13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Spadki ropy z powodu rozmów rosyjsko-ukraińskich, nowe blokady w Chinach

Spadki ropy z powodu rozmów rosyjsko-ukraińskich, nowe blokady w Chinach

Klient napełnia swój samochód olejem napędowym na stacji benzynowej w Nicei, 4 marca 2013 r. REUTERS / Eric Gillard

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Ukraina i Rosja zgłaszają rzadkie postępy w rozmowach pokojowych
  • Chiny zgłaszają w tym roku więcej przypadków COVID niż w 2021 r.
  • Wielka Brytania wzywa Arabię ​​Saudyjską do zwiększenia wydobycia ropy

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek o prawie 5 USD za baryłkę, ponieważ inwestorzy pokładali swoje nadzieje w dyplomatycznych wysiłkach Ukrainy i Rosji, aby zakończyć konflikt, podczas gdy gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID-19 w Chinach przestraszył rynki.

Brent spadł o 4,67 USD, czyli 4,1 procent, do 108,00 USD za baryłkę o 1000 GMT, a ropa US West Texas Intermediate spadła o 5,71 USD, czyli o 5,2%, do 103,62 USD za baryłkę.

Obie dekady wzrosły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego i jak dotąd wzrosły o prawie 40% w ciągu roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Negocjatorzy ukraińscy i rosyjscy mają ponownie przemawiać w poniedziałek za pośrednictwem łącza wideo. Negocjatorzy najbardziej optymistycznie ocenili po weekendowych negocjacjach, wskazując, że w ciągu kilku dni mogą pojawić się pozytywne wyniki. Czytaj więcej

„Oprócz nowych rozmów między Ukrainą a Rosją, myślę, że nowe przestoje w Chinach są powodem negatywnego początku tygodnia ropy” – powiedział Giovanni Stonovo, analityk UBS.

Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej i drugi co do wielkości konsument po Stanach Zjednoczonych, odnotowują wzrost przypadków COVID-19, ponieważ przenośny wariant Omicron rozprzestrzenia się na kolejne miasta, prowadząc do wybuchu epidemii z Szanghaju do Shenzhen.

Dzienna liczba nowych przypadków zachorowań osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat, a 13 marca zgłoszono 1437 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. Czytaj więcej

READ  Sprzedaż mieszkań na Manhattanie spada w czwartym kwartale, a pośrednicy obawiają się zamrożenia rynku

„W tym tygodniu uczestnicy rynku uważnie śledzą rozwój eksportu rosyjskiej ropy. Jak dotąd przepływy ropy nie zostały naruszone w tym miesiącu” – dodał Stonovo.

Dwa źródła zaznajomione z danymi o wydobyciu ropy powiedziały Reuterowi, że rosyjska produkcja kondensatu ropy i gazu wzrosła w marcu do 11,12 mln baryłek dziennie, pomimo sankcji wobec rosyjskiej ropy.

Stany Zjednoczone ogłosiły zakaz importu rosyjskiej ropy, a Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​wycofa je do końca roku. Rosja jest największym na świecie eksporterem ropy naftowej i produktów naftowych łącznie, wysyłając około 7 milionów baryłek dziennie lub 7% światowych dostaw.

Brytyjski premier Boris Johnson próbuje przekonać Arabię ​​Saudyjską do zwiększenia produkcji ropy, powiedział starszy minister po doniesieniach, że Johnson pojedzie w tym tygodniu do wagi ciężkiej w OPEC. Czytaj więcej

„Ceny ropy mogą nadal spadać w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy trawią wpływ sankcji na Rosję, a strony wykazują oznaki negocjacji w sprawie (a) zawieszenia broni”, powiedziała Tina Ting, analityk w CMC Markets.

Inwestorzy bacznie obserwują też posiedzenie Rezerwy Federalnej USA w tym tygodniu. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna zacznie podnosić stopy procentowe, co powinno wzmocnić dolara i wywrzeć presję na spadek cen ropy.

Ceny ropy zwykle zmieniają się odwrotnie do dolara amerykańskiego, przy czym dolar amerykański rośnie, co powoduje, że towary stają się droższe dla posiadaczy walut obcych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Bozorgmehr Sharafeddin Report) z Londynu, Dodatkowe raporty Emily Chow w Pekinie i Stephanie Kelly w Nowym Jorku; Montaż przez Edwinę Gibbs, Jacqueline Wong i Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.