22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykańscy łyżwiarze zdobyli do domu złoto olimpijskie, a Kanada odrzuciła brąz po dyskwalifikacji rosyjskiego łyżwiarza

Amerykańscy łyżwiarze zdobyli do domu złoto olimpijskie, a Kanada odrzuciła brąz po dyskwalifikacji rosyjskiego łyżwiarzaCNN

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w łyżwiarstwie figurowym otrzyma złoty medal za występ na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. po tym, jak rosyjska łyżwiarka figurowa Kamila Valeeva została zawieszona na cztery lata w związku z długotrwałymi kontrowersjami dotyczącymi dopingu, ale Kanada była „bardzo rozczarowana” nieprzyjęciem brązowy.

Valeeva, obecnie 17-letnia, poprowadziła Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) do pierwszego miejsca w zawodach drużynowych, wyprzedzając Stany Zjednoczone i Japonię, zanim ponownie przeszła testy antydopingowe. Pozytywny dla substancji poprawiającej wydajność, trimetazydyny.

Zakaz obowiązuje od dnia 25 grudnia 2021 r., czyli daty pobrania próbki. Valeeva miała wtedy zaledwie 15 lat.

W wyniku kontrowersji dopingowych do czasu decyzji Sportowego Sądu Arbitrażowego nie przyznano żadnych medali Valeeva została wykluczona ze „wszystkich wyników zawodów”, jakie osiągnęła od czasu pozytywnego testu.

W Oświadczenie zamieszczone na jej stronie internetowej We wtorek Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) potwierdziła, że ​​wyniki Valeevy zostały zdyskwalifikowane zarówno w konkursie indywidualnym – gdzie nastolatka zajęła czwarte miejsce – jak i w konkursie drużynowym.

Dyskwalifikacji wyników towarzyszyła zmiana kolejności medali w zawodach drużynowych, w wyniku której Republika Chińska spadła na trzecie miejsce, a Stany Zjednoczone i Japonia awansowały odpowiednio na pierwsze i drugie miejsce. Kanada pozostała na czwartym miejscu, ze stratą jednego punktu do przeliczonych wyników ROC.

W oświadczenie Skate Canada oświadczyło we wtorek, że „zdecydowanie sprzeciwia się” decyzji ISU o pozostawieniu swojego zespołu na czwartym miejscu i oświadczyło, że „rozważy wszystkie możliwości odwołania się od tej decyzji”.

ISU nie zastosowało w swojej ostatniej decyzji Artykułu 353, który stanowi, że „zawodnicy, którzy ukończą zawody i którzy początkowo zajęli niższe miejsca w rankingu niż zdyskwalifikowany zawodnik, odpowiednio awansują na swoich pozycjach” – dodało oświadczenie.

CNN skontaktowało się z ISU, aby wyjaśnić metodę zastosowaną do ponownego ustawienia drużyn.

READ  Blue Jackets wymieniają Gustava Nyquista na Wild: Dlaczego Minnesota przejęła napastnika Columbus

Dyskwalifikacja Valeevy z zajęcia pierwszego miejsca w zawodach gry pojedynczej kobiet na Mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w 2022 r. spowodowała również utratę złotego medalu na rzecz rodaczki Anny Szczerbakowej.

W poniedziałkowym oświadczeniu Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych (USOPC) stwierdził, że jego dyrektor generalna Sarah Hirshland „potwierdza, że ​​rozmawiała dziś wieczorem z MKOl i otrzymała wspaniałą wiadomość, że sportowcy biorący udział w zawodach drużyny łyżwiarstwa figurowego USA w 2022 r. Wspólna rywalizacja.”

„Niech rozpoczniemy świętowanie” – napisała w oświadczeniu. „Gratulacje dla Evana Batesa, Karen Chen, Nathana Chena, Madison Schock, Zachary’ego Donohue, Brandona Fraziera, Madison Hubbell, Alexy Knierim i Vincenta Chu”.

Długo oczekiwana decyzja została z radością przyjęta przez organy antydopingowe na całym świecie, w tym Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który zapowiedział, że będzie przyznawał medale według klasyfikacji ISU.

Nie ustalono daty ani miejsca ceremonii wręczenia medali, chociaż MKOl potwierdził, że zorganizuje „hojną ceremonię wręczenia medali olimpijskich” dla Stanów Zjednoczonych, Japonii i przyszłych zdobywców czwartego miejsca.

CNN Sport skontaktowało się z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl), Japońskim Komitetem Olimpijskim i ROC w celu uzyskania dalszych komentarzy.

Rosyjscy sportowcy rywalizowali pod dowolną flagą jako neutralni na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, ponieważ Poprzedni zakaz za nieprzestrzeganie zasad dopingu.

Nawet po najnowszych wiadomościach o zakazie Valeevy Alexander Kogan, dyrektor generalny Rosyjskiej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego, powiedział, że nadal postrzega swoich zawodników jako mistrzów w zawodach drużynowych.

We wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził swój sprzeciw wobec decyzji o wykluczeniu Valeevej.

„Kiedy wróciliśmy z Chin – z igrzysk olimpijskich – uhonorowaliśmy tych sportowców tytułem mistrzów olimpijskich” – powiedział reporterom podczas telekonferencji.

„Jesteśmy przekonani, że dla nas na zawsze pozostaną mistrzami olimpijskimi. Jakiekolwiek decyzje zostaną w tej sprawie podjęte, nawet jeśli będą niesprawiedliwe.”

READ  Darius Miles: koszykarz z University of Alabama został wyrzucony z drużyny po oskarżeniu o morderstwo

Pieskow dodał, że nie może być żadnych rewizji ani obniżek wypłat dokonywanych przez państwo rosyjskim medalistom igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Sportowy Sąd Arbitrażowy w swoim poniedziałkowym oświadczeniu stwierdził, że czteroletni zakaz Valeevy jest „ostateczny i wiążący”, wyjaśniając, że strony mogą odwołać się do Szwajcarskiego Sądu Federalnego „w ciągu 30 dni z ograniczonych powodów”.

Jill Martin i Anna Chernova z CNN wniosły swój wkład w reportaże.