18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Łazik Curiosity NASA wykrywa oznaki środowiska podobnego do Ziemi na starożytnym Marsie

Łazik Curiosity NASA wykrywa oznaki środowiska podobnego do Ziemi na starożytnym Marsie

Łazik Curiosity NASA w dalszym ciągu poszukuje oznak wskazujących, że warunki w kraterze Gale na Marsie mogą sprzyjać życiu drobnoustrojów. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Odkryto piaskowce bogate w mangan NASASonda Curiosity wskazuje, że w kraterze Gale istnieją warunki nadające się do zamieszkania Mars.

Zespół badawczy korzystający z instrumentu ChemCam na pokładzie łazika Curiosity należącego do NASA odkrył wyższe niż zwykle ilości manganu w skałach dna jeziora w kraterze Gale na Marsie, co sugeruje, że osad utworzył się w rzece, delcie lub w pobliżu brzegu starożytnego jezioro. . Wyniki ogłoszono 1 maja br Journal of Geophysical Research: Planety.

„Tlenek manganu trudno tworzy się na powierzchni Marsa, więc nie spodziewaliśmy się znaleźć go w tak wysokich stężeniach w osadach plażowych” – powiedział Patrick Gasda z Grupy ds. Nauk i Zastosowań Kosmicznych w Los Alamos National Laboratory. Autor o badaniu. „Na Ziemi tego typu osady powstają przez cały czas w wyniku wysokiego poziomu tlenu w naszej atmosferze wytwarzanego przez życie fotosyntetyczne oraz drobnoustrojów, które pomagają katalizować reakcje utleniania manganu.

Sekrety utleniania Marsa

„Na Marsie nie mamy dowodów na istnienie życia, a mechanizm produkcji tlenu w starożytnej marsjańskiej atmosferze jest niejasny, więc to, w jaki sposób powstaje i koncentruje się tlenek manganu, jest naprawdę zagadkowe. „Te wyniki wskazują na większe procesy zachodzące w marsjańskiej atmosferze lub wód powierzchniowych i pokazuje, że należy włożyć więcej pracy, aby zrozumieć utlenianie na Marsie.”

ChemCam, opracowany w Los Alamos i CNES (francuska agencja kosmiczna), do formowania wykorzystuje lasery osocze Na powierzchni skały światło to jest zbierane w celu określenia składu pierwiastkowego skały.

Osadowe wizje

Skały osadowe badane przez łazik to mieszanina piasku, mułu i gliny. Piaskowiec jest bardziej porowaty, a woda gruntowa może łatwiej przenikać przez piasek niż przez glinę tworzącą większość skał dna jeziora w kraterze Gale. Zespół badawczy sprawdzał, w jaki sposób można wzbogacić mangan w tych piaskach – na przykład poprzez przenikanie wód gruntowych przez piasek na brzegu jeziora lub u ujściu delty – oraz jaki czynnik utleniający może być odpowiedzialny za osadzanie się manganu w piaskach. piasek. skały.

READ  Zdjęcie NASA może pokazać pierwszą w historii supermasywną czarną dziurę pozostawiającą za sobą nowonarodzone gwiazdy

Na Ziemi mangan wzbogaca się pod wpływem tlenu w atmosferze, a proces ten często przyspiesza obecność drobnoustrojów. Mikroorganizmy na Ziemi mogą wykorzystywać wiele stopni utlenienia manganu jako energię do metabolizmu; Gdyby na starożytnym Marsie istniało życie, rosnące ilości manganu w skałach wzdłuż brzegu jeziora byłyby użytecznym źródłem energii do życia.

Mars i Ziemia: pogląd porównawczy

„Środowisko jeziora Gale, odkryte przez te starożytne skały, daje nam wgląd w środowisko nadające się do zamieszkania, które wygląda zaskakująco podobnie do współczesnych miejsc na Ziemi” – powiedziała Nina Lanza, główna badaczka instrumentu ChemCam. „Minerały manganu są powszechne w płytkich, utlenionych wodach występujących na brzegach jezior na Ziemi i niezwykłe jest znalezienie tak charakterystycznych cech na starożytnym Marsie”.

Odniesienie: „Piaskowce bogate w Mn jako wskaźnik warunków wodnych starożytnego jeziora Oxyc w kraterze Gale na Marsie”, P.J. Gasda, N.L. Lanza, P.-Y. Mislin, S.N. Lam, A. Kozin, R. Anderson, O. Forney, E. Swaner, J. Laredon, J. Friedenfang, N. Tomasz, s. Goizd, N. Stein, W. W. Fisher, J. Horwitz, D. Sumner, F. Rivera Hernandez, L. Croci, A. Ollila, A. Easonfeld, HE Newsom, B. Clark, RC Wiens, O. Gasneault, SM Clegg, S. Morrisa, D. Delapa i A. Reyes-Newell, 1 maja 2024 r., Journal of Geophysical Research: Planety.
doi: 10.1029/2023JE007923

Finansowanie: Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA