13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ziemia odbiera wiadomość wiązką lasera z odległości 16 milionów mil

Ziemia odbiera wiadomość wiązką lasera z odległości 16 milionów mil

NASA ogłosiła w czwartek, że agencja pomyślnie otrzymała dane z najdalszej w historii demonstracji komunikacji laserowej lub optycznej.

Naukowcy twierdzą, że prowadzona przez NASA komunikacja optyczna w przestrzeni kosmicznej (DSOC) W ramach eksperymentu wysłano laser bliskiej podczerwieni zakodowany danymi testowymi z odległości około 16 milionów mil – około 40 razy dalej od Księżyca niż Ziemia – do Teleskopu Hale’a w Obserwatorium Palomar Caltech w hrabstwie San Diego w Kalifornii.

Ten sukces, nazywany „pierwszym światłem”, stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia ilości danych, które można przesyłać w Układzie Słonecznym.

„Osiągnięcie pierwszego światła to jeden z wielu ważnych kamieni milowych dla DSOC w nadchodzących miesiącach, torujący drogę do komunikacji z większą szybkością transmisji danych, umożliwiającej przesyłanie informacji naukowych, obrazów w wysokiej rozdzielczości i strumieniowego przesyłania wideo, aby wesprzeć kolejny gigantyczny krok ludzkości: wysyłanie ludzi” – powiedział Trudy Curtis, dyrektor ds. promocji technologii w siedzibie NASA w Waszyngtonie: „Na Marsa”.

Jak oglądać Fox Weather

Porównując modernizację komunikacji optycznej z przejściem z tradycyjnych linii telefonicznych na światłowody, NASA zauważyła, że ​​wykorzystanie komunikacji optycznej zwiększyłoby wydajność nowoczesnych systemów radiowych obecnie używanych przez statki kosmiczne od 10 do 100 razy.

Agencja stwierdziła, że ​​eksperyment DSOC jest pierwszą demonstracją NASA komunikacji optycznej poza Księżycem. Jest to system składający się z lotniczego nadajnika i odbiornika laserowego, naziemnego nadajnika laserowego oraz naziemnego odbiornika laserowego.

READ  Kolonia marsjańska może zamieszkiwać do 22 osób posiadających określone cechy

Transceiver podróżował statkiem kosmicznym Psyche należącym do NASA, który wystartował 13 października. Główną misją statku kosmicznego jest dotarcie i zbadanie asteroidy Psyche 16 – bogatego w metal obiektu w pasie asteroid.

Należąca do NASA sonda kosmiczna PSYCHE zostaje wystrzelona za pośrednictwem SpaceX z misją zbadania metalicznej asteroidy

DSOC został włączony do statku kosmicznego, który osiągnął znaczący kamień milowy w pierwszej fazie Zadanie dwuetapowe.