1 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Glencore rozlicza korupcję i przekupstwo w USA, Wielkiej Brytanii i Brazylii

Glencore rozlicza korupcję i przekupstwo w USA, Wielkiej Brytanii i Brazylii

Glencore

GLNCY 2,32%

PLC podał we wtorek, że zapłaci co najmniej 1,2 miliarda dolarów, a dwie jednostki biznesowe przyznają się do przekupstwa w Wielkiej Brytanii i spisku mającego na celu złamanie amerykańskich przepisów antykorupcyjnych, kończąc dochodzenia kryminalne, które od lat wisiały nad górnictwem i światowym handlem.

Przyznanie winy i długo oczekiwane grzywny, które obejmują szereg wykroczeń, w tym manipulacje na rynku i przekupstwo, odnoszą się do wcześniejszego postępowania biznesowego Glencore w krajach rozwijających się, gdzie wraz z innymi potęgami handlowymi pozyskiwał i przemieszczał minerały i inne zasoby na całym świecie .

Według firmy Glencore International AG zapłaci około 700 milionów dolarów za rozwiązanie dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w sprawie łapówkarstwa za granicą i 39,6 miliona dolarów na uregulowanie roszczeń z tytułu łapówkarstwa w Brazylii. Glencore powiedział, że inna jednostka zgodziła się zapłacić 485 milionów dolarów za rozstrzygnięcie amerykańskich śledztw karnych i cywilnych w sprawie żłobienia cen oleju opałowego.

Brytyjskie Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych oskarżyło inną jednostkę, Glencore Energy UK Limited, o siedem przypadków przekupstwa w związku z płatnościami w wysokości 24 milionów dolarów w celu uzyskania preferencji dla ropy naftowej w Afryce.

W ramach ugody w ramach amerykańskiego śledztwa Glencore International przyznał się do jednego spisku mającego na celu naruszenie ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych, podała firma.

W oddzielnej sprawie karnej dotyczącej manipulacji na rynku, inna jednostka, Glencore Ltd., przyznała się do jednego zarzutu spisku mającego na celu manipulowanie cenami towarów.

Brazylijska grzywna wynika z roli Glencore w A śledztwo w sprawie korupcji Znana jako Operation Car Wash, która obejmowała płatności związane z państwową spółką Petróleo Brasileiro SA lub Petrobras.

Kary korporacyjne przekraczające 1 miliard USD są stosunkowo rzadkie, ale nie bezprecedensowe w sprawach dotyczących wykroczeń zagranicznych i organów ścigania z różnych krajów. jeden z

Allianz

READ  Elon Musk nie będzie produkować samochodów Tesla w Indiach, ponieważ rząd zakazuje sprzedaży i konserwacji pojazdów elektrycznych

W tym miesiącu amerykańskie działy inwestycyjne SE zgodziły się zapłacić około 6 miliardów dolarów grzywien i odszkodowań, aby rozwiązać problem Federalne dochodzenie w sprawie oszustw związanych z papierami wartościowymi.

„Chciwość korporacji prowadzi do tego szalejącego złego zachowania. Ogłaszając ugodę, Kenneth Bullitt, szef wydziału kryminalnego Departamentu Sprawiedliwości, powiedział, że Glencore był zamieszany w te zbrodnie, aby zarobić setki milionów dolarów. „Przekupili zagranicznych urzędników, aby uzyskać korzyści handlowe na całym świecie, a ich dealerzy w Stanach Zjednoczonych manipulowali normami dotyczącymi ropy, aby kontrakty firmy były bardziej opłacalne”.

W e-mailu do pracowników dyrektor generalny Glencore, Gary Nagle, powiedział, że dochodzenia wykazały poważne przypadki wykroczeń w przeszłości w niektórych częściach firmy.

„Konsekwencje takiego zachowania są druzgocące i kosztowne, nie tylko finansowo, ale także naszą reputację” – napisał, zgodnie z kopią wiadomości e-mail, którą przeczytał The Wall Street Journal.

Firma anglo-szwajcarska ujawniła, że Przeznaczył 1,5 miliarda dolarów Aby pokryć koszty rozliczeń w USA, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Glencore powiedział akcjonariuszom, że miał do czynienia z dochodzeniami karnymi i cywilnymi prowadzonymi przez Departament Sprawiedliwości, Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi, brytyjski Urząd ds. Poważnych Nadużyć Finansowych i brazylijską Prokuraturę Federalną.

Glencore powiedział we wtorek, że nadal oczekuje, że zapłaci nie więcej niż 1,5 miliarda dolarów, w tym wszelkie dodatkowe grzywny związane z rozwiązaniem jej sprawy w Wielkiej Brytanii.

Ugoda dochodzeniowa usuwa rozproszenie uwagi Glencore, ponieważ stara się przedstawiać siebie jako najlepszego wśród wielkich górników, którzy skorzystali z globalnego dążenia do dekarbonizacji transportu i energii. Chociaż firma pozostaje ważnym konkurentem w branży węglowej, prowadzi również znaczącą działalność w zakresie minerałów, takich jak kobalt, miedź i nikiel, które są postrzegane jako kluczowe dla akumulatorów pojazdów elektrycznych i przesyłu energii elektrycznej.

READ  Wysokie ceny paliwa sprawiają, że kierowcy utknęli z pustymi portfelami

Zgodnie z ogłoszonymi we wtorek porozumieniami jednostki biznesowe, które przyznały się do postawienia zarzutów karnych w Stanach Zjednoczonych, będą musiały wyznaczyć niezależnych kontrolerów zgodności na trzy lata. Osoby monitorujące badają systemy zarządzania i zgodności firmy, wskazując wszelkie słabości i rekomendując sposoby ich poprawy.

Biuro ds. poważnych oszustw poinformowało, że ujawniło przekupstwo i korupcję w działalności firmy naftowej Glencore w Kamerunie, Gwinei Równikowej, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Nigerii i Sudanie Południowym. Biuro ds. Poważnych Oszustw poinformowało w oświadczeniu, że agenci i pracownicy Glencore wręczali łapówki, aby uzyskać preferencje dla ropy naftowej za zgodą firmy.

Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych poinformowało, że londyński sąd skazał Glencore 21 czerwca.

Oprócz zarzutów o przekupstwo Glencore stanęło przed amerykańskim dochodzeniem w sprawie manipulacji na rynku. Były handlarz ropą Glencore przyznał się w zeszłym roku do winy za spiskowanie w celu manipulacji Norma dotycząca oleju opałowego używane przez statki.

Departament Sprawiedliwości i Commodity Futures Trading Commission zbadały zarzuty manipulacji i stwierdziły niewłaściwe postępowanie trwające od 2007 do 2018 roku. Traderzy próbowali manipulować czterema amerykańskimi fizycznymi standardami ropy naftowej, które mogłyby wpłynąć na zyski z obrotu kontraktami terminowymi i swapami powiązanymi z tymi cenami referencyjnymi, zgodnie z do CFTC.

Inny były przedsiębiorca Glencore przyznał się w lipcu ubiegłego roku do winy za spisek mający na celu pranie pieniędzy i płacenie Miliony dolarów łapówek urzędnikom w Nigerii i innych krajach w zamian za korzystne kontrakty z państwową firmą naftową, z naruszeniem amerykańskiej ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych.

Według akt sądowych Anthony Stimler, obywatel Wielkiej Brytanii, od 2013 do 2015 roku był zaangażowany w przekazywanie pośrednikom setek tysięcy dolarów, aby ułatwić Glencore dostęp do nigeryjskiej ropy. Władze twierdziły, że Stimler współpracował ze spiskowcami, w tym byłymi dealerami Glencore.

Kilku dyrektorów, którzy sprawowali urząd w okresie kontrolowanym przez władze, w tym były dyrektor generalny Glencore Ivan Glasenberg, opuściło firmę. Pan Glasenberg, który kierował firmą przez 19 lat, odmówił komentarza.

READ  Co może zrobić rząd, aby zatrzymać lub spowolnić inflację?

Śledztwo wpłynęło na cenę akcji Glencore przez kilka lat i podniosło koszty prawne firmy. Na przykład koszty prawne za pierwszą połowę 2020 roku wyniosły 56 milionów dolarów.

Glencore jest nadal przedmiotem dochodzenia władz szwajcarskich i holenderskich.

Cena akcji Glencore wzrosła we wtorek w Londynie o 1,3 proc.

W ubiegłym roku cena akcji firmy wzrosła o 70% w obliczu gwałtownych wzrostów cen surowców, dla których wydobywa, takich jak węgiel, kobalt i nikiel, a zmienność rynku przyniosła zyski dużemu działowi handlowemu.

Nagel, który w zeszłym roku zastąpił Glasenberga, starał się usprawnić rozrastającą się firmę, sprzedając małe aktywa.

Ben Davis, analityk z Liberum, powiedział, że rozliczenia to „dobra wiadomość dla Glencore, ale nadal istnieje nadwyżka w akcjach”. Obejmuje to stopniowe dążenie firmy do likwidacji dywizji węglowej, która jest bardzo dochodowa, powiedział Davis.

Napisz do Dave Michaels pod adresem [email protected] i Alistair MacDonald pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8