18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX dociera na orbitę prawie 6000 satelitów Starlink po wystrzeleniu Falcona 9 z Cape Canaveral – lot kosmiczny teraz

SpaceX dociera na orbitę prawie 6000 satelitów Starlink po wystrzeleniu Falcona 9 z Cape Canaveral – lot kosmiczny teraz

Rakieta Falcon 9 mknie po nocnym niebie nad Florydą podczas startu w ramach misji Starlink 6-58 12 maja 2024 r. Zdjęcie: Adam Bernstein/Spaceflight Now

SpaceX wystrzelił konstelację 23 satelitów Starlink na rakiecie Falcon 9 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Daje to całkowitą liczbę satelitów Starlink na orbicie 5999. Według Według liczb opublikowanych w niedzielę przez eksperta od śledzenia orbit i astronoma Jonathana McDowella. Zauważył, że jeden z satelitów, oznaczony jako S-2601, dzisiaj ponownie wszedł w atmosferę.

Misja Starlink 6-58 została wystrzelona z Space Launch Complex 40 o godzinie 20:53 EDT (0053 UTC). Był to 34. start SpaceX Starlink zaplanowany na rok 2024.

Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wspierający tę misję, B1073 we flocie SpaceX, odbył swój piętnasty lot. Wśród poprzednich misji B1073 wystrzelił lądownik księżycowy HAKUTO-R firmy ispace, misję Commercial Resupply Services 27 (CRS-27) firmy SpaceX oraz lot Bandwagon-1 w ramach wspólnego przejazdu.

Nieco ponad osiem minut po starcie B1073 wylądował na dronie SpaceX, nazwanym „niedoborem grawitacji”. Było to jak dotąd 69. lądowanie wspomagające dla ASOG i 307. lądowanie wspomagające dla SpaceX.

SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 w ramach misji Starlink 6-58 12 maja 2024 r. Zdjęcie: Michael Cain/Spaceflight Now

Misja nadeszła w czasie weekendu historycznej aktywności słonecznej, który sprowadził zorzę polarną aż na południe, aż do Florydy. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) podała w piątek, że NOAA zaobserwowała co najmniej pięć koronalnych wyrzutów masy. Centrum prognoz pogody kosmicznej Do tego momentu.

Od niedzielnego poranka SWPC stwierdziła, że ​​„wskaźnik G4 lub główny zegarek” obowiązuje do 12 maja, powołując się na możliwość „ponownego wystąpienia burzy geomagnetycznej o poważnym lub silnym charakterze” jeszcze dziś wieczorem”.

Elon Musk powiedział w poście na portalu społecznościowym X (wcześniej znanym jako Twitter), że SpaceX uważnie monitoruje wpływ burz słonecznych na konstelację Starlink.

Czwarty lot statku kosmicznego

Wyniesienie rakiety na Florydę ma miejsce również w momencie, gdy SpaceX zbliża się do czwartego zintegrowanego testu w locie swojej rakiety Starship w południowym Teksasie. Superciężki wzmacniacz (Booster 11) znajduje się obecnie na platformie orbitalnej (OLM), a górny stopień 29 statku został przygotowany do złożenia w niedzielne popołudnie.

READ  Naukowcy robią „pęknięcia w czasie” w zaskakującym eksperymencie fizycznym

Musk powiedział w osobnym poście, że spodziewa się, że IFT-4 będzie „najprawdopodobniej za trzy do pięciu tygodni”, co oznacza, że ​​misja odbędzie się gdzieś w pierwszej połowie czerwca.

Podczas gdy firma oczekuje na zgodę FAA na zbliżający się start statku kosmicznego, FAA opublikowała również informację wskazującą, że przeprowadzi przegląd środowiskowy dotyczący startów statków kosmicznych w kompleksie startowym 39A (LC-39A) w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego.

Dwa osobiste spotkania zaplanowano na 12 i 13 czerwca, odpowiednio w Cape Canaveral i Merritt Island, aby umożliwić społeczeństwu skomentowanie propozycji. Wirtualne spotkanie zaplanowano na 17 czerwca.

Chociaż ostateczna ocena środowiskowa statku Starship została ukończona we wrześniu 2019 r., FAA stwierdziła, że ​​„SpaceX nie złożyła wniosku o licencję operatora pojazdu na start statku Starship-Super Heavy w LC-39A po ukończeniu EA w 2019 r.; w związku z tym FAA nie miała federalnych Działania mające na celu przyjęcie NASA EA/FONSI (stwierdzenie braku znaczącego wpływu).”

Agencja podała, że ​​SpaceX teraz Sugerować Nowa infrastruktura startowa nie była częścią premiery EA w 2019 r. i ma na celu uruchamianie do 44 premier rocznie. SpaceX będzie również wykonywać lądowania superciężkich i kosmicznych statków na pokładzie LC-39A, dronie w przypadku misji wielokrotnego użytku lub wyrzucanych do oceanu w przypadku misji jednorazowych.