20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zobacz drugi sierpniowy superksiężyc i jasnego Saturna na nocnym niebie

Zobacz drugi sierpniowy superksiężyc i jasnego Saturna na nocnym niebie

Notatka redaktora: Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Sierpień rozpoczął się jasnym superksiężycem i zakończy się w ten sam sposób, w jaki kolejna pełnia księżyca rozświetli nocne niebo w tym tygodniu. Pierścieniowa planeta Saturn również pojawi się w tym roku w pobliżu Księżyca w swoim najbliższym i najjaśniejszym wydaniu.

Pełnia księżyca osiągnie szczyt o 21:36 czasu wschodniego wieczorem 30 sierpnia, ale według danych będzie pełnia aż do piątkowego poranka. NASA.

Gdy zmierzch zakończy się w środę wieczorem, około 20:42 czasu wschodniego, jasna poświata Saturna pojawi się około 5 stopni w prawym górnym rogu Księżyca. Według NASA, w ciągu wieczoru Saturn będzie wydawał się poruszać wokół Księżyca zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Według amerykańskiej strony internetowej „space” w najbliższym punkcie odległość między dwoma księżycami wynosi cztery księżyce w pełni. Ziemia Niebo.

Saturn osiągnął opozycję 27 sierpnia, kiedy Ziemia przesunęła się między sobą a Słońcem, co oznacza, że ​​planeta z pierścieniami znajduje się w punkcie swojej orbity położonym najbliżej naszej planety i dlatego jest widoczna na naszym nocnym niebie.

Według EarthSky obie sierpniowe pełnie księżyca można uznać za superksiężyce. Definicje superksiężyca mogą się różnić, ale termin ten ogólnie odnosi się do księżyca w pełni, który znajduje się bliżej Ziemi niż zwykle i dlatego wydaje się większy i jaśniejszy na nocnym niebie. Księżyc będzie oddalony od Ziemi o 222 043 mil (357 344 km), czyli około 28 968 km bliżej niż średnia.

Niektórzy astronomowie twierdzą, że zjawisko to występuje, gdy Księżyc znajduje się w odległości 90% perygeum – najbliższego zbliżenia się do Ziemi na orbicie.

Superksiężyc może odegrać rolę w huraganie Adalia, który ma uderzyć na ląd w środę rano, wzmacniając pływy i nasilając fale sztormowe. Ze względu na bliskość tego gigantycznego księżyca do Ziemi jego grawitacja będzie miała silniejszy wpływ na oceany.

READ  Odkryj sekrety wszechświata: cudowną fabrykę gwiazd

Według zastępcy dyrektora National Hurricane Center, Jamiego Romma, przypływy mogą wzrosnąć o około stopę.

Według NASA druga pełnia księżyca w miesiącu jest również nazywana błękitnym księżycem, co wynika z wyrażenia „raz na błękitny księżyc”. Tylko nie spodziewaj się, że weźmie niebieski.

Zwykle pełnia księżyca występuje co 29 dni, podczas gdy większość miesięcy w naszym kalendarzu trwa 30 lub 31 dni, więc miesiące i fazy księżyca nie zawsze się pokrywają. Powoduje to, że niebieski księżyc pojawia się mniej więcej co dwa i pół roku, a ostatnie wydarzenie ma miejsce w sierpniu 2021 r.

Druga pełnia księżyca w sierpniu to także hinduskie święto Raksha Bandhan, które celebruje więź między braćmi i siostrami.

Pełnie i superksiężyce

Czwarty i ostatni superksiężyc 2023 roku pojawi się 29 września.

Według Farmers’ Almanac oto pozostałe pełnie księżyca w 2023 roku:

● 29 września: Księżyc żniw

● 28 października: Księżyc Łowcy

● 27 listopada: Księżyc Bobra

● 26 grudnia: Zimny ​​Księżyc

Zaćmienia Księżyca i Słońca

Mieszkańcy Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej będą mogli zobaczyć obrączkowe zaćmienie Słońca. Podczas zaćmienia Słońca Księżyc przejdzie między Słońcem a Ziemią w najdalszym punkcie od Ziemi lub w jego pobliżu. Księżyc będzie mniejszy od Słońca i otoczony świecącą aureolą.

Aby uniknąć uszkodzenia oczu podczas patrzenia na to zjawisko, widzowie muszą nosić okulary zaćmienia.

Częściowe zaćmienie Księżyca nastąpi również 28 października. Tylko część Księżyca przejdzie w cień, ponieważ Słońce, Ziemia i Księżyc nie będą w pełni wyrównane. To częściowe zaćmienie będzie widoczne w Europie, Azji, Australii, częściach Ameryki Północnej i dużej części Afryki Południowej.

Wszystkie pozostałe deszcze meteorytów, których szczyt osiągnie w tym roku, będą najlepiej widoczne od późnego wieczora do świtu na obszarach niezanieczyszczonych światłem. Oto najważniejsze daty wydarzeń:

● Lepidoptera: 20-21 października

● Tauryde Południowe: 4-5 listopada

● Rewolucje Północne: 11-12 listopada

● Leonidy: 17-18 listopada

● Bliźnięta: 13-14 grudnia

● Ursydy: 21-22 grudnia