29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kosmiczny Teleskop Webba odkrywa niewyjaśnione struktury w sercu Drogi Mlecznej

Kosmiczny Teleskop Webba odkrywa niewyjaśnione struktury w sercu Drogi Mlecznej

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał szczegółowe zdjęcie obszaru Strzelca C w pobliżu serca Drogi Mlecznej, odsłaniając gęsty obszar gwiazdotwórczy, zawierający wiele protogwiazd i obłoki ciemnej podczerwieni. Obserwacja ta dostarcza nowych perspektyw na powstawanie gwiazd i dynamikę centrum naszej galaktyki. (Koncepcja artysty, patrz grafika internetowa poniżej.)

Gra ciemności i światła jest widoczna w zatłoczonym sercu naszej galaktyki jak nigdy dotąd.

Jasne pole gazu przesuwa się przez krawędź gęstego, ciemnego obłoku, gdy młode gwiazdy wyłaniają się, by zająć swoje miejsce we wszechświecie. Dołączają do około 500 000 innych gwiazd na scenie, w różnym wieku, rozmiarze i kolorze. To jest nasze skupienie droga Mleczna Galaktyczne, centrum miasta w godzinach szczytu, co czyni z cichego zakątka naszego Układu Słonecznego placówkę graniczną w porównaniu. Odkryj nowe funkcje – i tajemnice – NASA’S Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Dzięki bezprecedensowemu obrazowi w podczerwieni chaotycznego regionu zdjęcie to ujawniło, co to oznacza dla astronomii.

Strzelec C (obraz z kamery Webb NIRCam)

Pełny obraz instrumentu NIRCam (kamery bliskiej podczerwieni) Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ukazuje obszar gęstego centrum Drogi Mlecznej o szerokości 50 lat świetlnych. Na tym zdjęciu Strzelca C (Sgr C) świeci około 500 000 gwiazd, a także kilka jeszcze niezidentyfikowanych obiektów.
Szeroki obszar zjonizowanego wodoru, pokazany na niebiesko, otacza ciemny obłok w podczerwieni, który jest tak gęsty, że blokuje światło od odległych gwiazd znajdujących się za nim. Interesujące struktury przypominające igły w emisji zjonizowanego wodoru nie mają jednolitego kierunku. Naukowcy zaobserwowali zdumiewający zasięg zjonizowanego obszaru, obejmujący około 25 lat świetlnych.
Źródło zdjęcia: NASA, ESA, CSA, STScI, Samuel Crowe (UVA)

Kosmiczny Teleskop Webba odkrywa nowe obiekty w sercu Drogi Mlecznej

Najnowsze zdjęcie wykonane przez należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazuje część gęstego centrum naszej galaktyki z niespotykaną dotąd szczegółowością, w tym nigdy wcześniej nie widziane obiekty, których astronomowie muszą jeszcze wyjaśnić. Obszar gwiazdotwórczy, zwany Strzelcem C (Sgr C), leży około 300 lat świetlnych od masywnej gromady centralnej Drogi Mlecznej. Czarna dziuraStrzelec A*.

Bezprecedensowe szczegóły

„Nigdy nie uzyskano w tym regionie żadnych danych w podczerwieni na poziomie rozdzielczości i czułości, jakie uzyskujemy dzięki Webbowi, więc widzimy tu wiele obiektów po raz pierwszy” – powiedział główny badacz zespołu obserwacyjnego, Samuel Crowe, student na UCLA. Uniwersytet Wirginii w Charlottesville. „Webb ujawnia niesamowitą ilość szczegółów, co pozwala nam badać powstawanie gwiazd w tego typu środowisku w sposób, który wcześniej nie był możliwy”.

Profesor Jonathan Tan, jeden z doradców Crow na Uniwersytecie Wirginii, dodał: „Centrum galaktyki to najbardziej ekstremalne środowisko w naszej Galaktyce Drogi Mlecznej, gdzie obecne teorie na temat powstawania gwiazd można wystawić najsurowszemu testowi”.

Strzelec C (zdjęcie z adnotacjami Webb NIRCam)

Zgrubne kontury pomagają zidentyfikować cechy w regionie Strzelca C (Sgr C). Astronomowie badają dane z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, aby zrozumieć związek między tymi cechami, a także inne czynniki wpływające na chaotyczne centrum galaktyki. Źródło zdjęcia: NASA, ESA, CSA, STScI, Samuel Crowe (UVA)

Protogwiazdy i ciemne chmury w podczerwieni

Wśród 500 000 gwiazd widocznych na zdjęciu znajduje się grupa protogwiazd – gwiazd, które wciąż tworzą się i zyskują masę – wytwarzając dżety świecące pośrodku nieba jak ogień. Ciemna chmura podczerwieni. W sercu tej młodej gromady znajduje się znana wcześniej masywna protogwiazda o masie ponad 30 razy większej niż masa naszego Słońca. Obłok, z którego wyłaniają się protogwiazdy, jest tak gęsty, że światło gwiazd znajdujących się za nim nie może dotrzeć do Sieci, przez co wydaje się mniej zatłoczona, podczas gdy w rzeczywistości jest to jeden z najgęstszych obszarów na zdjęciu. Mniejsze, ciemnoczerwone chmury są rozproszone po całym zdjęciu i wyglądają jak dziury w polu gwiazd. To tutaj powstają gwiazdy przyszłości.

Nowe odkrycia dzięki NIRCam

Instrument Webba NIRCam (kamera bliskiej podczerwieni) również uchwycił rozległą emisję zjonizowanego wodoru otaczającego spód ciemnej chmury, pokazanej na zdjęciu w kolorze cyjanowym. Crowe twierdzi, że jest to zwykle wynik energetycznych fotonów emitowanych przez młode, masywne gwiazdy, ale szeroki zakres obszaru pokazany przez Webba jest niespodzianką wartą dalszych badań. Inną cechą regionu, którą Crowe planuje dokładniej zbadać, są struktury przypominające igły w zjonizowanym wodorze, które wydają się losowo zorientowane w wielu kierunkach.

Strzelec C (obraz kompasu Webb NIRCam)

To zdjęcie Strzelca C (Sgr), wykonane przez kamerę bliskiej podczerwieni Webba (NIRCam), przedstawia strzałki kompasu, pasek skali i klucz kolorów w celach informacyjnych.
Strzałki kompasu północnego i wschodniego pokazują kierunek obrazu na niebie. Zauważ, że relacja pomiędzy północą a wschodem na niebie (widziana z dołu) jest odwrócona w stosunku do strzałek kierunkowych na mapie Ziemi (patrząc z góry).
Skala wyrażona jest w latach świetlnych, czyli odległości, jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku ziemskiego. (Światło potrzebuje trzech lat, aby przebyć odległość równą długości paska skali.) Jeden rok świetlny to około 5,88 biliona mil, czyli 9,46 biliona kilometrów. Pole widzenia pokazane na tym zdjęciu ma długość około 50 lat świetlnych.
To zdjęcie pokazuje niewidzialne długości fal światła bliskiej podczerwieni przełożone na kolory światła widzialnego. Klucz kolorów pokazuje, które filtry NIRCam zostały użyte podczas zbierania światła. Kolor nazwy każdego filtra to kolor światła widzialnego używanego do przedstawienia światła podczerwonego przechodzącego przez ten filtr.
Źródło zdjęcia: NASA, ESA, CSA, STScI, Samuel Crowe (UVA)

Zbadaj centrum galaktyki

„Centrum galaktyki to zatłoczone, turbulentne miejsce. Znajdują się tam namagnesowane i turbulentne obłoki gazu, z których powstają gwiazdy, które następnie wpływają na otaczający gaz za pomocą swoich wiatrów, dżetów i promieniowania” – powiedział Rubén Fedriani, współbadacz ds. projektu w Instytucie Astrofizyki Andaluzji w Hiszpanii: „Mamy ogromną ilość danych na temat tego ekstremalnego środowiska i dopiero zaczynamy się w nim zagłębiać”.

Badania Centrum Galaktycznego

Centrum Galaktyki oddalone od Ziemi o około 25 000 lat świetlnych jest wystarczająco blisko, aby móc badać pojedyncze gwiazdy za pomocą teleskopu Webba, co pozwala astronomom zebrać bezprecedensowe informacje o tym, jak powstają gwiazdy i jak ten proces może zależeć od środowiska kosmicznego, zwłaszcza w porównaniu z regionami. Inny. Galaktyka. Na przykład, czy w centrum Galaktyki Drogi Mlecznej powstają masywniejsze gwiazdy w porównaniu z krawędziami jej ramion spiralnych?

„Zdjęcie, które wykonał Webb, jest niesamowite, a wnioski, jakie dzięki niemu uzyskamy, są jeszcze lepsze” – powiedział Crowe. „Masywne gwiazdy to fabryki produkujące ciężkie pierwiastki w swoich jądrach jądrowych, więc lepsze ich zrozumienie przypomina poznanie historii powstania dużej części Wszechświata”.

O Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest wiodącym na świecie obserwatorium nauk o kosmosie. Prowadzi badania nad naszym Układem Słonecznym, eksploruje odległe światy wokół innych gwiazd oraz bada tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata. WEB to międzynarodowy program prowadzony przez NASA we współpracy z NASA Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Kanadyjska Agencja Kosmiczna.

READ  Księżyc w pełni nadolbrzyma w lipcu będzie największym i najjaśniejszym księżycem w 2022 r