów w zeszłym roku.

READ  Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed trzecią recesją światowej gospodarki w 2023 r. | Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW)

„Nie można ignorować zasad”

Wtorkowa skarga dotyczyła kilku aspektów działalności Coinbase, w tym Coinbase Prime, która kieruje zamówieniami; Coinbase Wallet, który daje inwestorom dostęp do płynności; oraz usługa Coinbase Earn Staking.

Podczas stakingu Coinbase gromadzi aktywa kryptograficzne i wykorzystuje je do ułatwienia działalności w sieci blockchain, w zamian za „nagrody”, które zapewnia klientom po pobraniu prowizji dla siebie.

SEC powiedziała, że ​​Coinbase była „w pełni świadoma”, że jej działalność podlega federalnym przepisom dotyczącym papierów wartościowych, ale zignorowała to.

„Nie możesz po prostu ignorować zasad, ponieważ ich nie lubisz lub wolisz inne zasady” – powiedział w oświadczeniu Gurbir Grewal, główny funkcjonariusz SEC.

Pozew, złożony we wtorek, dotyczy kar cywilnych, bezprawnych zysków i odszkodowań karnych. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w marcu ostrzegła Coinbase przed możliwymi opłatami za papiery wartościowe.

Tarcia Coinbase z Gensler sięgają 2021 r., kiedy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zagroziła pozwem Coinbase, jeśli pozwoli użytkownikom zarabiać na pożyczaniu zasobów cyfrowych. Firma wycofała się z tego pomysłu.

W przypadku Binance, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest oskarżona o wymianę zawyżonych wolumenów transakcji, przekierowanie funduszy klientów, niewłaściwe mieszanie aktywów, nieodwracanie bogatych klientów ze Stanów Zjednoczonych od platformy i wprowadzanie klientów w błąd co do kontroli.

Binance ZastawBroniąc się energicznie przed pozwem, powiedział, że sprawa odzwierciedla „błędną i świadomą odmowę SEC w celu zapewnienia jasności i wskazówek branży kryptowalut”.

Sprawa to SEC v Coinbase Inc i inni, Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Południowy Dystrykt Nowego Jorku, nr 23-04738.

(Reportaż Jonathana Stempela) w Nowym Jorku. Dodatkowe raporty Hannah Lang i Michelle Price w Waszyngtonie i Manya Saini w Bengaluru; Montaż: Jason Neely, Louise Heavens, Chizu Nomiyama i Nick Zieminski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.