19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Poniedziałkowa misja rozpoczyna się od wystrzelenia Przylądka Dwugłowego

Poniedziałkowa misja rozpoczyna się od wystrzelenia Przylądka Dwugłowego

Podsumowanie uruchomienia: Przewiń w dół, aby obejrzeć transmisję na żywo ze startu rakiety SpaceX Falcon 9 w poniedziałek, 6 maja z Cape Canaveral w ramach misji Starlink 6-57.

Dziś ze Stacji Sił Kosmicznych na Przylądku Canaveral odbędzie się podwójny start – zaczynający się od startu Falcona 9 SpaceX w godzinach popołudniowych!

Witamy w relacji na żywo zespołu Space Team FLORIDA TODAY z dzisiejszej misji SpaceX Starlink 6-57 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

SpaceX celuje teraz w godzinę 14:14 czasu wschodniego – prawie dwie godziny później niż pierwotnie planowano – aby wysłać Falcona 9 z kompleksu startowego 40. 45. Eskadra Pogodowa Sił Kosmicznych prognozuje 90% szans na sprzyjającą pogodę.

Falcon 9 wyśle ​​konstelację satelitów internetowych Starlink, umieszczonych w konsoli na szczycie rakiety o wysokości 230 stóp. W środkowej Florydzie nie należy spodziewać się boomów dźwiękowych. Po wzniesieniu się w niebo wzdłuż południowo-wschodniej trajektorii, pierwszy stopień rakiety będzie miał na celu wylądowanie na statku bezzałogowym SpaceX na morzu 8 i pół minuty po starcie.

Następnie dziś wieczorem NASA i United Launch Alliance wyślą astronautów Sonny’ego Williamsa i Butcha Wilmore’a w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Atlas V i kapsuły Starliner Boeinga. Statek kosmiczny wyruszy w swoją pierwszą załogową misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Przylądek Canaveral: Czy dzisiaj jest premiera? SpaceX, NASA i nadchodzący harmonogram wystrzelenia rakiety ULA na Florydzie

Aktualizacja 14:22: Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 właśnie wylądował na statku bezzałogowym SpaceX „Wystarczy przeczytać instrukcje” na Oceanie Atlantyckim, kończąc swoją 15. misję.

Aktualizacja o 14:14: SpaceX właśnie wystrzeliło rakietę Falcon 9 z 23 satelitami Starlink z kompleksu startowego 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

Aktualizacja o 14:10: Transmisja internetowa SpaceX prowadzona na platformie X (dawniej Twitterze) jest teraz publikowana powyżej, bezpośrednio pod zegarem odliczającym.

READ  Pył atmosferyczny mógł zamaskować prawdziwy zasięg globalnego ocieplenia Kryzys klimatyczny

Start zaplanowano za cztery minuty ze stacji sił kosmicznych na przylądku Canaveral.

Zaktualizowano o 14:00: Wydaje się, że odliczanie startu SpaceX na czternaście minut przed startem przebiega zgodnie z planem.

Zaktualizowano o 13:50: SpaceX poinformowało, że pierwszy stopień rakiety Falcon 9 przygotowuje się do nagrania swojego 15. lotu.

Ten wzmacniacz już wcześniej wystrzelił misje CRS-24, Eutelsat HOTBIRD 13F, OneWeb 1, SES-18, SES-19 i 10 Starlink.

Po fazie separacji wzmacniacz będzie miał na celu wylądowanie na statku bezzałogowym SpaceX „Just Przeczytaj instrukcje” na Oceanie Atlantyckim.

Zaktualizowano o 13:40: Przedstawiciele SpaceX właśnie ogłosili, że w Launch Complex 40 trwa tankowanie rakiet Falcon 9.

Oznacza to, że dzisiejsze popołudniowe odliczanie Starlink rozpoczęło się do startu o 14:14 bez żadnych opóźnień, w przeciwnym razie start musi zostać przełożony.

Aktualizacja o 13:34: Z tweeta SpaceX: „Za niecałą godzinę wszystkie systemy są już na swoim miejscu, a pogoda na Florydzie zapowiada się znakomicie na dzisiejszy start @Starlink”.

Zaktualizowano o 13:20: Opublikowaliśmy tę listę, zanim SpaceX przesunęło dzisiaj docelowy czas startu. A zatem dla tych, którzy przegapili wydarzenie ponad dwie godziny temu, oto kilka najważniejszych nadchodzących wydarzeń:

 • 38 minut: Dyrektor startu SpaceX sprawdza „wystrzelenie” ładunku paliwa.
 • 35 minut: Rozpoczyna się załadunek nafty rakietowej i pierwszy etap ciekłego tlenu.
 • 16 minut: Rozpoczyna się drugi etap ładowania ciekłym tlenem.
 • 7 minut: Falcon 9 rozpoczyna chłodzenie silnika przed startem.
 • 1 minuta: Komputer dowodzenia lotem rozpoczyna końcowe kontrole przed startem; Ciśnienie w zbiorniku paliwa rozpoczyna się aż do osiągnięcia ciśnienia przelotowego.
 • 45 sekund: Dyrektor startu SpaceX sprawdza, czy start jest gotowy.
 • 3 sekundy: Moduł sterujący silnika steruje rozpoczęciem sekwencji zapłonu silnika.
 • 0 sekund: Liście.

Aktualizacja 13:02: Pętla radarowa National Weather Service ze stacji na międzynarodowym lotnisku w Melbourne Orlando nie wykazuje znaczącego zachmurzenia nad Przylądkiem Canaveral ani środkowo-wschodnią Florydą.

READ  Potężna burza słoneczna sprowadza zorzę polarną do Teksasu

Aktualizacja 12:34: Opóźnienie startu SpaceX opóźnia misję Starlink 6-57 w ciągu 8 godzin i 20 minut od startu załogi Boeinga Starliner w ULA o 22:34.

Odliczanie Starliner Atlas V rozpoczęło się około godziny 11:15

„W ciągu najbliższych kilku godzin zostaną wykonane końcowe przygotowania do instalacji ciekłego tlenu i ciekłego wodoru, wraz z testami systemu naprowadzania rakiety, ustawieniami napędu i hydrauliki pierwszego stopnia, inspekcją wewnętrznego akumulatora oraz testami metrycznego systemu śledzenia GPS”. Wykorzystywano go do śledzenia pocisku lecącego w dół, a także do testowania systemu przekaźników telemetrycznych w paśmie S.

Zaktualizowano o 12:08: Nieco ponad dwie godziny przed datą wystrzelenia nowego celu SpaceX, Narodowa Służba Meteorologiczna poinformowała o czystym niebie, temperaturze 84 stopni i południowym wietrze w porywach do 16 mil na godzinę na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

Widoczność oceniana jest na 10 mil. Indeks ciepła wynosi 86. Prognozy wskazują na 20% szans na deszcz przed godziną 14:00

Aktualizacja 11:37: SpaceX ogłosiło, że docelowy czas startu to teraz 14:14

Nie ogłoszono żadnego powodu.

Aktualizacja 11:15: Oto podsumowanie nadchodzącego odliczania w SpaceX dotyczącego Falcona 9. T minus:

 • 38 minut: Dyrektor startu SpaceX sprawdza „wystrzelenie” ładunku paliwa.
 • 35 minut: Rozpoczyna się załadunek nafty rakietowej i pierwszy etap ciekłego tlenu.
 • 16 minut: Rozpoczyna się drugi etap ładowania ciekłym tlenem.
 • 7 minut: Falcon 9 rozpoczyna chłodzenie silnika przed startem.
 • 1 minuta: Komputer dowodzenia lotem rozpoczyna końcowe kontrole przed startem; Ciśnienie w zbiorniku paliwa rozpoczyna się aż do osiągnięcia ciśnienia przelotowego.
 • 45 sekund: Dyrektor startu SpaceX sprawdza, czy start jest gotowy.
 • 3 sekundy: Moduł sterujący silnika steruje rozpoczęciem sekwencji zapłonu silnika.
 • 0 sekund: Liście.

Zaktualizowano o 10:50: Urzędnicy ds. zarządzania kryzysowego hrabstwa Brevard aktywowali zespół wsparcia agencji przed nadchodzącym startem Falcona 9 firmy SpaceX.

READ  Obliczanie globalnego śladu węglowego nauki o kosmosie

Aktualizacja 10:26: Chociaż SpaceX nie ogłosiło jeszcze tej misji, ostrzeżenia nawigacyjne FAA i Narodowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego wskazują, że we wtorek rano otworzy się kolejne okno startowe Starlink.

To okno zostanie otwarte mniej niż 24 godziny po dzisiejszym starcie. Więcej szczegółów:

 • zadanie: Rakieta SpaceX Falcon 9 wyniesie konstelację satelitów internetowych Starlink z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego.
 • Uruchom okno: 11:08 do 16:39
 • Lokalizacja: Podkładka 39A.
 • Ścieżka: południowy wschód.
 • Lokalny boom dźwiękowy: NIE.
 • Lądowanie wspomagające: Statek dronowy na Oceanie Atlantyckim.
 • Transmisja na żywo: Rozpoczyna się 90 minut przed startem na floridatoday.com/space.

Aktualizacja 10:03: Szczegóły prognozy 45. Eskadry Pogodowej, która przewiduje 90% szans na pogodę „startu”:

„Chociaż ogólna pogoda wydaje się sprzyjać początkowemu i (wtorkowemu) okresowi startu zapasowego, istnieje niewielkie ryzyko rozwinięcia się chmury cumulonimbus wraz z pojawiającą się popołudniową bryzą morską” – głosi prognoza.

„W rezultacie jedynym problemem w obu oknach startowych będzie baza chmur Cumulonimbus” – głosi prognoza.

Słońce i niskie, puszyste białe chmury dominują na niebie tutaj, na stronie prasowej NASA Kennedy Space Center.

Najnowsze wiadomości i harmonogram startów ze stacji sił kosmicznych na Przylądku Canaveral i Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego można znaleźć na stronie floridatoday.com/space.

Ricka Neila Jest korespondentem kosmicznym „Floryda Today”. Skontaktuj się z Nealem [email protected]. Twitter/X: @Rick Neal1

Przestrzeń jest dla nas ważna, dlatego pracujemy nad zapewnieniem jak największego zasięgu działalności przemysłowej i startów na Florydzie. Takie dziennikarstwo wymaga czasu i zasobów. Wesprzyj go subskrybując tutaj.