20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Z życiem zniszczonym przez wojnę ukraińska młodzież tworzy nowe marzenia |  Wojna rosyjsko-ukraińska

Z życiem zniszczonym przez wojnę ukraińska młodzież tworzy nowe marzenia | Wojna rosyjsko-ukraińska

Dwa lata temu ukraińska młodzież była tak samo zajęta nawiązywaniem przyjaźni, zakochiwaniem się i próbowaniem nowych rzeczy, jak ich rówieśnicy w innych krajach.

Jednak plany i marzenia szybko pokrzyżowała rosyjska inwazja, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, zmuszając wielu młodych ludzi do opuszczenia domów, przyjaciół i szkół, aby rozpocząć nowe życie w obcej krainie.

Dziesiątki tysięcy ukraińskich nastolatków trafiło do sąsiedniej Polski, niektórzy z rodzinami, inni bez, wśród milionów uchodźców, którzy uciekli do innych krajów europejskich. Według Banku Światowego prawie sześć milionów Ukraińców zostało wysiedlonych poza granice kraju badanie przedstawia.

Po dwóch latach wielu z nich rozpoczęło nowe życie. Jednak niektórzy zmagają się z niepokojem, złością i rozpaczą, a także poczuciem bezsilności, gdy rozważają możliwość powrotu na Ukrainę pewnego dnia po zakończeniu konfliktu.

Wejście w dorosłość może być trudną podróżą, którą utrudniają niebezpieczeństwa i zakłócenia wojny.

Marharita Tsygalova, która w marcu skończyła 17 lat, opuściła swoje rodzinne miasto Chersoń na południu Ukrainy w kwietniu 2022 r. po tym, jak tygodniami spała w piwnicy – ​​i obawiała się o swoje życie – podczas okupacji miasta przez wojska rosyjskie.

Uciekli do Mołdawii, a następnie do Rumunii, zanim osiedlili się w polskim mieście Gdynia. Marharita rozpoczęła naukę języka polskiego i bardzo starała się dostać do nowej polskiej szkoły, ale pierwsze sześć miesięcy było trudne.

Mówi, że utrzymywała kontakt z kilkoma najbliższymi przyjaciółmi w domu, ale nadal czuła się samotna.

Aby pomóc sobie z depresją, cicho mówiąca uczennica zapisała się na zajęcia teatralne, co pozwoliło jej wyrazić emocje na scenie i pomogło jej nawiązać nowe przyjaźnie.

„Niektórzy mówią, że dom nie jest tam, gdzie mieszkasz, ale dom jest tam, gdzie czujesz się dobrze” – powiedział. „Dobrze czuję się na scenie, wśród bliskich mi ludzi. To jest mój dom”

READ  Wyczerpano już 80% gwarancji na I partię koreańskiego eksportu broni do Polski

Według styczniowych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, około 165 000 ukraińskiej młodzieży w wieku od 13 do 18 lat jest zarejestrowanych w Polsce jako uchodźcy.

Niektórzy zbierają się w Blue Trainers, przestrzeni towarzyskiej w galerii handlowej w Gdańsku, gdzie grają w gry planszowe, bilard i tenis stołowy. Przecież dołączają do swoich ukraińskich i polskich odpowiedników.

Popularnym wśród młodych ludzi sposobem na radzenie sobie z traumą wojenną jest zapisywanie się na zajęcia sportowe.

Andriy Nonka, lat 15, z Charków, przybył do Polski z matką w dniu swoich urodzin, 6 marca 2022 r. Jego ojciec pozostał na Ukrainie. Czasami odczuwa silną potrzebę powrotu do domu, aby spotkać się z przyjaciółmi i ojcem.

Dołączenie do klubu bokserskiego pomogło mu poznać nowych przyjaciół, a teraz widzi w Polsce szansę na znalezienie dobrej pracy, być może w IT.

„Myślę, że dzięki wojnie szybko dojrzałem” – powiedział Andrey. „Na razie trudno powiedzieć, gdzie jest mój dom. Na razie mój dom jest na Ukrainie.

Daria Vinohratova, 17 lat, z Charkowa, odeszła od rodziców i twierdzi, że nigdy nie chce wracać.

„Nie chcę wracać, bo Charków jest tak zniszczony, że nie ma do czego wracać” – powiedział. „Czasami odwiedzam moich rodziców, ale wolę zostać tutaj”.