20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje Siemens Energy spadają o 39% po tym, jak firma zwróciła się o gwarancje państwowe

Akcje Siemens Energy spadają o 39% po tym, jak firma zwróciła się o gwarancje państwowe

Logo firmy zajmującej się technologią energetyczną Siemens Energy jest wyświetlane podczas targów energii LNG 2023 w Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada, 12 lipca 2023 r. REUTERS/Chris Helgren/File Photo Zdobądź prawa licencyjne

  • Akcje spółki spadają do najniższych poziomów w historii, a wartość rynkowa spada
  • Rząd Siemens Energy potwierdza rozmowy po doniesieniach medialnych
  • Rząd jest dobrze nastawiony, ale chce, aby zainteresowane strony włączyły się
  • Liberałowie twierdzą, że gwarancje należą do właścicieli, a nie do państwa

BERLIN, 26 października (Reuters) – Akcje Siemens Energy (ENR1n.DE) spadły w czwartek o prawie 40%, tracąc 3 miliardy euro (3,16 miliarda dolarów) swojej wartości rynkowej po tym, jak grupa poinformowała, że ​​prowadzi rozmowy z niemieckim rządem na temat stanu gwarantuje, że w przypadku dużych niepowodzeń w elektrowni wiatrowej.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa gospodarki również potwierdził rozmowy, określając je jako „bliskie i godne zaufania”.

Po tych wiadomościach akcje Siemens Energy spadły do ​​najniższych poziomów w historii, co oznacza od środy utratę wartości rynkowej o 3,3 miliarda euro do 5,3 miliarda euro, a do godziny 13:59 GMT spadły o ponad 32% do 7,20 euro.

W tym roku w jednostce wiatrowej Siemens Gamesa należącej do przedsiębiorstwa energetycznego pojawiły się problemy z jakością, związane z łopatami wirnika i przekładniami w nowszych lądowych turbinach wiatrowych, wywołując gniew głównego akcjonariusza i byłej spółki-matki Siemens AG (SIEGn.DE).

Siemens Gamesa zaksięgowała miliardowe straty z tego tytułu.

Grafika Reuters Grafika Reuters

W rezultacie Siemens Energy obawia się, że będzie miała trudności z zabezpieczeniem gwarancji od banków, w związku z czym zwrócił się do rządu i firmy Siemens z prośbą o uzyskanie ram gwarancji, podaje tygodnik biznesowy WirtschaftsWoche.

Tygodnik, który wraz z magazynem Spiegel jako pierwszy relacjonował rozmowy, podał, że Siemens Energy domaga się gwarancji w wysokości do 15 miliardów euro.

WirtschaftsWoche powiedział, że państwo niemieckie przejmie odpowiedzialność za 80% początkowej transzy finansowania w wysokości 10 miliardów euro, natomiast banki za pozostałe 20%.

READ  Los Yellow jest prawdopodobnie w rękach Sądu Okręgowego w Kansas

Przedstawiciel Siemens AG, który według raportu miał poręczyć drugą transzę pozostałych 5 miliardów euro, powiedział, że spółka oczekuje na więcej szczegółów.

„Siemens prowadzi obecnie ścisłe i ciągłe rozmowy ze wszystkimi zaangażowanymi stronami” – dodał rzecznik. Siemens pozostaje głównym inwestorem w Siemens Energy, zachowując 25,1% udziałów.

W oświadczeniu potwierdzającym rozmowy Siemens Energy stwierdził, że tegoroczne wyniki finansowe będą w pełni zgodne z wcześniejszymi prognozami oraz że Siemens Gamesa pracuje nad problemami związanymi z jakością.

Publikacja wyników rocznych Siemens Energy zaplanowana jest na listopad. 15 listopada i zorganizowanie dnia rynków kapitałowych w dniu 1 listopada. 21 – podała jego strona internetowa.

Nie skomentowała szczegółów finansowych docelowego pakietu. Proces budżetowania Siemens Energy wciąż trwa i zarząd nie podjął jeszcze żadnych decyzji w sprawie budżetu rocznego na rok 2024 ani żadnych konkretnych środków finansowych – stwierdził.

Źródła rządowe w Berlinie odmówiły komentarza na temat wielkości ewentualnego pakietu. Rząd był gotowy pomóc firmie Siemens Energy, a zainteresowane strony również będą musiały odegrać swoją rolę – stwierdzili.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki zobowiązało się we wtorek do wspierania przemysłu w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną, a Komisja Europejska opublikowała również plan działania dla europejskiego przemysłu wiatrowego.

Wolni Demokraci, młodszy partner w niemieckiej koalicji rządowej, skrytykowali perspektywę pomocy państwa.

„Państwo niemieckie nie może co tydzień udzielać gwarancji przedsiębiorstwom. Jest to obowiązek właścicieli” – powiedział gazecie Die Welt Michael Kruse, rzecznik ds. polityki energetycznej w grupie parlamentarnej partii.

W sierpniu Siemens Energy podał, że problemy w Gamesie będą głównym czynnikiem, który w 2023 roku sześciokrotnie zawyży jego stratę rok do roku do 4,5 miliarda euro.

Magazyn Spiegel powołał się na źródła bliskie firmie, twierdząc, że straty mogą okazać się większe.

Zastąpienie czołowych menedżerów w firmie Siemens Gamesa, największym na świecie producencie morskich turbin wiatrowych, nie przyniosło poprawy rentowności.

READ  Coraz więcej Amerykanów boryka się z „trwałym zadłużeniem” w miarę wzrostu stóp procentowych i opłat: nowe badanie

JPMorgan stwierdził w nocie, że transformacja energetyczna będzie wymagać znacznie wyższych stóp inwestycji, co przyniesie możliwości komercyjne dla Siemens Energy i partnerów z sektora.

Aby odpowiednio wzrosnąć gwarancje kredytowe udzielane klientom w ramach ubezpieczenia, rozwój JPMorgan widzi także w spółkach Vestas (VWS.CO), Prysmian (PRY.MI), Nexans (NEXS.PA) i NKT (NKT.CO).

Zwiększyła się także możliwość podwyższenia kapitału – dodał.

(1 dolar = 0,9493 euro)

Sprawozdania Matthiasa Inverardiego, Christiana Kraemera i Alexandra Huebnera; Tekst: Vera Eckert, Friederike Heine i Miranda Murray; Redakcja: Sabine Wollrab, Rachel More, Jan Harvey i Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneotwiera nową kartę