15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego rekiny pływają blisko brzegu?  Naukowcy w końcu znaleźli odpowiedź

Dlaczego rekiny pływają blisko brzegu? Naukowcy w końcu znaleźli odpowiedź

Podróż


Lato już blisko, a wraz z nim rekiny.

Od lat obserwacje rekinów w pobliżu plaż i płytkich wód stały się coraz częstsze, ponieważ wiele osób wygrzewających się na słońcu miało niefortunne spotkania z drapieżnikiem wierzchołkowym.

Teraz, gdy zbliża się weekend z okazji Dnia Pamięci, nowe badania przeprowadzone w Badaro Beach – pięknej enklawie piasku na północ od Los Angeles – pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego tak wiele rekinów, zwłaszcza wielkich białych, zbliża się do plaż.

Naukowcy lepiej rozumieją teraz, dlaczego rekiny lubią zbliżać się do brzegu. YouTube/TheMalibuArtist

badania, Opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Marine Scienceodkryli, że „dzieci” małych rekinów masowo przyciągane są do najpłytszych wód, jakie mogą znaleźć.

Dane pokazują, ile małych rekinów zbliża się do plaż. Granice nauk o morzu

Co przyciąga dzieci na tę plażę – zwłaszcza kilometrową lub bliżej piasku – dla młodych szczęk?

Zacznijmy od tego, że rekiny po urodzeniu nie są objęte opieką matki.

Zazwyczaj szczenięta i młode gromadzą się w mniejszych „żłobkach” dla dorosłych, co widać na plaży w Santa Barbara, gdzie w latach 2021–2022 oznaczono i śledzono 22 osobniki.

Jak się okazuje, młode rekiny uwielbiają ciepłą wodę i widywane są blisko powierzchni w najgorętszych porach dnia.

„Wykazaliśmy, że młode osobniki zmieniły swoją pozycję pionową bezpośrednio w słupie wody, utrzymując temperaturę pomiędzy 16° a 22°C. [60.8° to 71.6°F]I, jeśli to możliwe, od 20 stopni do 22 stopni Celsjusza [32° to 71.6°F]”, pierwsza autorka Emily Spurgeon – stwierdził Phys.org.

„Może to być optymalne rozwiązanie, aby zmaksymalizować efektywność wzrostu w szkółce”.

Badaczka Emily Spurgeon chce dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego młode rekiny tak często grupują się w grupy. Patrick Rex / Granice w naukach o morzu

Jednak Spurgeon dodał, że „temperatura to nie wszystko”, a następnie badacze chcą lepiej zrozumieć, dlaczego młode rekiny gromadzą się w żłobkach.

„Przyszłe eksperymenty będą na przykład dotyczyć relacji międzyludzkich, aby sprawdzić, czy niektóre osobniki przemieszczają się między żłobkami obok siebie” – powiedziała, dodając, że kolejnym czynnikiem odgrywającym rolę – podobnie jak w przypadku rekinów – jest unikanie narażenia na drapieżniki.

READ  Olbrzymi truskawkowy księżyc w czerwcu zawładnie niebo we wtorek wieczorem
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2024/05/17/lifestyle/why-do-sharks-swim-so-close-to-shore-scientists-have-finally-discovered-the-answer/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site %20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania