22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Satelita IRCB S73-7 odnaleziony po 25 latach braku śledzenia

Satelita IRCB S73-7 odnaleziony po 25 latach braku śledzenia

Kiedy Stany Zjednoczone wystrzeliły na orbitę satelitę szpiegowskiego KH-9 Hexagon na rakiecie Titan IIID w 1974 r., zabrały ze sobą cel kalibracji w locie: balon kalibracyjny na podczerwień S73-7 (IRCB). Ten nadmuchiwany satelita o średnicy 66 cm (26 cali) został wyrzucony przez KH-9, ale nie napełnił się do zamierzonej konfiguracji i stał się kolejnym kosmicznym śmieciem. Początkowo wyśledzono go w latach 70. XX wieku, ale zniknął, aż na krótko pojawił się ponownie w latach 90. XX wieku. Teraz znów się pojawiłopo dwudziestu pięciu latach.

tak jak Zauważony przez [Jonathan McDowell] który natknął się na S73-7 w najnowszych danych śledzenia śmieci, najprawdopodobniej był już wcześniej śledzony, ale jest ukryty w hałasie, ponieważ nie jest łatwym celem do wyśledzenia. Ponieważ nie jest to duży metalowy obiekt o dużym przekroju radarowym, jest to jeden z sygnałów najtrudniejszych do niezawodnego wyłapania z szumu. Można go także zobaczyć w [Jonathan]’S Tabela śledzenia śmieciNie jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ brakuje wielu wpisów (XO). To zawsze rodzi interesujące pytanie, czy kawałek gruzu zmniejszył się na orbicie do miejsca, w którym uległ spaleniu, zderzył się z innym śmieciem/działającym satelitą, czy też po prostu zniknął.

W tej chwili wiemy, gdzie znajduje się S73-7 i dopóki jej orbita pozostaje stabilna, możemy przewidzieć, gdzie się znajdzie, ale podkreśla to trudność w śledzeniu około 20 000 obiektów na orbicie Ziemi, co może mieć katastrofalne konsekwencje, jeśli uda nam się je złapać z nich. to źle.

READ  Prywatny lot kosmiczny Axiom Space Ax-2: aktualizacje na żywo